Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Stará zlatá

Šejkr na doma: Stará zlatá

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 04.04.2020

Trocha klasiky nikdy neuškodí, zvlášť v těchhle dramatických časech. Včerejší anonci nového alba Einstürzende Neubauten doprovodil taky klip, který toho skrývá možná víc než je na první pohled vidět. Text k písni Ten Grand Goldie je postaven na citacích skalních fanoušků berlínské kapely, kteří ji poslední rok při přípravě alba podporovali na platformě Patreon a někteří z nich se dostali i do videoklipu. Respektive ne oni, ale záběry z jejich pokojů a bytů, které si od nich žertéři z kapely vyžádali. Úctyhodné gesto a taky velká frajeřina, mezi šoty hledejte pohled z Jeremenkovy ulice na Praze 4. Které záběry to jsou, neprozradíme, zato o Einstürzende Neubauten se toho brzy dočtete mnohem víc. A mimochodem, na trombon hraje v klipu Blixova dcerka Anna a jak říká Maxim, ta to jednou bude všechno řídit. Nedivil bych se.

V rámci snahy nabídnout v rozšířené karanténě trochu zábavy a rozptýlení se na internetu objevuje hodně všelijakých koncertních záznamů, které jsou jinak téměř nedostupné nebo minimálně ne zdarma. Doporučuji například možnost zhlédnout koncerty ze známého jazzového festivalu ve švýcarském Montreaux, který fanouškům nabízí rovnou padesátku vystoupení ze svého archivu. Jasnou povinností je naprosto úchvatná performance Niny Simone, mezi dalšími stojí za pokus koncerty Wu-Tang Clan, Tori Amos, Marvina Gaye, Run DMC, Isaaca Hayese nebo třeba Shanea McGowena s The Popes. Pozor, tenhle záznam je z roku 1994 a známý kořala je v top formě. Takhle nějak si ho někteří z nás pamatují z festivalu Jam. Let me go, boys...

A když už klasika, tak pořádná. Je třeba poslat dál taky recept, po kterém někteří z pravidelných čtenářů včera volali. Kuře na paprice je v Čechách natolik zažité jídlo, že si málokdo uvědomuje, že české vůbec není, ale to už tak bývá. Pochází z Maďarska a v časech starého dobrého mocnářství se rozšířilo i do dalších koutů císařství. Níže recept, opět s pár vlastními úpravami. Nejlépe vařit den předem, k zítřejšímu promítání dokumentu o Amy Winehouse v rámci Moje kino live těžko vymyslíte lepší doprovod. Přílohu nechám na vás, ale kolínka zvažte. Normalizace už bylo dost.

1 rozporcované kuře
1–2 cibule
80 g másla
1,5 lžíce sladké papriky, případně paprikové pyré, ideálně maďarské
2 obyčejné zelené papriky
2–3 lžíce rajčatového pyré
1 litr drůbežího vývaru
1 kelímek kysané smetany
1 dcl bílého vína
sůl a pepř
trocha hladké mouky (není nutné)
hladká petrželka na ozdobu

Porce kuřete osolte a decentně popepřete, cibuli oloupejte a nakrájejte co nejvíc nadrobno, stejně tak zelené papriky. V kastrole rozehřejte máslo a opékejte cibulku, až zesklovatí a pěkně zvláční, posléze přidejte papriky a opékejte vše do úplného změknutí. Na konci možno přidat deci bílého vína a rychle provařit.

Základ odstavte ze sporáku a nechte minutu, dvě odpočinout, poté k němu přisypte papriku a nechte ji pěkně rozvonět. Na směs s paprikou vložte připravené porce kuřete, důkladně je ve směsi obalte a nechte minutku, dvě zatáhnout na silnějším ohni. Zalijte rajčatovým pyré a záhy nato podlijte vývarem. Duste zakryté na mírném ohni přibližně hodinu.

Hotové maso vyndejte z hrnce, paprikový základ odstavte z ohně. V kysané smetaně rozmíchejte mouku (není nutné) a poté vlijte k základu a dobře rozmíchejte. Následně vraťte na sporák a přiveďte k bodu varu, za stálého míchání ještě asi deset minut vařte. Na závěr ochutnejte, a je-li třeba, dotáhněte trochou soli. Omáčku možno případně rozmixovat, před podáváním rozhodně ozdobte hladkou petrželkou.

Info

obraz @ Edward Hopper

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace