Články / Reporty

Slyšet krev a vidět hudbu (Festival otrlého diváka)

Slyšet krev a vidět hudbu (Festival otrlého diváka)

Jakub Kurnas | Články / Reporty | 08.03.2019

Předsálí Kina Aero zaplnila monstra, ukřižované kostry mutantů a rozčtvrcená panenka Barbie. Začal Festival otrlého diváka. Přehlídka těch nejlepších divných filmů odstartovala v úterý slavnostním zahájením: po pódiu křepčila čtveřice zaměstnanců kina na znělku Beverly Hills 90210. Zaplněný kinosál aplaudoval. Luke Perry se obracel v hrobě. Mohlo se začít.

Film Vládci Chaosu se inspiruje příběhem metalových legend Mayhem a Burzum, které se krom hudby proslavily zapalováním kostelů a brutálními vraždami. Násilí tvoří jádro filmu. Jeho původ vidí v soutěžení zakladatele Mayhemu Euronyma a basáka Varga o to, kdo je tvrdší metalák. Ironický pohled na hudebníky kontrastuje s naturálností, jakou film násilí vykresluje. Třeba sebevražda zpěváka Mayhem Pelleho, při které si v detailním záběru kamery postupně rozřízne předloktí a krk, aby si nakonec ustřelil hlavu, vyhnala několik diváků ze sálu. A když se Euronymova slečna s láskyplným pohledem ptá: „Na co myslíš?“ odpoví ji úžasná hororová sekvence jeho vzpomínek. Přestože motivace postav v pozérské interpretaci často nedávají smysl, film má vtip a zasahuje přepjatou stylizací.

Středeční večer v Aeru navázal na hudební tematiku, ale vynechal krev. Double feature představil snímky upřednostňující vizuál před příběhem.

Hrdinky nigerijského snímku Hello, Rain pomocí „černé magie a technologií” vyrobí kouzelné paruky. Zelená Philo a červená Coco použijí svůj mocný módní doplněk ke vlastnímu prospěchu. Modrá Rain se je snaží zastavit. Absurdní dějové zvraty balancující na hraně trapnosti dovedou tři postavy k závěrečnému střetu. Výrazně stylizované prostředí s přemírou slow motion těží z kontrastu futuristických superhrdinek a zaostalostí afrického světa. Na Nollywoodskou produkci ohromující výprava a kamera učaruje, stejně jako hromada hlášek v kouzelné nigerijské angličtině.

Hlavním bodem večera byl lyrický experiment Fonotune: Elektropohádka. Snímek rezignuje na tradiční filmové postupy: nemá děj, postavy se nevyvíjí. Místo toho představuje propracovaný dystopický svět, jehož ústředními motivy jsou analogové pásky a sluchátka s anténkami. Z množství odkazů na osmdesátkovou popkulturu nebo ekologickou krizi je dost dobře možné vyčarovat velké množství interpretací, jak na debatě po projekci demonstrovali diváci. Sled geniálních obrazů (třeba akustického koncertu rockového tria na elektrické nástroje) je však nepotřebuje. Analyzujícím divákům nakonec zformuloval ponaučení Elektropohádky přítomný producent Schnell: buďte v dnešní digitální době trochu víc analogoví!

Info

Festival otrlého diváka 2019
5. - 10. 3. 2019
Kino Aero, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.