Články / Recenze

Simian Mobile Disco - na hranice reality. A ještě dál.

Simian Mobile Disco - na hranice reality. A ještě dál.

Adam Vrána | Články / Recenze | 11.11.2014

Mobile Disco. Označení šité na míru potulným muzikantům, kteří z dobré vůle nebo za pár krejcarů předvádí svůj um na svatbách, obřadech bar micva či jiných veselkách. Přidejte slůvko Simian (v překladu „opičí“) a měli byste si přijít na hudební zážitek, který nepostrádá ztřeštěnost, pro zmíněného živočicha vcelku charakteristickou. Těšíte se a čekáte, aby vám neunikla, jako se to stává třeba s pointou vtipů Petra Novotného. Ona ale vůbec nepřichází. Čím to, říkáte si?

Prostá odpověď: čtvrté album londýnského electro-houseového dua jí nedisponuje. Zklamání pro ty, co zanedbali lekci z hudebního dějepisu Simian Mobile Disco, a možná i trochu důvod k vzteku. Vždyť hledat narychlo a bez úspěchu dokáže tak lehce rozpálit. A jestli za to může zašantročený přívěsek, antikoncepční pilulky anebo track coby manifest k hájení minimalismu a ryze instrumentálního aranžmá (na Whorl prvků všudypřítomných), je nakonec celkem jedno.

Kdo je znalý minulých nahrávek Simian Mobile Disco a rád se v jejich doprovodu vydával na toulky končící na pomezí reality a nadpřirozena, jejich aktuální počin ho násilně zpět na tento svět nevtáhne. Zastoupením záhadnosti (Hypnic Jerk), zvukové malebnosti (Z Space) i smyslu pro gradaci atmosféry (Calyx) naopak pomyslnou hranici mezi skutečností a nadpřirozenem dovoluje setřít. Sice vás může brzdit vidina zvukového chaosu, drásající sluch na okraj snesitelnosti (Tangents, Nazard ), jestli si ale potrpíte na tematiku vesmíru a rádi hledáte odpovědi na otázky vymykající se standardu materialistického uvažování, poslouží Whorl jako ideální společník k jejich dalšímu řešení a třeba i konečnému rozuzlení.

A kdyby ne, minimálně roli nerušivého backgroundu zastoupí bezpečně.

Info

Simian Mobile Disco – Whorl (ANTI-, 2014)
www.simianmobiledisco.co.uk

Radio Wave Stimul festival 2014:
Simian Mobile Disco (uk), Dauwd (uk), 18+ (us), Darq E Freaker (uk)
14. 11. 2014 20:00
MeetFactory, Praha
www.meetfactory.cz
www.facebook.com/events/725300804210504/?fref=ts

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po krvavých stopách velkého nivelizátora

prof. Neutrino 10.04.2021

Walter Scheidel kromě detailní analýzy nabízí i některé pokojnější recepty na splasknutí „bubliny nerovnosti“.

Another Michael a ďalšia oáza pokoja

Michal Mikuláš 30.03.2021

New Music and Big Pop je jeden krásny výtvor plynúci v intenciách najlepších indiepopových tradícií.

Nikdo nemládneme (The National)

Jiří Přivřel 21.03.2021

Zremasterovaný debut The National přináší syrovou jednoduchost nezatíženou očekáváním.

Společnost mrtvých básníků (a Milan Děžinský)

Valentýna Žišková 20.03.2021

Hotel po sezóně, sedmá kniha laureáta Magnesie litery za rok 2017, Milana Děžínského představuje na poli současné české poezie...

Pestrá místa podle Places

Filip Rabenseifner 19.03.2021

Působí velice přirozeně, nenuceně, energicky, místy až jako improvizace, čemuž napomáhá způsob, jakým byla nahrávka pořízena, což podtrhuje její živý feeling.

Drunk Tank Pink (Shame)

Veronika Jastrzembská 18.03.2021

Shame zpívají o světě dospělých, kde lidé poslušně zapadají do systému a kde je každý den stereotypní nuda, bez vyhlídky konce.

Více než důstojné sbohem (Janis Joplin)

Akana 13.03.2021

Stejně bych ale řekl, že ty skutečně zázračné chvilky na albu přicházejí tehdy, když se Janis v písních angažuje víc než „jen“ jako zpěvačka.

Kokakola stokar (Frayer Flexking)

Kristína Valachová 13.03.2021

Z reakcií je zjavné, že väčšina chápe ako žart nielen hudobný počin, ale i samotný Flexkingov zjav na poli odfarbených vlasov a vždyprítomnej zimnej bundy.

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace