Články / Offtopic / / Movie/dox

Sprintující jídlo po čtvrté (Jurassic World)

Sprintující jídlo po čtvrté (Jurassic World)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Movie/dox | 26.07.2015

Originální náměty vymřely. Jurský svět se dá snadno odepsat jako další remake, který nepotřeboval nikdo jiný než krtkovsky hrabající hollywoodská studia, na druhou stranu by to byla škoda. Spatříme totiž splněný sen Johna Hammonda a všech dinologů či dinofilů, co mají ještěry raději než lidi. Ideální rodinný film se skromnou ambicí pobavit.

Představování realizovaných atrakcí s technologií blízké budoucnosti, kombinované s fungující (ze sebe si utahující) korporátní linií - nové věci = více návštěvníků = více peněz - vtáhne snadno a divák si nestihne všimnout, že nedochází k žádné akci. Jurský svět zprvu chytře ukazuje svou atraktivní stránku. ZOO neokoukaných zvířat, která reagují podle pravidel a rýžují na zájmu veřejnosti o přerostlé ještěrky, a především na starém dobrém merchandisingu. Místo tajného projektu z jedničky je zde plně fungující mašinérie s desítkami tisíc návštěvníků každý den. Tvůrci si navíc dobře uvědomují, co mají v rukou, a nebojí se utahovat si sami ze sebe, z geeků, z indických investorů, z oživování značek i strachu z nepotřebnosti a neúspěchu.

Prim mezi slintajícími ještěry hraje geneticky vyšlechtěný (vysoce inteligentní) hybrid Indominus Rex, jehož stvoření se ukáže být velmi hloupým nápadem ve chvíli, kdy si začne pochutnávat na ochrance parku a bořit ochranné bariéry. Do toho tady máme tetu (Bryce Dallas Howard), pro kterou je práce víc než rodina, její dva vykutálené synovce a drsného ošetřovatele (s ksichtem Chrise Pratta na těle ukradeném kdesi v posilovně) a samozřejmě komando Velociraptorů, vycvičené podle příruček NAVY SEALs, jež má časem lovit talibánce a další muslimy v Islámském státu.

Nostalgie útočí pomalu skrze Williamsův nadčasový motiv, jednoduchým intrem s dětmi razícími za dobrodružstvím a lehkým načrtáváním klasických charakterů (sexy kalkulující manažerka, frajerský mariňák/ošetřovatel, nerd v tričku s logem původního Jurského parku). Podzápletky se proplétají s původním Spielbergovým stylem rodinné podívané, ale režisér Colin Trevorrow je obléká do nového kabátku a na místech, kde začíná smrdět klišé, často uhne nečekaně osvěžujícím směrem (oprava auta). Všechny představené postavy a jejich linie do sebe krásným a poměrně nenásilným způsobem zapadnou a míří vstříc finále, kde se spolu porve každý, kdo má velkou tlamu plnou zubů. Při tom jádro filmu je postavené na dnešním vztahu lidí a zvířat. Komunikace, výchova a respekt se přenáší i do jurské zoologické, vztah hlavního hrdiny s raptory nabízí asi nejoriginálnější myšlenku celé série. Přírodu rozhodně nemáme pod kontrolou, ale možná, když se budeme hodně snažit, dá se s ní domluvit a využít ji ke svému prospěchu (zvláštní idea u filmu s jednou z nejefektnějších naháněček růžového pašíka).

Kvalitu nečekal nikdo, byl to jen pokus vysát pár peněz z dávno mrtvé značky. Dinosaurům se ale povedl husarský kousek, když dokázali do puntíku naplnit momentální poptávku. Dokonale zvládnuté načasování (nulová konkurence a prodloužený víkend), obrovská cílovka (na film můžou jak děcka, tak dospěláci hledající nostalgii), vycházející Star(lord) Chris Pratt v hlavní roli, vhodný (levný + schopný) režisér, 3D vábnička a hlavně, když rvou lidi na kusy dinosauři, můžou na to děti. Není tu skoro žádná vata. Pořád se něco děje, někdo něco ukazuje nebo už se regulérně utíká. Colin Trevorrow ctí originál, ale přidává své nápady a zdatně dává dohromady skvěle šlapající letní podívanou, kterou si dinosauří fandové přáli dobrých dvacet let. Zázrak a rozhodně nečekaný kasovní trhák k tomu. Škoda, že za dva roky ho smete „ambiciózní” pokračování. Ždímárna.

Info

Jurský svět
Režie: Colin Trevorrow, 2015
www.jurassicworldmovie.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bedosova partnerská poradňa (Tenkrát podruhé)

Bibiána Hajdanyová 25.01.2020

Kde by sa človek chcel ocitnúť, ak by mal možnosť znovu prežiť nejaký moment? Išlo by o konkrétne miesto alebo o to, kto by v danej spomienke figuroval?

Kedy sa „naša vec“ stala vecou verejnou? (Prvý zradca)

Bibiána Hajdanyová 28.12.2019

Životopisná krimi-dráma Il traditore je plná mocných mužov, veľkých zrád a túžby po pomste.

Jobové kapitalismu? (Pardon, nezastihli jsme vás)

Jakub Kurnas 14.12.2019

Režisér Ken Loach je vytrvalým kritikem stávajících sociálních poměrů na Britských ostrovech...

Parazit (pro každého)

Jakub Kurnas 03.11.2019

Snímek, který si z letošního Festivalu v Cannes odnesl Zlatou palmu, zaujme jak důrazem na sociální tematiku, tak drsným černým humorem.

Staříci na cestě

Veronika Havlová, Viktor Palák 21.10.2019

Nový český film, který měl být v hlavní soutěžní sekci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, tedy podle části tamního publika. Vskutku?

Pod plechem trumpet (Brasslands)

Jakub Kurnas 09.10.2019

Filmový dokument Brasslands hledá na přehlídce dechové hudby Guča, co všechno může ležet pod povrchem bujarého festivalového veselí.

Když bolí každý přešlap (Tiché doteky)

Veronika Havlová, Viktor Palák 02.10.2019

Nejvýraznější český film v programu letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech? ptali se nahlas někteří diváci už na začátku července.

Vtedy u Tarantina (Once Upon a Time in Hollywood)

Bibiána Hajdanyová 25.08.2019

Námet znie veľmi komplexne a každý si predstaví rozmanitý príbeh, ktorý sa z postáv hraných hviezdami najvyššej hollywoodskej kvality môže vykľuť. No...

Poloboh, Lucifer alebo len obyčajný človek? (Diego Maradona)

Bibiána Hajdanyová 29.07.2019

Film neháji žiaden z Maradonových excesov a prešľapov, nesnaží sa v divákovi vyvolať pocity súdržnosti s jeho osudom, taktiež ho nezhadzuje.

Karlovarské dvojhránky (Takové krásné šaty)

Veronika Havlová, Viktor Palák 11.07.2019

Z kolonády do kina, ročník 2019 - část první: nový cinefilský dezert britského režiséra Petera Stricklanda.