Články / Reporty

Spokojení sami se sebou (Future Islands)

Spokojení sami se sebou (Future Islands)

Jakub Béreš | Články / Reporty | 31.10.2022

Američtí Future Islands se musí zažít naživo, v klubu. V minulých letech jsem je viděl utáhnout svými synthpopovými melodiemi hlavní podia Colours i Pohody, ale specifická prezentace Samuela Herringa ve festivalovém slotu úplně nezabrala. Být mu v klubu na dosah a sledovat, jak bytostně prožívá každou svou skladbu s fanoušky, je unikátní zážitek na pomezí koncertu a performance.

Future Islands v roce 2014 vládli nezávislé scéně. Virální skladbu Seasons z alba Singles označily magazíny Pitchfork i NME za píseň roku, když za sebou muzikanti z Baltimore nechali St. Vincent, Run the Jewels, Caribou a další velká jména. Pomohlo jim i vystoupení v show u Lettermana, v níž si Herring před kamerami doslova rozerval svou duši. Tenhle moment je dostal do vysněné pozice, s tlakem, který přišel poté, se vyrovnávají dodnes.

V roce 2017 dostali prominentní slot na Coachelle, třetí desku The Far Field proto skládali tak, aby naplnili všechna očekávání. První singl Ran otevřel i včerejší večer a nastolil euforickou atmosféru. Ovšem teprve až v průběhu setu s písněmi z aktuální As Long As You Are se Future Islands uvolnili. Desku sice nahráli ještě před pandemií, koncertní pauzu ale využili k tomu, aby s vydáním počkali a ještě ji vyladili.

Půlkruhové pódium Lucerna Music Baru Herringově teatrálnosti dokonala sedlo. Stage design byl vždy elegantně laděn do jedné barvy a všechna světla zářila na živelného frontmana tak silně, že byla vidět každá kapka potu záhy dopadající do prvních řad. Charizmatický nakřáplý hlas se proměnil v nabroušenou pilu, která se zařezávala do všech posluchačů společně s ostrým pohledem. Mezi skladbami pak Herring nasazoval vlídnou tvář a neopomněl téměř každou píseň krátce okomentovat. Ve tvorbě Future Islands se neřeší současný svět, ale prožívají se emoce.

K původní trojici – vedle Herringa ještě klávesák Gerrit Welmers a bas/kytarista William Cashion – se přidal bubeník Michael Lowry, aranže skladeb tak dostaly živější tvar a oproti nahrávkám tolik nesplývaly. Když v druhé půli setu zahráli skladbu King of Sweden, bylo vidět, jak si koncert společně užívají. Refrén hitu Seasons odzpíval celý vyprodaný klub, následný přídavek tvořený staršími pomalejšími skladbami představoval dokonalý fanouškovský servis.

Future Islands fungují přes patnáct let a u jejich poslechu se nejde ubránit pocitu, že skládají stále stejnou píseň. Jsou ale jména, od kterých žádnou změnu nikdo nečeká a ani nechce. Po včerejším koncertu zůstávají Future Islands komfortní kapelou začátku první dekády –⁠ pro nové posluchače téměř nepochopitelní, pro fanoušky nepostradatelní.

Info

Future Islands (us)
30. 10. 2022 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Domovy (Vivat Moody Moon Noize Vol. 3)

Kyril Bouda 26.01.2023

Cesta k víře není jednoduchá, devítihodinový trip napříč tuzemskými drahami i silnicemi je dobrodružstvím svého druhu.

ESNS 2023 – To nejlepší

redakce 23.01.2023

První dojmy od zástupců redakce a dalších kolegů či přátel najdete níže, podrobnější report čekejte v březnovém čísle Full Moonu.

Řešit skrze sebe víc to venku než se cyklit uvnitř (Galerie Průchod / Off Format)

Minka Dočkalová 14.01.2023

Dvě originální brněnské galerie si na stejný čas připravily otevření výstav, přičemž obě měly jednoznačně co nabídnout.

Když hodíš plechovku s rajskou polévkou na plátno (Ways of Freedom)

Jiří Přivřel 13.12.2022

Vídeňská Albertina Modern vystavuje abstraktní expresionismus. Od Jacksona Pollocka k Marii Lassnig.

Až do masa (Porridge Radio)

David Stoklas 12.12.2022

Vzhledem k úpěnlivosti, s jakou Porridge Radio podávali emotivně náročné písně, v nás museli něco zanechat – třeba otevřené rány.

Laskavý úsměv satanisty (Zeal & Ardor)

Václav Valtr 10.12.2022

Když se vepředu utvořil kotel, utrousil: „Pamatujte si, když někdo spadne, tak mu pomozte vstát, když to neuděláte, jste pěkný hovada.“

Člověk na rozcestí světla a temnoty (PAF Olomouc 2022)

Aneta Kohoutová, Šimon Macek 07.12.2022

Ty čtyři dny pod střechou Konviktu ve mně vyvolaly hluboký pocit mentální závratě. Stav, ve kterém se podpisu na smlouvě s ďáblem rovná náš tichý souhlas se stavem věcí současných.

Pod tíhou strun (Michael Gira & Kristof Hahn)

Jiří Procházka 07.12.2022

Swans mají rozpracovaný nový materiál, který začátkem roku vyšel ve strohých demoverzích na fundraisingovém albu Is There Really a Mind? Co z něj Gira zahrál?

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace