Články / Rozhovory

Shilpa Ray: Holky, kurva, nejsou zdarma

Shilpa Ray: Holky, kurva, nejsou zdarma

Veronika Miksová | Články / Rozhovory | 17.10.2017

Když poprchává, v jednom pokoji u dědy na chalupě spí dítě s horečkou a v dalším posté sledují Černé barony, nezbývá než spáchat rozhovor s Shilpou Ray na seníku. Přidáte-li k tomu dvojku červeného a cvrčky, zní to skoro romanticky. Tedy než zjistíte, že jste zapomněli na předvolbu. Energická americká zpěvačka s bengálskými kořeny a nakřáplým hlasem, který vám roztrhne srdce v půli, má ale pochopení. Mezi salvami smíchu si povídáme o tom, proč lidi nemají rádi ženy, jak se na novou desku Door Girl dostal rap, proč je lepší pracovat jako vyhazovačka než jako prodavačka, kdo stojí za videem k nejrokenrolovějšímu nápeku všech dob a proč se raději vyhnout dlouhému pobytu v New Jersey. (Naživo si s ní můžete popovídat 23. října na koncertu v pražském Futurum Music Baru.)

Do jaké míry by měl umělec skrze tvorbu vyjadřovat svůj postoj k záležitostem, které ho ve společnosti znepokojují? A je to tvůj případ?
Mám za to, že je to čistě na tobě – pokud máš tu potřebu, tak jistě ano, ale pokud ne, je to taky v pořádku. Je to otázka s otevřenou odpovědí, v podstatě se přece můžeš vyjadřovat k čemukoliv. Zvlášť dnes, kdy se odehrává tolik věcí, které zkrátka v pořádku nejsou. A taky se k nim řada lidí vyjadřuje, tvorba je způsob komunikace. Místo abys jen seděla s rukama v klíně a dělala, že se nic neděje. Ale dost umělců tyhle věci vůbec nezajímají a neinspirují je. To je přirozené.

Když jsi dělala na nové desce, ležel ti na mysli nějaký převládající pocit, emoce, idea?
Celá deska se vztahuje k místu, kde pracuju. Sedím u pódia a civím na bar, dobrých šest, sedm hodin v kuse, kontroluju vstupenky, občanky a všechno, co souvisí s povinnostmi vyhazovačky. A dbám na dodržování pravidel, což jsem si teda nikdy nepředstavovala, že budu dělat. (smích) Vlastně je to úlet, nikdy jsem samu sebe nechápala jako nějakou autoritu. Ale zkrátka to tak je, říkám jim, jaká jsou pravidla, a když je porušují, vyvedu je. Sedím a pozoruju lidi, jejich chování – takže část desky je o tom. Ta druhá se týká věčného rozporu mezi touhou tvořit a zároveň dělat práci, která tě živí. Jak je to vlastně bizarní stav a že pocity s tím spojené nejsou vždycky dobré. Věčná dichotomie mezi tvořením a prací, prací a tvořením. Část písní komentuje vnější svět, část mé vnitřní prožívání, mé vlastní chápání věcí a vnímání světa.


Takže hlavní hrdinkou desky Door Girl jsi ty…
No jo! (smích) Stvořila jsem alter ego. Je to fakt divné – když pracuju, jsem úplně jiný člověk, než když mám volno. Když jsem zamlada řádila po barech, byla jsem to já, koho občas vyhazovali, a teď musím to samé dělat já. Vtipný paradox. Dřív jsem dělala prodavačku třeba v obchodech s oblečením. To, co dělám teď, mi ale vyhovuje víc, protože můžu být na lidi hrubá. (smích) V newyorských obchodech s oblečením se musíš chovat uctivě i k těm největším kokotům.

Myslíš, že se někdy přiblížíme rovnosti obou pohlaví? Proč se tak bojíme říct chlapovi, co nám třeba nevyhovuje v posteli, proč nás svazuje řada pravidel mnohem víc než muže?
Je to o tom být opravdová. Myslím si, že už samotný fakt, že se o těchto věcech víc mluví – rozdíly mezí pohlavími, o tom, jak se s námi jako se ženami zachází, jak jsme utlačované –, je pokrok. Nepamatuju se, že bych vedla konverzaci tohoto typu před deseti, patnácti lety. Dneska může být feministkou i roztleskávačka na střední škole. Podle mě nastanou určité změny, ale nebudou tak drastické, už jen z toho důvodu, že ženy mají ze své podstaty k silovým řešením odpor. A jasně, ještě dlouho nebudeme mít v USA prezidentku. Lidi v Americe fakt nemají rádi ženy. (smích)

Pokračování rozhovoru v magazínu Full Moon #77.

Info

www.shilparay.net

Live: Shilpa Ray (us)
23. 10. 2017 Futurum Music Bar, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Punctum: Nebrať folklór ako zakonzervovanú formu s nánosom nacionalistického pátosu

mxm 16.03.2021

Rozhovor s tvůrci jedinečné kompilace, propojující experimentální elektroniku se slovenským folklórem. Punctum, Punctum Tapes, krásovka.

Zuzana Novotová Godálová (Nástupiště 1-12): Vychovávaní novej generácie

mxm 15.03.2021

Občanské sdružení Nástupište 1-12 funguje přímo v centru slovenského maloměsta, pod autobusovým nástupištěm. Unikátní prostor? Ano! Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace