Články / Reporty

Stačil jeden song... (Reef)

Stačil jeden song... (Reef)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Reporty | 17.10.2018

Angličané Reef byli sice „kapelou jednoho hitu“, ale přece jenom je něco odlišovalo od masy britpopových kapel konce minulého století. Jejich přístup byl tak nějak víc americký, zemitější, spíše vesnický než městský. A hodně patrné je to na aktuálním albu Revelation, které je přivedlo i do pražského Lucerna Music Baru.

Poslední studiovka byla přijata vesměs vřele a představovala povedený návrat po mnoha letech. Osobně mi trochu vadily aranže s gospelovými sbory i celkový výraz, který otupil rockové jádro materiálu, což bylo přesně to, co se mohlo v živém provedení prodrat na povrch. A taky že jo. Jen kytara, bicí, basa a zpěv, nic víc nebylo potřeba. Nové skladby rozkvetly, ty starší prokázaly svoji nadčasovost. I notorický hit Place Your Hands, na který dvě třetiny klubu čekaly a který kapela usadila do půlky setu, bez zbytečných řečí kolem. Těmi ostatně frontman Gary Stringer šetřil obecně. Působil svým charismatem a image chlapa, který něco zažil a něco ví. Jeho projev byl skvělým příkladem toho, jak by měla vypadat komunikace s publikem – nenucená gesta, přímá konfrontace s prvními řadami i sestup do davu, Reef se to do posledního momentu, do posledního dechu dalo věřit.

fotogalerie z koncertu zde

On to byl vlastně takový malý, nenápadný koncert – a přesto působil dojmem jedinečnosti. Snad to bylo dáno neskrývaným nadšením pod pódiem i na něm, snad účastí Anny K, která si s kapelou střihla dvojici skladeb a dokázala zastoupit Sheryl Crow v singlu My Sweet Love z poslední desky. Z ní se hrálo dost, zdaleka to nebyl večírek pro nostalgiky. Temné bluesové songy jako Just Feel Love či Lone Rider, hardrockové vypalovačky typu Revelation nebo zmíněný country duet – všechny nové skladby obhájily své místo v setlistu. A jak jim svědčily tvrdší aranže!

Reef návrat na pódia, s novým albem v zádech, očividně svědčí. Tolik energie a přirozeného muzikanství bez zbytečných póz aby jeden pohledal i u o generaci mladších kapel, support Broken Witt Rebels budiž toho důkazem. Hráli dobře, přijetí nebylo špatné, ale stačil jeden song Reef a už si nejsem schopný vybavit, co se během jejich setu vlastně dělo.

Info

Reef (uk) + Broken Witt Rebels (uk)
15. 10. 2018 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Honza Nedoma

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články