Články / Reporty

Sou tu ňáký holky bez ptáka? (Rock for Churchill)

Zdeněk Malinský | Články / Reporty | 31.08.2014

Po loňském namlsání Movits!, Qemists a Herbaliser jsem čekal, s čím se pořadatelé vytáhnou, bohužel letos je to podskočení laťky. The Parov Stelar Band jsou ve svém stylu hvězdami, ale ty jsme tu už viděli v roce 2011, z českých „hvězd” je to poslední roky stále stejná „sebranka” a z nových nebo méně známých tuzemských kapel by se určitě dalo vybrat lépe. A protože netančím, nemohu docenit kvalitu DJ stage.

Mou předfestivalou skepsi nesdílelo množství jiných návštěvníků, sjíždějících se na místo už od čtvrtečního odpoledne. Od samého začátku bylo znát, že jich dorazilo mnohem více než v minulých letech. Pod pódiem, v dj šapitó i u cateringových stánků. Mám obavu, že se tím trošku vytratila pohoda a útulnost malého „domácího” festiválku a dostáváme se na úroveň velkých anonymních festivalů.

U vstupu nás čekala tradiční důkladná prohlídka, tradiční byl i problém s akreditací, foto-pasem a vstupem do backstage. Ambiciózní a cenami ověnčený Doctor Victor zahájili festival směskou rocku s příměsí všeho dalšího (od Hendrixe k Věře Martinové). Začalo to vždy nadějně, jako Rage Against the Machine, ale pak se to vytratilo do ztracena nebo to zabil kytarista zbytečným sólováním. Škoda. Přitom nejde o tříakordové umělce. Aspoň hezkou bubenici měli.

Jágrmajstrem soustavně napájený frontman Hentai Corporation se patrně zhlédl v Axlu Roseovi (vystupováním). Bylo s podivem, že i přes klesají krev v alkoholu mu to dobře zpívalo a neodpustil si ani sexistické poznámky na ženskou část publika: „Sou tu ňáký holky bez ptáka?” Visací zámek - tradiční známka českého punku, která nové skladby netestuje na zvířatech, ale na lidech. Pobavili vtípkem s prezidentem Vlastimilem Harapesem, české hudební páteční NEJ.

U Vypsané fixy mi to přijde tak nějak pořád stejné, stejně jako u dalších tradičních účastníků zájezdu, Wohnoutů. Asi jako manželství po deseti letech - uspokojí, ale nenadchne. J.A.R. - o co větší natěšení, o to větší zklamání. Dřívější pohodu, radost, hravost a uvolněnost vystřídala chladná profesorská akademičnost a dostavil se pocit jako z poslední desky Dana Bárty - strašně moc not.

Ke zbylým zahraničním kapelám mohu říci jediné: tak ANO! a neodpustím si opakované a smutné konstatování, že nebohému mongolskému cyklistovi (našim kapelám) se peloton opět poněkud vzdálil. Že je to málo? OK. Létající Anthony B. Skvěle mu to basovalo, profík, na kterém bylo vidět, že hudbou žije a není to žádné drnk - 20 Kč, drnk, drnk - 80 Kč. Podobně pozitivní pocit jsem měl z The Subways. Příjemná a sympatická rocková partička na fotkách působí jako spolužáci nebo kamarádi z předměstí. I ve třech dokážou docílit velký a strhující sound. Páteční koncertní dávku zakončovali Dub Pistols a po dvou letech opět ve Vroutku jsem je málem opět vynechal. Měl jsem pocit, že tančit musí i nebožtíci z nedalekého hřbitova.

Info

Rock for Church(ill) 2014
29. 8. 2014, Vroutek
www.rfch.cz

foto © František Kraut

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace