Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Stará zlatá

Šejkr na doma: Stará zlatá

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 04.04.2020

Trocha klasiky nikdy neuškodí, zvlášť v těchhle dramatických časech. Včerejší anonci nového alba Einstürzende Neubauten doprovodil taky klip, který toho skrývá možná víc než je na první pohled vidět. Text k písni Ten Grand Goldie je postaven na citacích skalních fanoušků berlínské kapely, kteří ji poslední rok při přípravě alba podporovali na platformě Patreon a někteří z nich se dostali i do videoklipu. Respektive ne oni, ale záběry z jejich pokojů a bytů, které si od nich žertéři z kapely vyžádali. Úctyhodné gesto a taky velká frajeřina, mezi šoty hledejte pohled z Jeremenkovy ulice na Praze 4. Které záběry to jsou, neprozradíme, zato o Einstürzende Neubauten se toho brzy dočtete mnohem víc. A mimochodem, na trombon hraje v klipu Blixova dcerka Anna a jak říká Maxim, ta to jednou bude všechno řídit. Nedivil bych se.

V rámci snahy nabídnout v rozšířené karanténě trochu zábavy a rozptýlení se na internetu objevuje hodně všelijakých koncertních záznamů, které jsou jinak téměř nedostupné nebo minimálně ne zdarma. Doporučuji například možnost zhlédnout koncerty ze známého jazzového festivalu ve švýcarském Montreaux, který fanouškům nabízí rovnou padesátku vystoupení ze svého archivu. Jasnou povinností je naprosto úchvatná performance Niny Simone, mezi dalšími stojí za pokus koncerty Wu-Tang Clan, Tori Amos, Marvina Gaye, Run DMC, Isaaca Hayese nebo třeba Shanea McGowena s The Popes. Pozor, tenhle záznam je z roku 1994 a známý kořala je v top formě. Takhle nějak si ho někteří z nás pamatují z festivalu Jam. Let me go, boys...

A když už klasika, tak pořádná. Je třeba poslat dál taky recept, po kterém někteří z pravidelných čtenářů včera volali. Kuře na paprice je v Čechách natolik zažité jídlo, že si málokdo uvědomuje, že české vůbec není, ale to už tak bývá. Pochází z Maďarska a v časech starého dobrého mocnářství se rozšířilo i do dalších koutů císařství. Níže recept, opět s pár vlastními úpravami. Nejlépe vařit den předem, k zítřejšímu promítání dokumentu o Amy Winehouse v rámci Moje kino live těžko vymyslíte lepší doprovod. Přílohu nechám na vás, ale kolínka zvažte. Normalizace už bylo dost.

1 rozporcované kuře
1–2 cibule
80 g másla
1,5 lžíce sladké papriky, případně paprikové pyré, ideálně maďarské
2 obyčejné zelené papriky
2–3 lžíce rajčatového pyré
1 litr drůbežího vývaru
1 kelímek kysané smetany
1 dcl bílého vína
sůl a pepř
trocha hladké mouky (není nutné)
hladká petrželka na ozdobu

Porce kuřete osolte a decentně popepřete, cibuli oloupejte a nakrájejte co nejvíc nadrobno, stejně tak zelené papriky. V kastrole rozehřejte máslo a opékejte cibulku, až zesklovatí a pěkně zvláční, posléze přidejte papriky a opékejte vše do úplného změknutí. Na konci možno přidat deci bílého vína a rychle provařit.

Základ odstavte ze sporáku a nechte minutu, dvě odpočinout, poté k němu přisypte papriku a nechte ji pěkně rozvonět. Na směs s paprikou vložte připravené porce kuřete, důkladně je ve směsi obalte a nechte minutku, dvě zatáhnout na silnějším ohni. Zalijte rajčatovým pyré a záhy nato podlijte vývarem. Duste zakryté na mírném ohni přibližně hodinu.

Hotové maso vyndejte z hrnce, paprikový základ odstavte z ohně. V kysané smetaně rozmíchejte mouku (není nutné) a poté vlijte k základu a dobře rozmíchejte. Následně vraťte na sporák a přiveďte k bodu varu, za stálého míchání ještě asi deset minut vařte. Na závěr ochutnejte, a je-li třeba, dotáhněte trochou soli. Omáčku možno případně rozmixovat, před podáváním rozhodně ozdobte hladkou petrželkou.

Info

obraz @ Edward Hopper

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…