Články / Reporty

Sladké mámení (Lucrecia Dalt)

Sladké mámení (Lucrecia Dalt)

Lukáš Grygar | Články / Reporty | 25.04.2023

Moje první seznámení s Lucrecií Dalt proběhlo skrze remix Jana Jelinka, samet máčený v dehtu, dotek atmosférického poklesu se slovy jako „doldrums“ nebo „pollen“ kanoucími z úst tak, že by byla omamná, i kdyby omamná nebyla. A ona jsou.

Ano. Jako nevíte, co přesně si myslet po úvodním odstavci, tak jsem ani já netušil, co vlastně od kolumbijské umělkyně usazené v Berlíně naživo čekat – co mě tolik bavilo nejen na remixu, ale na celé desce Anticlines, odkud původní skladba Tar pochází, mi přišlo natolik subtilní, že jsem si to neuměl přeložit do koncertního zážitku. Navíc jsem tři roky starou No era sólida spíš odzíval a vlastně se smířil se skutečností, že Lucrecia Dalt je umělkyní fascinující, ale míří jinam, než by mě posluchačsky bavilo.

Naštěstí naše kroky svedl smíchovský večer. V mlze a se světly v zádech z té mlhy vystoupila spolu s perkusistou Alexem Lázarem a oba si během několika minut podmanili prostor, hrozící kvůli slabé divácké účasti prázdnem. Najednou zmizel sál i bar i koleje a městský okruh a Lucrecia s Alexem nás protáhli jako lynchovským červeným závěsem někam docela jinam, kde lze tančit na rytmy música tropical a přitom netušit, jestli je rok 1920 nebo 10 191.

S vyosením mimo toky času pracuje Lucrecia Dalt i na loňském albu ¡Ay!, ale veškerá cerebrálnost její práce se zvukem, hlukovými plochami nebo také modulací svého hlasu nejsou v protikladu ke svůdnosti výsledné hudby. Velký díl práce odvedl Alex, pro kterého Lucrecia v jednu chvíli hledala umělecké jméno u publika – nabízím „Pulpo“, což mi překladač napovídá jako španělský výraz pro chobotnici, protože přesně takhle za svou patrovou baterií bubínků a kramlí a kong působil. Zatímco jeho kolegyně zpívala nebo loopovala výživné basové riffy, rejdil rukama všelijak a všude a proháněl své perkuse efekty tak, že se v nich prvotní údery okamžitě rozplynuly do dalších ruchů.

Často nebylo zřejmé, na které straně pódia jaký hudební prvek vzniká, občas jsme taky netušili, jestli už tleskat. Rozhodně jsme ale tleskat chtěli a potřebovali, a i když z toho byly po třičtvrtěhodinovém setu dva přídavky, snesl bych další a další. Dokrmuji se z nahrávky a nemyslím, že by si mě domácí poslech ¡Ay! získal tolik, kdybych do něj nedostal koncertní vhled (vslech?). Toho večera hudba Lucrecie Dalt mámila tolik, že ji podezřívám i z polární záře, pozorované v Praze téže noci...

Info

Lucrecia Dalt (co)
23. 3. 2023 MeetFactory, Praha

foto © Libor Galia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Existenciální tryzny pod betonem (Luchmeat Festival 2023)

Filip Peloušek, Kristina Kratochvilová 04.10.2023

Ve třech „dnech“ hlavního programu jsme se snažili spočítat poměr mezi rytmickým šoupáním podrážek o neviditelnou podlahu a kladením si nepříjemných existenciálních otázek.

Miluju tě! (Madhouse Express + Elephant Stone)

Tomáš Jančík 01.10.2023

Nejvýraznější groovy hit Something in the Sky sklidil aplaus, nadšení publika bylo vůbec nemalé.

Grindiózní dýchánek (Gutalax, Čad & co.)

Kryštof Kočtář 30.09.2023

Železobetonově tvrdé kytarové riffy, všeliké nelidské skřeky a nezbytné blast beaty… Grindiózní udýchaný dýchánek, jak má být.

Jen si tak trochu vydechnout (Berlin Atonal 2023)

Jarda Petřík 30.09.2023

Brázdím vyprahlé ulice německé metropole a vzpomínám, kdy jsem Berlín navštívil naposled. Bylo to během festivalu, samozřejmě, vlastně ani ne tak daleko od Kraftwerku...

Mezi snem a skutečností (Hakanaï)

Viktor Hanačík 29.09.2023

Byl v tom cítit předobraz lucidní cesty, mentálního kolapsu, ztráty vědomí, iluzí i přerodu identity.

V jednotě je síla (Jednota Neratov)

prof. Neutrino, Jiří Přivřel 26.09.2023

Po Soulkostele, kalvárii v Ostré a kostele svaté Kunhuty v Polomu došlo na další sakrální prostor, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.

Pocity podzimní i paranoidní (Xiu Xiu + BREN)

Kryštof Kočtář 25.09.2023

Teze, antiteze, syntéza? I tak by se dalo nahlížet na koncert Xiu Xiu na brněnské Flédě, na který nebyli sami.

Šejkr #114: Analogija

Michal Pařízek 22.09.2023

O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“

Come On! (The Hives)

Eva Karpilovská 20.09.2023

Do setu přimíchali i starší hity a svou fantastickou, přitom ne nabubřelou show potvrdili, že patří mezi nejlepší živé kapely současnosti.

Něco na tom Fredovi je.. (Fred Again..)

Kristina Kratochvilová 20.09.2023

Dokážu si představit, že podobné přípravy na nákup lístků pravidelně probíhá u fanoušků Taylor Swift nebo Harryho Stylese. Já ji ale zažívám poprvé.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace