Články / Reporty

Spektákl od kolotoče (Die Antwoord)

Spektákl od kolotoče (Die Antwoord)

Jakub Šíma | Články / Reporty | 23.08.2018

Na Wikipedii lze najít následující definici slova spektákl: „Z lat. spectaculum, jeviště, divadlo – znamená původně podívaná. Užívá se dnes většinou pejorativně pro něco, co se vystavuje na odiv, co je nápadné, efektní a přitažlivé, a přitom předstírané, nepravdivé.“ Jedním dechem nutno dodat, že onen pejorativní akcent platí možná tak mezi sociokulturními mysliteli poloviny dvacátého století (zdravíme Guye Deborda), zatímco pro fanoušky Die Antwoord je ono vystavování se na odiv předností a nejlákavější částí jihoafrického hudebního cirkusu. Příhodný byl tak nejen prostor Výstaviště, kde se v sezóně otáčejí divoce blikající kolotoče, znudění kolotočáři kouří levné cigarety a koutkem úst plivou na zem, ale také outfit řady návštěvníků, kteří vycítili vhodnou příležitost a ve svých šatnících zabrousili do sekce s nejodvážnějšími či nejbizarnějšími kousky, ať už se jedná o zvířecí kombinézy, velké a patřičně blyštivé nálepky na obličej nebo řadu cosplay kostýmů.

Pouťovému koloritu dominovala stage v designu ghetta na okraji Johannesburgu, ghetta, kde je nejdůležitější, kdo má větší řetěz a kdo více křičí, ghetta, kde je rozhodující, kdo je více zef. K vidění tak byly plechové chatrče pokreslené jednoduchými obrazci v duchu estetiky Rogera Ballena, jehož kresby provází Die Antwoord od samého začátku, prádlo povlávající na prověšených prádelních šňůrách a nezbytný satelit na střeše každé z chatrčí.

Do těchto kulis se nejprve vyhoupla jihoafrická diva Moonchild Sanelly. Její účes sestávající z nezvykle tlustých copů obarvených do sytě tyrkysové svítil do dáli, hudebně se jednalo o originální mix původních i zmutovaných vlivů, který by se asi dal nejlépe popsat jako zef dancehall. Chybět nemohl energický hlasový projev, tanečky, při nichž zadní část těla vytrvale opisovala elipsovitou trajektorii, a exotická energie, která celé vystoupení doprovázela.

Náboj cizokrajnosti či jinakosti si uchovalo i vystoupení Die Antwoord. Jeho těžiště však nespočívá v hudbě, jež je do maxima ždímaným recyklátem diska, eurodance a mnoha dalších stylů, ale především v přítomnosti Ninji a Yo-landi, kteří za deset let existence ani o kousek neslevili ze své oddanosti stylu zef. Jejich nezpochybnitelnému charismatu nahrává i fakt, že za dobu společného hraní jako by vůbec nezestárli, zef si to tak ostatně žádá. Na Ninjovi pár vrásek navíc nepoznáte a Yo-landi jen těžko kdy ztratí svou dětskou tvář, jíž dominuje roztomile zabijácký kukuč.

Setlist obsahoval všechny nezbytné hity a k dobru lze přičíst, že postupem času sympaticky gradoval až do přídavkové Enter the Ninja. Tempo naopak rozbíjela intermezza, při nichž oba hlavní aktéři zmizeli ze stage a dvěma doprovodným tanečnicím hrál jen majestátně osvalený DJ Hi-Tek. Yo-landi během těchto pauz obyčejně vyměnila garderobu, sestávající z dlouhé řady až absurdně velkých triček a mikin. Oba protagonisté nešetřili energií a po scéně vytrvale skákali, běhali ze strany na stranu a nechybělo ani Ninjovo obligátní obnažení zadnice. Oči byly ukojeny vrchovatě, na druhé straně chybělo hlubší sdělení, prožitek nebo výrazný hudební výkon, jenž s výjimkou dvou nebo tří Ninjových partů vůbec nepřišel. Kolotoč Die Antwoord vzal všechny návštěvníky na divokou estrádní projížďku, na jejímž konci je vyplivl mírně šokované a pobavené. A jestli kolotočáři Die Antwoord přijedou i za rok, tak to nebude jiné. Je třeba mít na paměti, že pouť je především spektákl.

Info

Die Antwoord (za) + Moonchild Sanelly (za)
20. 8. 2018 Výstaviště, Praha

foto © Romana Kovacsova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné... JazzFestBrno táhne.

Ľúbime (Sharpe 2023)

Mariia Smirnova, Anna Mašátová, Dušan Šuster, Františka Tranová, Andrea Blahová 03.05.2023

Vydobyť si pozornosť širšej verejnosti v malých mestách, akým je Bratislava, môže byť pomerne jednoduché. Dlhodobo si ju udržať, je však rovnako komplikované ako všade inde.

Žánrový chaos v centre Brna (FAUN Festival)

Maxim Mičúch 26.04.2023

V tichšej pasáži zrazu vreskot, z ktorého stuhla krv. „Stand up! Stand the fuck up!“ kričala žena so šialeným pohľadom a tečúcim make-upom...

Sladké mámení (Lucrecia Dalt)

Lukáš Grygar 25.04.2023

Často nebylo zřejmé, na které straně pódia jaký hudební prvek vzniká, občas jsme taky netušili, jestli už tleskat. Rozhodně jsme ale tleskat chtěli a potřebovali.

Éterická spřízněnost (Amelie Siba + Black Tar Jesus)

Pavlína Sedláčková 23.04.2023

Pohyby publika zpomalily a zesmutněly, ačkoliv si to jeho značná část ve svém pohroužení do hřejivého indie rytmu ani neuvědomovala...

Stále na příjmu (Justin Adams & Mauro Durante)

Akana 22.04.2023

... a záleží na schopnostech a citu konkrétních hudebníků, jestli vznikne jalový paskvil nebo životaschopný zárodek nového hudebního dialektu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace