Články / Reporty

Síla starých zvyků (July Talk)

Síla starých zvyků (July Talk)

Veronika Miksová | Články / Reporty | 22.03.2017

Možná to je jen tím, že trpím celoživotní životní rozpolceností, na jednu stranu mi není nic dost dobrý, na druhý mi ke spokojenosti stačí chleba s máslem, pohled na ranní mlhu. July Talk jsem přes (nebo právě pro) všechny ty řeči o nejlepší nový kanadský rokenrolový kapele, divokejch koncertech a esteticky vyvedenejch klipech striktně v černobílé podezřívala z větší než nutné dávky pozérství.

Nahlodal mě odpolední rozhovor, na který jsem málem nedorazila, protože Prahu nepochopitelně zapomínám a dokážu znejistět sama sebe nejvíc ze všech. Byli jako kámoši od vedle. V přítmí Chapeau označil Peter Dreimanis svým charismatickým chraplákem mé skromné obutí za boty svých snů. S Leah, která z umělé helmovité blond přešla na přirozenou barvu jsme narazili na společnou zálibu v občasném atakování neznámých upřenými pohledy (které se může nehezky vymstít). “Chtěli bychom si s tebou po koncertě vyrazit a můžeme tě obejmout?” Jo, já vím, že jsem si na to sama nahrála otázkou na doteky (název poslední desky je Touch), ale co zbývá, když se člověk cítí v té dnešní úžasně propojené době osaměle jako staletá lípa u dědy za chalupou.

O Lazer Viking, jednom z alter eg Jakuba Kaifosze, neni nutný se vypisovat. Mám slabost pro lidi, který se bojím oslovit, tím spíš, když se jim líbí Starci na chmelu. Nečekala jsem, že by pro něj česko-zahraniční dav ve vyprodaném Chapeau měl pochopení, hrozně bych si přála, aby v těch svých tygrovaných věcech vystoupil u mě na Vysočině, ve starým kině Oko. Přísámbůh, že bych letáčky rozdala holkám v ordinaci, při případných invektivách maloměstského publika (které by nedorazilo) bych ho chránila vlastním tělem a na vzpamatování ho zavedla do vyuzeného baru, kde se drahými rumy nejvíc zpíjí kouzelně uválený barman, co si nenechá kecat do muziky a jeho retrívr miluje chipsy.

Jestli July Talk něco naživo umí, tak udělat show i z průměrných (a zároveň nejoblíbenějších) písniček. Texty největších hitů Summer Dress a Paper Girl tak skandovala půlka sálu, který byl v pohybu v podstatě celý hodinový set. A jakkoliv koncerty v Chapeau Rouge nenávidím, pozitivní vliv vysokého podílu cizinců, kteří se nebojí hejbnout zadkem a tančit, je nemalý, oprošťuje od pohybového studu a nechává zapomenout na okolní svět. Na správných místech byla tahle dvojka osobní - když Leah téměř všechny přechody mezi songy prokládala českými větami nebo když Dreimanis připomněl první koncert July Talk v Roxy (v rámci Free Mondays), kam se neočekávaně nahrnuly davy. Snadno se propadalo i těžko dešifrovatelné intimitě a častému vzájemnému fyzickému kontaktu. Jakmile se ozvala klavírní linka Strange Habit, hymny podléhání starým zvykům, měli mě v hrsti a poslední pochybnosti spojené s příliš okatým přihýbáním si z lahve Jamesona vyletěly komínem.

For all the wrong reasons clothes fall to the floor

Chlapovi s šílenýma očima, co nosí na koncertech pořád tu stejnou bílou košili, a holce, co tančí jako zběsilá a zároveň z ní sálá čistá duše, se holt nedá nevěřit.

Info

July Talk (ca) + Lazer Viking (cz)
18.3. 2017 Chapeau Rouge, Praha

foto © Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace