Články / Reporty

Selah Sue zkrátka umí

Selah Sue zkrátka umí

Anna Mašátová | Články / Reporty | 09.12.2014

Není to občas k vzteku, když jsou ti druzí velmi krásní a navíc extrémně talentovaní? Inu, musíme jim to odpustit a u Sanne Putseys to člověk udělá obzvláště rád, vždyť je k tomu všemu sympaťanda na první pohled. O kom, že to píšeme? Přece o Belgičance Selah Sue, mladé hudebnici, které momentálně - a zaslouženě - leží u nohou širý hudební svět.

Nejde o producentský komerční tahák, Selah sice nabídku na smlouvu dostala už v sedmnácti letech, s díky odmítla, aby se mohla věnovat jen vlastní tvorbě a později i studiu psychologie. To se jí vyplatilo, debut Selah Sue ji roku 2011 vynesl na vrchol, singly jako Raggamuffin, Crazy Vibes i reklamou milovaný This World jí přihrál nejen řadu ocenění, ale i statisícové prodeje. Jak vidno, čekání na problematické klienty ji asi jen tak nečeká, v nabitém koncertním programu by na výklad o snech ostatně stěží našla čas. Fanynka Erykah Badu, M.I.A. či Lauryn Hill předskakovala Princovi, vystoupila snad na všech větších festivalech a brzy chystá vydání další desky.

Než však sama představila českým fanouškům nové EP Alone, muselo si natřískané Roxy počkat při setu pražské formace The High Corporation. Kdo nebyl obeznámen s předkapelou, byl překvapen. Díky dredaté zpěvačce Ashley S. Abrman byste českou provenienci neuhádli, vokální dvojče Selah Sue mnohé dokonale zmátlo. Čtveřici se nedalo nic vytknout, nicméně úplně šťastnou volbou kvůli své žánrové spřízněnosti s hvězdou večera nebyla, všeho moc škodí. A bohužel, zvuk první části večera také nepomohl.

Selah sice toužila po dráze baletky, ale buďme rádi, že piškoty vyměnila za mikrofon. Hlas, který způsobuje husí kůži, bourá rčení o tom, že je nutné do Čech přijet alespoň třikrát, abyste si našli fanoušky. Sue si tu střihla sóremiéru před dvěma lety na Rock for People, před rokem rychle vyprodala Roxy, a i letos zbyly váhavým nakupujícím oči pro pláč.

Její příchod byl oceněn burácivým potleskem, skoro to vypadalo, že zaskočil i ostřílenou zpěvačku. S akustickým začátkem se značně zlepšil i zvuk, žvanivé a věkově různorodé publikum utichlo. Always Home za maminku, Daddy za tatínka a ukázky z nedávného EP pro všechny. Využití loopu a nástup kapely byly příjemným bonusem, fešanda by si vystačila sama. Hutná basa Erika Rademakerse, kytara Yannicka Werthera a doprovod klávesáka Joachima Saerense s bubeníkem Jordim Geuensem hitovky výborně zvýraznily. This World, Fyah Fyah, Crazy Vibes, Raggamuffin, pecka za peckou, až se chce pro Selah použít slovo hitmaker. Soulový feeling říznutý popem, funky a reggae, zdatně zvládnuté rockové balady i elektronika. Selah nenudila ani chvíli, ať už to byly věci starší nebo novinky Time, I won´t Go for More nebo Together, kotel pod pódiem zvládla s přehledem dirigovat a rozezpívat.

Co nepřestává udivovat, ať už naživo nebo z nahrávek, je vyzrálý hlas jak z hrdla starší a životem otřískané subrety, linoucí se z útlé pětadvacetileté holky. Šikovné děvče.

Info

Selah Sue (bel)
7. 12. 2014, Roxy, Praha
foto (c) Barbora Hrdá

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace