Články / Reporty

Spektákl od kolotoče (Die Antwoord)

Spektákl od kolotoče (Die Antwoord)

Jakub Šíma | Články / Reporty | 23.08.2018

Na Wikipedii lze najít následující definici slova spektákl: „Z lat. spectaculum, jeviště, divadlo – znamená původně podívaná. Užívá se dnes většinou pejorativně pro něco, co se vystavuje na odiv, co je nápadné, efektní a přitažlivé, a přitom předstírané, nepravdivé.“ Jedním dechem nutno dodat, že onen pejorativní akcent platí možná tak mezi sociokulturními mysliteli poloviny dvacátého století (zdravíme Guye Deborda), zatímco pro fanoušky Die Antwoord je ono vystavování se na odiv předností a nejlákavější částí jihoafrického hudebního cirkusu. Příhodný byl tak nejen prostor Výstaviště, kde se v sezóně otáčejí divoce blikající kolotoče, znudění kolotočáři kouří levné cigarety a koutkem úst plivou na zem, ale také outfit řady návštěvníků, kteří vycítili vhodnou příležitost a ve svých šatnících zabrousili do sekce s nejodvážnějšími či nejbizarnějšími kousky, ať už se jedná o zvířecí kombinézy, velké a patřičně blyštivé nálepky na obličej nebo řadu cosplay kostýmů.

Pouťovému koloritu dominovala stage v designu ghetta na okraji Johannesburgu, ghetta, kde je nejdůležitější, kdo má větší řetěz a kdo více křičí, ghetta, kde je rozhodující, kdo je více zef. K vidění tak byly plechové chatrče pokreslené jednoduchými obrazci v duchu estetiky Rogera Ballena, jehož kresby provází Die Antwoord od samého začátku, prádlo povlávající na prověšených prádelních šňůrách a nezbytný satelit na střeše každé z chatrčí.

Do těchto kulis se nejprve vyhoupla jihoafrická diva Moonchild Sanelly. Její účes sestávající z nezvykle tlustých copů obarvených do sytě tyrkysové svítil do dáli, hudebně se jednalo o originální mix původních i zmutovaných vlivů, který by se asi dal nejlépe popsat jako zef dancehall. Chybět nemohl energický hlasový projev, tanečky, při nichž zadní část těla vytrvale opisovala elipsovitou trajektorii, a exotická energie, která celé vystoupení doprovázela.

Náboj cizokrajnosti či jinakosti si uchovalo i vystoupení Die Antwoord. Jeho těžiště však nespočívá v hudbě, jež je do maxima ždímaným recyklátem diska, eurodance a mnoha dalších stylů, ale především v přítomnosti Ninji a Yo-landi, kteří za deset let existence ani o kousek neslevili ze své oddanosti stylu zef. Jejich nezpochybnitelnému charismatu nahrává i fakt, že za dobu společného hraní jako by vůbec nezestárli, zef si to tak ostatně žádá. Na Ninjovi pár vrásek navíc nepoznáte a Yo-landi jen těžko kdy ztratí svou dětskou tvář, jíž dominuje roztomile zabijácký kukuč.

Setlist obsahoval všechny nezbytné hity a k dobru lze přičíst, že postupem času sympaticky gradoval až do přídavkové Enter the Ninja. Tempo naopak rozbíjela intermezza, při nichž oba hlavní aktéři zmizeli ze stage a dvěma doprovodným tanečnicím hrál jen majestátně osvalený DJ Hi-Tek. Yo-landi během těchto pauz obyčejně vyměnila garderobu, sestávající z dlouhé řady až absurdně velkých triček a mikin. Oba protagonisté nešetřili energií a po scéně vytrvale skákali, běhali ze strany na stranu a nechybělo ani Ninjovo obligátní obnažení zadnice. Oči byly ukojeny vrchovatě, na druhé straně chybělo hlubší sdělení, prožitek nebo výrazný hudební výkon, jenž s výjimkou dvou nebo tří Ninjových partů vůbec nepřišel. Kolotoč Die Antwoord vzal všechny návštěvníky na divokou estrádní projížďku, na jejímž konci je vyplivl mírně šokované a pobavené. A jestli kolotočáři Die Antwoord přijedou i za rok, tak to nebude jiné. Je třeba mít na paměti, že pouť je především spektákl.

Info

Die Antwoord (za) + Moonchild Sanelly (za)
20. 8. 2018 Výstaviště, Praha

foto © Romana Kovacsova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…

Zralá jako víno (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 05.08.2019

Pokud jde něco Besedě skvěle, je to výběr kapel v perfektní koncertní kondici. Zatímco loni předvedli omračující výkon Pacino, letos...

Off 2019: Pro hudební dobrodruhy (3/3)

redakce 05.08.2019

Neneh Cherry, Loyle Carner a Suede. Závěrečný den festivalu pro lidi, kteří opravdu poslouchají hudbu.

Off 2019: O svetrech a přátelích (2/3)

redakce 04.08.2019

Když nemáš ani svetry, ani kamarády, je velmi pravděpodobné, že uvízneš v gastro-obchodní festivalové zóně.

Off 2019: Na správném místě (1/3)

redakce 03.08.2019

Žádné strakaté blízkovýchodní hadry, květinové věnce a potřpytkovaná těla. Mentální lázně, vizuální detox a hudební poklady.