Články / Reporty

Slyšet krev a vidět hudbu (Festival otrlého diváka)

Slyšet krev a vidět hudbu (Festival otrlého diváka)

Jakub Kurnas | Články / Reporty | 08.03.2019

Předsálí Kina Aero zaplnila monstra, ukřižované kostry mutantů a rozčtvrcená panenka Barbie. Začal Festival otrlého diváka. Přehlídka těch nejlepších divných filmů odstartovala v úterý slavnostním zahájením: po pódiu křepčila čtveřice zaměstnanců kina na znělku Beverly Hills 90210. Zaplněný kinosál aplaudoval. Luke Perry se obracel v hrobě. Mohlo se začít.

Film Vládci Chaosu se inspiruje příběhem metalových legend Mayhem a Burzum, které se krom hudby proslavily zapalováním kostelů a brutálními vraždami. Násilí tvoří jádro filmu. Jeho původ vidí v soutěžení zakladatele Mayhemu Euronyma a basáka Varga o to, kdo je tvrdší metalák. Ironický pohled na hudebníky kontrastuje s naturálností, jakou film násilí vykresluje. Třeba sebevražda zpěváka Mayhem Pelleho, při které si v detailním záběru kamery postupně rozřízne předloktí a krk, aby si nakonec ustřelil hlavu, vyhnala několik diváků ze sálu. A když se Euronymova slečna s láskyplným pohledem ptá: „Na co myslíš?“ odpoví ji úžasná hororová sekvence jeho vzpomínek. Přestože motivace postav v pozérské interpretaci často nedávají smysl, film má vtip a zasahuje přepjatou stylizací.

Středeční večer v Aeru navázal na hudební tematiku, ale vynechal krev. Double feature představil snímky upřednostňující vizuál před příběhem.

Hrdinky nigerijského snímku Hello, Rain pomocí „černé magie a technologií” vyrobí kouzelné paruky. Zelená Philo a červená Coco použijí svůj mocný módní doplněk ke vlastnímu prospěchu. Modrá Rain se je snaží zastavit. Absurdní dějové zvraty balancující na hraně trapnosti dovedou tři postavy k závěrečnému střetu. Výrazně stylizované prostředí s přemírou slow motion těží z kontrastu futuristických superhrdinek a zaostalostí afrického světa. Na Nollywoodskou produkci ohromující výprava a kamera učaruje, stejně jako hromada hlášek v kouzelné nigerijské angličtině.

Hlavním bodem večera byl lyrický experiment Fonotune: Elektropohádka. Snímek rezignuje na tradiční filmové postupy: nemá děj, postavy se nevyvíjí. Místo toho představuje propracovaný dystopický svět, jehož ústředními motivy jsou analogové pásky a sluchátka s anténkami. Z množství odkazů na osmdesátkovou popkulturu nebo ekologickou krizi je dost dobře možné vyčarovat velké množství interpretací, jak na debatě po projekci demonstrovali diváci. Sled geniálních obrazů (třeba akustického koncertu rockového tria na elektrické nástroje) je však nepotřebuje. Analyzujícím divákům nakonec zformuloval ponaučení Elektropohádky přítomný producent Schnell: buďte v dnešní digitální době trochu víc analogoví!

Info

Festival otrlého diváka 2019
5. - 10. 3. 2019
Kino Aero, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

redakce 18.05.2019

Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn...

Vražedné tempo (Anifilm 2019)

redakce 15.05.2019

Kino Světozor má pořád stejně specifické aroma, květnové počasí v Třeboni je pořád stejně matoucí a řada u asijského okýnka je pořád stejně dlouhá?

Donaufestival 2019: Co bylo nejvíc

redakce 09.05.2019

Donaufestival je pravidelně sázkou na kvalitní dramaturgii zasazenou do kulis historického rakouského městečka Kremže. Co bylo letos tím nejlepším? Nejen koncerty...

Tradice a progres, ruku v ruce (GoGo Penguin)

redakce 02.05.2019

Mrštné pianové kudrlinky v hravém songu Window přehazovaly otěže z jednoho nástroje na druhý, až se rozeběhly každý jinou cestou, stále však dokonale sehrané.

Pryč s hranicemi (Coilguns, Wrong, Or)

redakce 28.04.2019

Vlasatí řízci, těžkotonážní riffy a skučivá sóla, Wrong vrátili koncert do zajetých kolejí headbangingu a poga s jasným rozdělením pozic.

Pastelové barvy krve Goblin

redakce 17.04.2019

Pastelové barvy, jemná klišé, ostré nože, cákance krve a béčkové, rudomodré mysteriózno. Claudio Simonetti a jeho Goblin.

Trápení kokainové kočičky (Tess Parks)

redakce 15.04.2019

Koncert Tess Parks nenabídl zrovna moc argumentů, proč tuhle slečnu raději neposlouchat doma. Nabídl ale jednu neodbytnou otázku. Jenom jednu?

Moravské lidovky? Jedině s americkým přízvukem. (Dálava)

redakce 12.04.2019

Zcela zásadní byly nápadité instrumentace charakterizované elektrickou či akustickou kytarou Arama Bajakiana (John Zorn, Lou Reed, Diana Krall). Staré melodie, nová podání. Dálava.

Nejen na vlně italského diska (CPH:DOX)

redakce 04.04.2019

Tentokrát mezi Munchovým výkřikem a přiléhavými blyštivými oblečky. CPH:DOX naposledy.

Charismatický introvert (Night Lovell)

redakce 02.04.2019

Night Lovellův hluboký a místy až strašidelný hlas v člověku obvykle dokáže rozpohybovat samotné vnitřní orgány.