Články / Reporty

Sou tu ňáký holky bez ptáka? (Rock for Churchill)

Zdeněk Malinský | Články / Reporty | 31.08.2014

Po loňském namlsání Movits!, Qemists a Herbaliser jsem čekal, s čím se pořadatelé vytáhnou, bohužel letos je to podskočení laťky. The Parov Stelar Band jsou ve svém stylu hvězdami, ale ty jsme tu už viděli v roce 2011, z českých „hvězd” je to poslední roky stále stejná „sebranka” a z nových nebo méně známých tuzemských kapel by se určitě dalo vybrat lépe. A protože netančím, nemohu docenit kvalitu DJ stage.

Mou předfestivalou skepsi nesdílelo množství jiných návštěvníků, sjíždějících se na místo už od čtvrtečního odpoledne. Od samého začátku bylo znát, že jich dorazilo mnohem více než v minulých letech. Pod pódiem, v dj šapitó i u cateringových stánků. Mám obavu, že se tím trošku vytratila pohoda a útulnost malého „domácího” festiválku a dostáváme se na úroveň velkých anonymních festivalů.

U vstupu nás čekala tradiční důkladná prohlídka, tradiční byl i problém s akreditací, foto-pasem a vstupem do backstage. Ambiciózní a cenami ověnčený Doctor Victor zahájili festival směskou rocku s příměsí všeho dalšího (od Hendrixe k Věře Martinové). Začalo to vždy nadějně, jako Rage Against the Machine, ale pak se to vytratilo do ztracena nebo to zabil kytarista zbytečným sólováním. Škoda. Přitom nejde o tříakordové umělce. Aspoň hezkou bubenici měli.

Jágrmajstrem soustavně napájený frontman Hentai Corporation se patrně zhlédl v Axlu Roseovi (vystupováním). Bylo s podivem, že i přes klesají krev v alkoholu mu to dobře zpívalo a neodpustil si ani sexistické poznámky na ženskou část publika: „Sou tu ňáký holky bez ptáka?” Visací zámek - tradiční známka českého punku, která nové skladby netestuje na zvířatech, ale na lidech. Pobavili vtípkem s prezidentem Vlastimilem Harapesem, české hudební páteční NEJ.

U Vypsané fixy mi to přijde tak nějak pořád stejné, stejně jako u dalších tradičních účastníků zájezdu, Wohnoutů. Asi jako manželství po deseti letech - uspokojí, ale nenadchne. J.A.R. - o co větší natěšení, o to větší zklamání. Dřívější pohodu, radost, hravost a uvolněnost vystřídala chladná profesorská akademičnost a dostavil se pocit jako z poslední desky Dana Bárty - strašně moc not.

Ke zbylým zahraničním kapelám mohu říci jediné: tak ANO! a neodpustím si opakované a smutné konstatování, že nebohému mongolskému cyklistovi (našim kapelám) se peloton opět poněkud vzdálil. Že je to málo? OK. Létající Anthony B. Skvěle mu to basovalo, profík, na kterém bylo vidět, že hudbou žije a není to žádné drnk - 20 Kč, drnk, drnk - 80 Kč. Podobně pozitivní pocit jsem měl z The Subways. Příjemná a sympatická rocková partička na fotkách působí jako spolužáci nebo kamarádi z předměstí. I ve třech dokážou docílit velký a strhující sound. Páteční koncertní dávku zakončovali Dub Pistols a po dvou letech opět ve Vroutku jsem je málem opět vynechal. Měl jsem pocit, že tančit musí i nebožtíci z nedalekého hřbitova.

Info

Rock for Church(ill) 2014
29. 8. 2014, Vroutek
www.rfch.cz

foto © František Kraut

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.