Články / Recenze

Stále stejné zásadní věci (Pád Hyperionu)

Stále stejné zásadní věci (Pád Hyperionu)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 26.07.2019

Kniha je druhým pokračováním slavné Simmonsovy ságy Zpěvy Hyperionu, která se stala kultovní již během devadesátých let. Kupodivu se zdá být i dnes tematicky i dějově stále svěží a třeba v porovnání s nedávno opěvovanou sci-fi trilogií Vzpomínka na zemi čínského autora Liou Cch’-Sina myšlenkově ani futurologickými predikcemi nezaostává.

Hlavním hrdinou románu je Joseph Severn, kybrid – napůl člověk, napůl umělá bytost se schopností telepaticky udržovat stálé spojení se skupinou poutníků na planetě Hyperion. Ta má sehrát zásadní úlohu ve vysvobození lidstva ze spárů Štíra, obávaného mechanoida ohrožujícího vše živé, který se stal objektem kultického uctívání. Autor barvitě vykresluje mezihvězdnou válku mezi Hegemonií člověka a lidskými Vyvrženci z Technojádra, kteří usilují o finální zkázu lidské civilizace.

Simmons si během let vyzkoušel horor v románech Píseň Kálí či úspěšně zfilmovaném Terroru, ale i detektivky či klasické romány. V Hyperionu jde o vyváženou směs sci-fi a fantasy, která má důmyslnou zápletku i vyústění. Řeší etické problémy člověka a umělé inteligence, jež se může vymknout kontrole, a nastiňuje tak problematiku, která už dnes začíná být ožehavá. Zrovna tak aktuální je jeho apel na vzájemnou empatii a všelidské hodnoty, které se v současné individualizované době vytrácí nebo značně relativizují.

V reedici, která vyšla za spolupráce nakladatelství Argo a Triton, je kniha rozšířena o stejnojmennou epickou báseň klasika anglické romantické poezie Johna Keatse, která byla literárním předobrazem Simmonsovy ságy (pokračující pod názvem Endymion). Časově i formálně vzdálená díla dvou autorů se zde protnuly a propojily tak vzdálené historické epochy a pohledy na svět. A stále řeší stejné zásadní věci – co je člověk a jaký je jeho úděl v odvěké kosmické hře dobra a zla.

Info

Dan Simmons – Pád Hyperionu (Argo | Triton, 2018)
web o knize

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Procházka mysli tajemným vesmírem (Toad Planet)

Veronika Tichá 26.08.2024

V narativním songu Strašidla Toad Planet ukazují, že si dokážou pohrát i s funkovějšími melodiemi a nástrojovou kompozicí... Debut u Kabinet Records.

Všemi kruhy Inferna (Knocked Loose)

Klára Šajtarová 21.08.2024

Vycházející hvězda hardcoru a metalcoru z Oldhan County v Kentucky nenabízí žádné kompromisy – žádné čisté vokály, žádné přepálené refrény.

Milostný dopis světu (Tomáš Šenkyřík, Pavel Rajmic, Prokop Šenkyřík)

Kryštof Kočtář 15.08.2024

Skladby samy mají strukturu jemně rozkolísaných záchvěvů, které dohromady připomínají obraz plynoucí čáry života.

Cesta poznania (Srdcovka)

Mária Karľaková 15.08.2024

Kniha je naozaj výnimočná osobná spoveď. Je intímna, plná pocitov, myšlienok, postrehov, otázok z dospievania jedného dievčaťa.

Najbližšia techno stanica (Donato Dozzy)

Dušan Šuster 02.08.2024

Rýchlik to veru nie je. Kilometre ubiehajú pomaly – Donato stanovil tempo okolo 110 bpm, čo je o poznanie menej než trend v súčasnom techne – a basový bubon má…

Tvrdá realita reality shows (The 8 Show)

Šimon Žáček 31.07.2024

Ostře kritizovat konzumní společnost dokázala již několikrát, což mnohdy vedlo i k mezinárodnímu úspěchu – zejména v případě oscarového Parazita či megahitu Hra na oliheň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace