Štěpán Sukdol | Články / Sloupky/Blogy | 17.05.2020
Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu svého působení na hudební scéně, za kterou stihli vytvořit čtyři studiová alba a dostat se na seznam "best of 2015" s počinem The Agent Intellect. Pátá deska nazvaná Ultimate Success Today měla původně vyjít tento měsíc, ale z důvodu koronavirové epidemie byla posunuta na červenec.
Ultimate Succes Today Protomartyr uvádějí dvěma velmi rozdílnými singly. Processed By the Boys byl vydán na začátku března a přinesl temný a těžký tón doplněný o naléhavé bicí. Frontman Joe Casey v něm, svým originálním hlasem, vypráví příběh o konci světa, dystopii, vnímání reality a úloze umělců. „A foreign disease washed up on the beach/ A dagger plunged from out of the shadows/ A cosmic grief beyond all comprehension/ All good laid low by outside evil,” hlásá v klipu inspirovaném videem Puppet trolling viewer during the concert live on Brazilian TV. Chaotické scény a estrádní vizuály nijak nenarušují ponuré vyznění skladby, naopak.
Worm in Heaven není ponurý, ale melancholický. Píseň vypráví příběh o smrti, zpěvák na sebe bere roli zesnulého a popisuje svou cestu za odpuštěním, do nové reality: „I am the worm in heaven/ So close to grace/ Could lick it off of the bootheels/ Of the blessed.” Skladbu doprovází video inspirované krátkým filmem Chrise Markera z roku 1962, Rampa. Klip se skládá ze 700 fotografií, záběry jsou jakoby slepované, roztřesené, působí odosobněně, což souzní s náladou skladby.
Protomartyr v obou případech rozebírají téma smrti, zániku, zničení. V každé skladbě k tomu ale přistupují z jiného konce. Opakovaným poslechem se zdá, že by mohly být dvěma částmi jednoho příběhu, který je přesahuje. Je možné, že další skladby tematicky navážou a celá deska odvypráví jeden příběh. Anebo jsou singly dvěma odpověďmi na smrt a destrukci, které nás neustále obklopují.
Protomartyr (us)
web kapely
redakce 19.01.2021
Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.
prof. Neutrino 19.01.2021
Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.
redakce 18.01.2021
Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.
redakce 17.01.2021
Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.
redakce 16.01.2021
Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...
redakce 15.01.2021
Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.
redakce 14.01.2021
Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?
redakce 13.01.2021
Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?
redakce 12.01.2021
Víte, jak hlasovali jednotliví redaktoři? A víte, co je na jednotlivých deskách tak okouzlilo?
redakce 11.01.2021
Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok s výročními žebříčky, začínáme u hudebních těles.