Články / Sloupky/Blogy

Sémě italského hororového disca – giallo večírek

Sémě italského hororového disca – giallo večírek

iob | Články / Sloupky/Blogy | 08.01.2016

Různá umělecká odvětví se doplňovala od nepaměti – scénografie a hudba, obraz a zvuk – proto na úvod trocha filmové historie, která tematicky neodmyslitelně souvisí s dalším dílem z řady SEED. Z řady večírků „nesmírné a vesmírné“ hudby, kde se nyní v živém elektronickém vystoupení představí zástupce současné vlny čerpající z muziky italských, mysteriózních a detektivních, tzv. giallo snímků – Vercetti Technicolor, původem Řek a spoluzakladatel hudebního vydavatelství Giallo Disco. Proč o tom mluvím? Protože jsem byl vždycky nadšenec, chcete-li cinefil, do starých hororů a snímků s nelichotivým označením béčkové, ale i horší, u kterých o to více vyniká nadšení tvůrců pro látku a nesvázanost požadavky studia.


Za žánrové označení giallo (čti džal-lo) se považuje především italský film s kriminální zápletkou a hororovými prvky, tajuplnou atmosférou, brutálními vraždami (tzv. gore) a erotickými scénami. Zápletka často pracuje s motivem lidské psychiky a jejích nemocí, důraz je přitom kladen na atmosféru a napětí. Zpracování je v některých případech dosti osobité – stylizovaná kamera a snové vložky až lehce psychedelických obrazů, k tomu specifická hudební složka používající dobové syntetizátory anebo zvuky připomínající kostelní varhany a chorály, ovlivněna krautrockem a italo discem. Za mistry giallo filmů jsou považováni Dario Argento, Mario Bava a následně jeho syn Lamberto Bava, Lucio Fulci aj., a skladatelé hudby k jejich snímkům jako Claudio Simonetti, zmíněný Argento nebo známá kapela Goblin. Přičemž zlatým věkem žánru byla 70. léta dvacátého století právě v Itálii. Doporučuji následující kousky nejen pro případné doplnění filmového vzdělání: Tmavě červená, Suspiria, Tenebre (Argento); Oko ďábla, Šest žen pro vraha (M. Bava); Macabro (L. Bava); Zvuky temna (Fulci).

A protože dnes útočí retro na všech frontách, není divu že se vynořila i vlna inspirovaná italským filmem a jeho hudební složkou. Typickým představitelem je vydavatelství, které ji asociuje už svým názvem Giallo Disco, kde loni vydal svou debutovou desku Black September Vercetti Technicolor. Ten nedávno předskakoval koncertu legendární skupině Goblin ve Vídni a jako jeden z nejpovolanějších přijede představit tento retro, a zároveň soudobý, značně bizarní a poněkud obskurní zvuk. Navíc tematická projekce, kterou má mít na svědomí Vercettiho manželka, slibuje i svérázný vizuální, až cinematický zážitek. Připravte se na lázně vzletných syntezátorových linek a zvláštní tápavou atmosféru v prostředí staré vily ostrova na Štvanici. Tentokrát hosta doplní i zástupci české značky Endless Illusion a samozřejmě SEED kluci. O nich ale příště.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

RapRadar VII: Rapové perličky na dně

Jakub Šíma 24.01.2020

V době, kdy už se většina posluchačů zvládla probrat výročními žebříčky, je správná chvíle podívat se na desky, které se do nich nevešly.

Preview: Festival krátkých filmů Praha

redakce 22.01.2020

Zavítat do Kanady, objevit pravý ženský svět, VR kino a ještě se u toho svézt na skejtu v jednom týdnu? Pro Festival krátkých filmů Praha žádný problém.

Hranolky s hořčicí aneb to nejlepší z Eurosonic Noorderslag 2020

redakce 19.01.2020

Letošní ročník byl obzvlášť bohatý na skvělé party z britských ostrovů, například na Black Country, New Road se shodne většina těch, kteří měli to štěstí je vidět.

Žebříčky Full Moonu: promotér/label roku 2019

redakce 19.01.2020

Profíci, srdcaři, vizionáři, vydavatelé i promotéři. Redaktoři Full Moonu naposledy rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2019

redakce 18.01.2020

Na které akce nezapomeneme ještě dlouho a na které nikdy? Redaktoři Full Moonu rekapitulují nejlepší koncerty a festivaly.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2019

redakce 17.01.2020

Kdo se prohnal po hudebním nebi jako kometa a koho určitě velká budoucnost teprve čeká? Objevy roku podle redakce Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2019

redakce 16.01.2020

Některá muzika je fajn, když prostě jen zavřete oči, a na některou se i dobře dívá. Nejlepší klipy podle redaktorů Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2019

redakce 15.01.2020

Hraje vám v uších celý den, týden, dokonce, i když vám nehraje v uších nic. Redaktoři Full Moonu hledali zásadní songy roku.

Preview: Eurosonic 2020

David Čajčík 14.01.2020

Jsou festivaly pohodové, jsou festivaly stresující. Francouzský black, britský soul i post-punk. Nudit se nebudeme.

Žebříčky Full Moonu: album roku 2019

redakce 14.01.2020

Nečekané, očekávané, plné emocí, syrové i surové. Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019.