Články / Offtopic / / Movie/dox

Sprintující jídlo po čtvrté (Jurassic World)

Sprintující jídlo po čtvrté (Jurassic World)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Movie/dox | 26.07.2015

Originální náměty vymřely. Jurský svět se dá snadno odepsat jako další remake, který nepotřeboval nikdo jiný než krtkovsky hrabající hollywoodská studia, na druhou stranu by to byla škoda. Spatříme totiž splněný sen Johna Hammonda a všech dinologů či dinofilů, co mají ještěry raději než lidi. Ideální rodinný film se skromnou ambicí pobavit.

Představování realizovaných atrakcí s technologií blízké budoucnosti, kombinované s fungující (ze sebe si utahující) korporátní linií - nové věci = více návštěvníků = více peněz - vtáhne snadno a divák si nestihne všimnout, že nedochází k žádné akci. Jurský svět zprvu chytře ukazuje svou atraktivní stránku. ZOO neokoukaných zvířat, která reagují podle pravidel a rýžují na zájmu veřejnosti o přerostlé ještěrky, a především na starém dobrém merchandisingu. Místo tajného projektu z jedničky je zde plně fungující mašinérie s desítkami tisíc návštěvníků každý den. Tvůrci si navíc dobře uvědomují, co mají v rukou, a nebojí se utahovat si sami ze sebe, z geeků, z indických investorů, z oživování značek i strachu z nepotřebnosti a neúspěchu.

Prim mezi slintajícími ještěry hraje geneticky vyšlechtěný (vysoce inteligentní) hybrid Indominus Rex, jehož stvoření se ukáže být velmi hloupým nápadem ve chvíli, kdy si začne pochutnávat na ochrance parku a bořit ochranné bariéry. Do toho tady máme tetu (Bryce Dallas Howard), pro kterou je práce víc než rodina, její dva vykutálené synovce a drsného ošetřovatele (s ksichtem Chrise Pratta na těle ukradeném kdesi v posilovně) a samozřejmě komando Velociraptorů, vycvičené podle příruček NAVY SEALs, jež má časem lovit talibánce a další muslimy v Islámském státu.

Nostalgie útočí pomalu skrze Williamsův nadčasový motiv, jednoduchým intrem s dětmi razícími za dobrodružstvím a lehkým načrtáváním klasických charakterů (sexy kalkulující manažerka, frajerský mariňák/ošetřovatel, nerd v tričku s logem původního Jurského parku). Podzápletky se proplétají s původním Spielbergovým stylem rodinné podívané, ale režisér Colin Trevorrow je obléká do nového kabátku a na místech, kde začíná smrdět klišé, často uhne nečekaně osvěžujícím směrem (oprava auta). Všechny představené postavy a jejich linie do sebe krásným a poměrně nenásilným způsobem zapadnou a míří vstříc finále, kde se spolu porve každý, kdo má velkou tlamu plnou zubů. Při tom jádro filmu je postavené na dnešním vztahu lidí a zvířat. Komunikace, výchova a respekt se přenáší i do jurské zoologické, vztah hlavního hrdiny s raptory nabízí asi nejoriginálnější myšlenku celé série. Přírodu rozhodně nemáme pod kontrolou, ale možná, když se budeme hodně snažit, dá se s ní domluvit a využít ji ke svému prospěchu (zvláštní idea u filmu s jednou z nejefektnějších naháněček růžového pašíka).

Kvalitu nečekal nikdo, byl to jen pokus vysát pár peněz z dávno mrtvé značky. Dinosaurům se ale povedl husarský kousek, když dokázali do puntíku naplnit momentální poptávku. Dokonale zvládnuté načasování (nulová konkurence a prodloužený víkend), obrovská cílovka (na film můžou jak děcka, tak dospěláci hledající nostalgii), vycházející Star(lord) Chris Pratt v hlavní roli, vhodný (levný + schopný) režisér, 3D vábnička a hlavně, když rvou lidi na kusy dinosauři, můžou na to děti. Není tu skoro žádná vata. Pořád se něco děje, někdo něco ukazuje nebo už se regulérně utíká. Colin Trevorrow ctí originál, ale přidává své nápady a zdatně dává dohromady skvěle šlapající letní podívanou, kterou si dinosauří fandové přáli dobrých dvacet let. Zázrak a rozhodně nečekaný kasovní trhák k tomu. Škoda, že za dva roky ho smete „ambiciózní” pokračování. Ždímárna.

Info

Jurský svět
Režie: Colin Trevorrow, 2015
www.jurassicworldmovie.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace