Články / Sloupky/Blogy

Sémě italského hororového disca – giallo večírek

Sémě italského hororového disca – giallo večírek

iob | Články / Sloupky/Blogy | 08.01.2016

Různá umělecká odvětví se doplňovala od nepaměti – scénografie a hudba, obraz a zvuk – proto na úvod trocha filmové historie, která tematicky neodmyslitelně souvisí s dalším dílem z řady SEED. Z řady večírků „nesmírné a vesmírné“ hudby, kde se nyní v živém elektronickém vystoupení představí zástupce současné vlny čerpající z muziky italských, mysteriózních a detektivních, tzv. giallo snímků – Vercetti Technicolor, původem Řek a spoluzakladatel hudebního vydavatelství Giallo Disco. Proč o tom mluvím? Protože jsem byl vždycky nadšenec, chcete-li cinefil, do starých hororů a snímků s nelichotivým označením béčkové, ale i horší, u kterých o to více vyniká nadšení tvůrců pro látku a nesvázanost požadavky studia.


Za žánrové označení giallo (čti džal-lo) se považuje především italský film s kriminální zápletkou a hororovými prvky, tajuplnou atmosférou, brutálními vraždami (tzv. gore) a erotickými scénami. Zápletka často pracuje s motivem lidské psychiky a jejích nemocí, důraz je přitom kladen na atmosféru a napětí. Zpracování je v některých případech dosti osobité – stylizovaná kamera a snové vložky až lehce psychedelických obrazů, k tomu specifická hudební složka používající dobové syntetizátory anebo zvuky připomínající kostelní varhany a chorály, ovlivněna krautrockem a italo discem. Za mistry giallo filmů jsou považováni Dario Argento, Mario Bava a následně jeho syn Lamberto Bava, Lucio Fulci aj., a skladatelé hudby k jejich snímkům jako Claudio Simonetti, zmíněný Argento nebo známá kapela Goblin. Přičemž zlatým věkem žánru byla 70. léta dvacátého století právě v Itálii. Doporučuji následující kousky nejen pro případné doplnění filmového vzdělání: Tmavě červená, Suspiria, Tenebre (Argento); Oko ďábla, Šest žen pro vraha (M. Bava); Macabro (L. Bava); Zvuky temna (Fulci).

A protože dnes útočí retro na všech frontách, není divu že se vynořila i vlna inspirovaná italským filmem a jeho hudební složkou. Typickým představitelem je vydavatelství, které ji asociuje už svým názvem Giallo Disco, kde loni vydal svou debutovou desku Black September Vercetti Technicolor. Ten nedávno předskakoval koncertu legendární skupině Goblin ve Vídni a jako jeden z nejpovolanějších přijede představit tento retro, a zároveň soudobý, značně bizarní a poněkud obskurní zvuk. Navíc tematická projekce, kterou má mít na svědomí Vercettiho manželka, slibuje i svérázný vizuální, až cinematický zážitek. Připravte se na lázně vzletných syntezátorových linek a zvláštní tápavou atmosféru v prostředí staré vily ostrova na Štvanici. Tentokrát hosta doplní i zástupci české značky Endless Illusion a samozřejmě SEED kluci. O nich ale příště.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.