Články / Reporty

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel | Články / Reporty | 05.12.2022

Tento Ausflug začal nenápadně před třemi měsíci. V rubrice Radio FM v lamarovském Full Moonu #137 Maxim vypíchl novinku britského hudebníka Christophera Taylora alias Sohna. „Je to cíťa až na kost a s novou deskou Trust to na nás hraje ještě bezelstněji než dříve,“ psal tehdy. Neopomněl přidat noticku, že pokud čteme časopis v den jeho vydání, stihneme Sohnův koncert v MeetFactory.

S cíti zpravidla soucítím, ale taky mi chvilku trvá se k něčemu rychle rozhoupat, takže z pražského koncertu jsem stihnul jen report Veroniky Mrázkové. To už mě deska Trust chytla na první poslech a z hlavy jsem ji nedostal ani po třech měsících, kdy si vykračuju po Währinger Straße do klubu WUK. Vzpomínka na koncert Low, který jsem tady zažil před půl rokem, mě nepřekvapí. Vracívám se k němu často, s nedávným odchodem zpěvačky a bubenice Mimi Parker o to intenzivněji. Je to jen náhoda, že na přebalu jejich alba Trust je stejně jako na Sohnově vyobrazena lidská ruka? Stiskly se mi v myšlenkách navzájem i přes propast dvaceti let, které od sebe obě desky dělí.

Koncert je vyprodaný měsíc dopředu. Vídeňané svému Sohnovi důvěřují. Strávil tady nějakou dobu, během které natočil dvě předchozí alba Tremors a Rennen, než přesídlil na španělský venkov. V nedávném rozhovoru pro Kronen Zeitung říká, že „in Wien hat mein Leben begonnen“. Vděčnější titulek do nejčtenějšího rakouského plátku abys pohledal. Netuším, co říká v rozhovorech do El País, ale nemám důvod mu nevěřit. Stojím v publiku v první řadě a vedle sebe slyším francouzštinu. Nejen místní vzali lístky útokem.

Úvodní píseň Antigravity z nové desky vystřídá taneční Wheel z prvotiny, aby vzápětí Sohnovo krasosmutnění vykroužilo piruety na zamrzlé hladině Neziderského jezera v písni Figureskating, Neusiedlersee. Sentiment na setsakra břitkém ostří, ale domácí led je pevný. Někdejší porozchodová jizva na srdci se zahojila a Sohn ji suverénně předvádí publiku. Život i koncert plyne dál jako řeka a stejnojmenná skladba Segre, u jejíhož břehu se Sohn na severu Španělska usadil. Přesto si neodpustí: „It’s very nice to be home.“ To musí zaznít v různých variacích opakovaně.

fotogalerii z koncertu najdete zde

U břehu posedí i při Riverbank, aby nám povyprávěl svůj životní příběh. Bere to po i proti proudu řeky. Navzdory melancholickému sdělení rozehrává veselou improvizaci s dalšími čtyřmi hudebníky a radost se přenese na všechny přítomné. Nakonec je vlastně úplně jedno, na kterém břehu kdo sedí, pořád je to o nás, citlivých duších.

Ledy přeci jen povolí a i pomalu plynoucí řeka se zpění a rozbouří v peřeje. Z novinky dojde ještě na M.I.A. a pak se dá Vídeň do pohybu. Při skladbě Lights si se zavřenýma očima dokážu na jevišti před sebou představit Jonnyho Greenwooda s Thomem Yorkem. Že se s přirovnáním k Radiohead dostávám na tenký led? Ale no tak… Hoď po mně kamenem, ať se třeba propadnu do tanečního pekla! Při písních Conrad a Artifice tam budu křepčit tuze rád.

Info

Sohn (uk) + Liam Mour (de)
4. 12. 2022 WUK, Vídeň

foto © Jiří Přivřel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Domovy (Vivat Moody Moon Noize Vol. 3)

Kyril Bouda 26.01.2023

Cesta k víře není jednoduchá, devítihodinový trip napříč tuzemskými drahami i silnicemi je dobrodružstvím svého druhu.

ESNS 2023 – To nejlepší

redakce 23.01.2023

První dojmy od zástupců redakce a dalších kolegů či přátel najdete níže, podrobnější report čekejte v březnovém čísle Full Moonu.

Řešit skrze sebe víc to venku než se cyklit uvnitř (Galerie Průchod / Off Format)

Minka Dočkalová 14.01.2023

Dvě originální brněnské galerie si na stejný čas připravily otevření výstav, přičemž obě měly jednoznačně co nabídnout.

Když hodíš plechovku s rajskou polévkou na plátno (Ways of Freedom)

Jiří Přivřel 13.12.2022

Vídeňská Albertina Modern vystavuje abstraktní expresionismus. Od Jacksona Pollocka k Marii Lassnig.

Až do masa (Porridge Radio)

David Stoklas 12.12.2022

Vzhledem k úpěnlivosti, s jakou Porridge Radio podávali emotivně náročné písně, v nás museli něco zanechat – třeba otevřené rány.

Laskavý úsměv satanisty (Zeal & Ardor)

Václav Valtr 10.12.2022

Když se vepředu utvořil kotel, utrousil: „Pamatujte si, když někdo spadne, tak mu pomozte vstát, když to neuděláte, jste pěkný hovada.“

Člověk na rozcestí světla a temnoty (PAF Olomouc 2022)

Aneta Kohoutová, Šimon Macek 07.12.2022

Ty čtyři dny pod střechou Konviktu ve mně vyvolaly hluboký pocit mentální závratě. Stav, ve kterém se podpisu na smlouvě s ďáblem rovná náš tichý souhlas se stavem věcí současných.

Pod tíhou strun (Michael Gira & Kristof Hahn)

Jiří Procházka 07.12.2022

Swans mají rozpracovaný nový materiál, který začátkem roku vyšel ve strohých demoverzích na fundraisingovém albu Is There Really a Mind? Co z něj Gira zahrál?

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace