Články / Recenze

Senzitivní Caipi Kurta Rosenwinkela

Senzitivní Caipi Kurta Rosenwinkela

Milan Bátor | Články / Recenze | 13.07.2017

Jazzový kytarista Kurt Rosenwinkel vydal album nazvané Caipi, které v kontextu jeho předchozí tvorby překvapuje, zní odlišně. Caipi je zvláštní ostrov, kde hudba získává zpět svůj rituální a duchovní rozměr.

Zásadní změnou je absence Rosenwinkelova zpěvu, tentokrát obstaral vokální linky Brazilec Pedro Martins, jehož senzitivní falzet většině písní vyhovuje. Tempa jsou ospalá, zasněná a zastřená jakýmsi dusným oparem, který prostupuje i zvukem nahrávky. Většinu nástrojů si Rosenwinkel nahrál sám: fúze latinskoamerické rytmiky, jazzové harmonie a rockového feelingu tím získala nezaměnitelný výraz.

Titulní song s jasnou inspirací brazilskou rytmikou a invenční melodickou linkou potěší jedním z nejvýraznějších Rosenwinkelových kytarových sól. Kama pokračuje v podobném duchu, přidává se uhrančivě rozechvělý falzet zmíněného Martinse. Casio Vanguard vůbec nejpříznačněji odkazuje k brazilské hudbě, přitom však podává spolehlivý klíč k pochopení nového Rosenwinkela: úlomky a fragmenty dvou až tří melodií se vracejí v nekonečných kruzích, prostupují se a mizí do ztracena. Tento princip funguje v rámci celého alba.

Zvukové kvality hledejme i v textové rovině: kromě angličtiny a portugalštiny Rosenwinkel zpívá vlastním nedefinovatelným jazykem, směs novotvarů je příbuzná experimentální poezii, lexikálně však odkazuje k jižním jazykům. Summer Song sice zavání příjemným letním bezčasím, hudebně se ale navrací k ortodoxnějšímu jazzu a tato tendence kulminuje v následujících harmonicky bohatých skladbách Chromatic B a Hold On. Jako by na chvíli vyhaslo neoromantické okouzlení a byli jsme vrženi zpátky do reality, viz ostré střídání tónin a drsnější zvuková barva kytary.


Magie a něha se vrací v nejintimnější písni alba Ezra, věnované Rosenwinkelovu nejmladšímu synovi. Poprvé zazní subtilní saxofon Marka Turnera, který jen tlumeně opalizuje něžnými melodickými linkami a svým výrazem souzní s láskyplným poselstvím a metaforickým požehnáním otce synovi na cestu labyrintem života. V countryovém aranžmá songu Little Dream překvapí bluesrockové kořeny, které se dostanou na povrch až v kytarovém partu vzácného hosta, Erica Claptona. Casio Escher, Interscape a závěrečná Little B nic nového k poetice alba nepřináší, ale každá jediná zapadají do jeho kontextu.

Caipi je čistá touha, roztančená radost a Rosenwinkelův vnitřní vesmír, který rezonuje pozitivní energií. Má dar svolávat, má schopnost sbližovat. Hudba Kurta Rosenwinkela je ale vrstevnatější, než aby působila jen v relaxační, esoterické roli. Caipi je ostrov plný radosti, která nemá s akademickou rutinou nic společného.

Info

Kurt Rosenwinkel – Caipi (Sunnyside Records, 2017)
www.kurtrosenwinkel.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Feministický pop-protest Pussy Riot

prof. Neutrino 08.12.2022

Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace