Články / Reporty

Speciální žetony, čokoláda i extáze (Hip Hop Kemp)

Speciální žetony, čokoláda i extáze (Hip Hop Kemp)

Nikola Piálková | Články / Reporty | 23.08.2017

Za málokterý česko-slovenský festival dáte téměř dva tisíce korun, a přesto si navrch připlatíte kemp, splachovací záchody nebo sprchy. Dalším překvapením jsou speciální žetony, které „chrání“ kelímek, aby ho nemohl vrátit nikdo jiný než jeho majitel. Ještě nabití a aktivace bezkontaktního platebního čipu, další padesátikoruna, a konečně lze nasávat atmosféru Hip Hop Kempu.

SNÍH, POT I HITY
Na hlavní stagi se prochází irský mladík s nigerijskými a jamajskými kořeny Rejjie Snow. Jeho charismatický hluboký hlas a nadšení energického DJe ale nedokážou přemoci znuděnost a hvězdné móresy, které na pódiu pětadvacetiletý rapper předvádí. Publikum sice nastavuje klidné tváře, nelze se však zbavit pocitu, že spokojenost je spíše oslavou prvního dne festivalu. Z klidu dav nevyvede ani track D.R.U.G.S., i když jde o Snowův největší hit.

Je zajímavou shodou náhod, že Snowa střídá Masego, který má s irským rapperem společný nejen jamajský původ, ale taky rok i měsíc narození. Na rozdíl od svého předchůdce poletuje z jednoho konce pódia na druhý, v rukou se mu střídá mikrofon a saxofon, živou hudbu doprovází ještě živější prezentací, baví sebe i obecenstvo. Po skončení má člověk pocit dobré podívané, i když z chumlu slov a melodií těžko lovit konkrétní skladby.

Před půlnocí do hangárů. Smack na darkstepový základ skládá jeden dynamický hit za druhým, zazní P’s a Love, Motivační píseň nebo oblíbená Vodka s vodou. Fanoušci nadšeně skáčou a skandují každé slovo. Pak světla zhasnou, parket ještě o víc zhoustne a prostor se začne bohatě plnit i ze zákulisí kolem pódia. Je zřejmé, že přichází něco vzácného, něco, na co se přišli podívat i jiní vystupující. Řeč je o Teka$hi69, drsně vyhlížejícím Američanovi s červenými dredy, který svou agresivitou předčí Smacka hned v prvních vteřinách. Během impozantního screamrapového přednesu zvládá skákat po pódiu a pauzy vyplňuje stage divingem. Tohle má sílu extáze.

BOUŘE I TRIPY
Pátek je příslibem velkých jmen. Little Simz si hned zkraje splete Hradec s Prahou, z očí jí ale sálá laskavost, uvádí songy s nevšední tematikou. „Tohle je píseň o mé sousedce, které chci tímto poděkovat, že nikdy nezavolala mé matce ani policii, přestože jsem ji mnohokrát musela obtěžovat svou hlasitou hudbou, z velké části jí vděčím za to, co jsem vytvořila,“ usměje se sympatická drobná Britka v sherlockovské čepici, pánském triku a společenských šedých kalhotách. Dozajista nejmilejší koncert na letišti.

Co se týče letošního složení návštěvníků, krátká procházka po festivalu prozrazuje převahu Poláků. Jeden z nejúspěšnějších současných tamních rapperů dostává místo na hlavní stagi v pátek odpoledne a množství publika by mu tady mohli závidět i někteří světoví interpreti. Quebonafide spadá pod „vševystihující“ škatulku alternativní hip hop, snad proto, že tento šestadvacetiletý rapper je velmi těžko uchopitelný. Každá píseň má jinou náladu, jedna je veselou oslavou úspěchu a cestování po světě na vysoké noze, z další se line temný podklad, který dokresluje sebevědomou obhajobu dobytého teritoria na poli domácí scény. Show je průbojná, cestování mezi žánry přidává na dynamice a ovace při tracku Trip eskalují až k bouřlivému konci.

TELEFON I DO PUSY
Sobota a s ní i festival ztrácí svůj vrchol. Common onemocní, a tak největší očekávání padá logicky na duo AllttA. Po velkolepém pátečním koncertu Jedi Mind Tricks má sobota spíše dovětkovou povahu, zdá se naprosto v pořádku celý den jíst, hodiny sledovat battly v breakdance, kluky, jak hrají basket, nebo holky, jak zápasí v čokoládě. Taneční soutěže uvádí charismatický chlapík, který kromě moderování zvládá výchovu návštěvníků. Dojde i na moment, kdy jednu nešťastnici vytáhne z hlediště na pódium a po přednášce o tom, že hip hop je nutno žít teď a tady a ne jen zírat do obrazovek, si strčí její telefon do pusy a donutí ji tančit, aby si ho tak vysloužila zpátky.

AllttA sice začínají s nevelkým obecenstvem, během koncertu se ale jeho objem minimálně ztrojnásobí. Svižný projev a výrazný hlas amerického rappera a producenta Mr. J. Medeirose v kombinaci s 20Sylovými beaty a samply, jež mají mnohdy charakter druhého hlasu, vytváří funkční celek, který je nabitý energií a svádí k tanci. Nechybí propracovaná světla, navíc Medeirosovy texty nejsou jen směskou prázdných frází, ale obsahují příběh, myšlenku, AllttA bodují po všech stránkách. Náhradník Commona Mos Def roli třešničky na dortu nezvládá, spíš než baví, uspává, a vrchol festivalu tak zaslouženě představují právě AllttA.

Info

Hip Hop Kemp 2017
17. - 19. 8. 2017 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Petra Jansová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rapové (ne)vítanie leta (Denzel Curry)

Jonáš Sudakov 19.05.2022

V rozhovore s XXL z mája 2022 sa Denzel Curry označil ako najlepší žijúci rapper. Tento titulok obletel celým internetom, ale nikto mu príliš neoponoval... Živě ve Žlutých lázních.

Plameny a černý dým nad letištěm aneb Rammstein

Jiří V. Matýsek 17.05.2022

Rammstein můžeme vyčítat ledacos: přílišnou přímočarost, útoky na nízké pudy, kontroverznost a kdovíco dalšího...

Mé dojetí se tady snadno ztratí (Low)

Jiří Přivřel 14.05.2022

Low na svém aktuálním turné srdce Evropy míjejí, já zase minul jejich pražský koncert před třemi roky v Meetku. Bylo to v létě, byl jiný program, dodnes lituji. Z letošní…

GusGus každému z nás

Tomáš Kouřil 10.05.2022

Zastávky na turné GusGus k poslednímu albu se brněnská Fléda dočkala skoro až rok poté, co deska Mobile Home vyšla. Stálo to za to?

Letmé, a intenzivní (Donaufestival)

Bára Jurašková 10.05.2022

Dvouhodinový dialog s publikem za sebou nechal kromě hudební vzpomínky hlavně chuť nepřehlédnutelné, bezpodmínečné laskavosti. Hyperpopová diva nutí publikum šílet...

Mnohorozměrná Róisín Murphy

Akana 05.05.2022

Myslím, že takhle komplexní, propracovanou a zároveň bezprostřední a oduševnělou show jsem naposledy zažil před čtyřmi lety u Davida Byrnea...

Zkrocený temperament Céu

Akana 01.05.2022

Písně, v nichž Céu kombinuje brazilské tradiční rytmy s popem, jazzem nebo elektronikou, nejsou stavěné pro hlučné arény.

Král pouštního blues (Mdou Moctar)

Jiří V. Matýsek 29.04.2022

Je to oprávněné, není to oprávněné, těžko říct. Našlápnuto Mdou Moctar vážně má. V MeetFactory hrál v české premiéře.

Sharpe 2022: O tom, co ti chci říct...

Michal Pařízek 25.04.2022

Skvělý songwriting, úžasný hlas a hlavně nefalšovaná radost z možnosti po několika velmi těžkých měsících být znovu před publikem. Silná místa, i ta slabší, rovnováha.

Tempo lidských strojů (Nitzer Ebb & co.)

Michal Smrčina 24.04.2022

McCarthy si v černém obleku, košili a brýlích udržuje výraz cynického kazatele, který neztrácí nadšení z dob, kdy začínali.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace