Články / Reporty

Stanice: Jak najít svou vnitřní Ameriku

Stanice: Jak najít svou vnitřní Ameriku

Dominika Danieliková | Články / Reporty | 20.04.2016

Je jedno, jestli jste se tam jenom zatoulali, skočili si pročistit hlavu od týdenního pekla, nebo přišli jen proto, že je to zadarmo. Ve Stanici jsou vítány všechny "zplodiny". A je už na čase, koncerty se pomalu přesouvají do ulic a prostory bývalé brněnské železniční stanice znova na chvíli dýchají životem. Nenucená přátelská atmosféra, uklidňující západ slunce, to vše dělá prostor Malé Ameriky v ten večer jedinečným.

Z dálky ke mě doplouvá zvuk postpunkové kapely 52 Hertz Whale. Klouzavý vokál je lákavý, nicméně zatím se po svém teritoriu jenom rozhlížím a připravuju se na taháky večera jako Please The Trees nebo domácí kapelu Narcotic Fields. Myslíte, že se mýlíte, když slyšíte nádech Portishead? Vůbec ne. Zpěv Terezy Kopecké si omotává lidi kolem prstu, houpavá psychedelie se snoubí s brutálním náporem. Vnitřní zdi praskají, krev v žilách tepe, emoce získávají na intenzitě a derou se na povrch.... dychtivé po každém tónu... aneb pocit hlubší než pocit nezastavíš.

Masožravým přátelům nevysvětlíš, že dnes je jiná doba. Na časy, kdy naše babičky byly posedlé Babicou a podobnými kuchařskými šarlatány, nevzpomínáme s radostí. Soja, čočka, burgry byly pro nás zlo, teď si za to i rádi připlatíme a věříme, že jíst něco podobného je správné. Zatímco masožravci vyráží na "lov", já pomalu proplouvám mezi kapkami dešte a vstřebávám lechce pulzující postrock poslední venkovní kapely Sky to Speak.

Další zastávka, stanice Please The Trees. Ze zpěvu Václava Havelky mám husí kůži přesně jak poprvé před dvěma lety na koncertu v Uherském Hradišti. Naivní iluze o neznámé české alternativní kytarovce, která si občas skočí nahrát nějaké to album do Ameriky, vám skončí v momentu, kdy si uvědomíte existenci Please The Trees. Syrové minimalistické tóny, prostá kytarovka plná vazeb útočí s příchodem Missing Feeling Nothing a Havelkova charizmatického hlasu. Zastávka v psychedelické Suite F rezonuje v každém póru těla, i proto asi přimhouřím oči, když se na scénu prodere elektronika. Jako by ji potřebovali...

Ostravští Schwarzprior se do nás rvou s patřičnou syrovostí. Tvrdé beaty, pekelně ostrý slovník. Kašlou na moderní trendy, malé audiovizuální peklo, které ne každému sedne. Svojí Malou Ameriku jsem dobyla díky Narcotic Fields.

Info

Stanice:
Please the Trees, Schwarzprior, Sky to Speak, Narcotic Fields, Wild Tides, 52 Hertz Whale (sk)
16. 4. 2016, Malá Amerika, Brno

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Please don’t kill my vibe again (Hadone)

Dominik Polívka 06.02.2023

Snaživé promo na sociálních sítích ale s nízkou účastí nic nesvedlo, taky nebylo poznat, kdo přišel kvůli Bonnetovi a kdo se tu ocitl náhodou.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Domovy (Vivat Moody Moon Noize Vol. 3)

Kyril Bouda 26.01.2023

Cesta k víře není jednoduchá, devítihodinový trip napříč tuzemskými drahami i silnicemi je dobrodružstvím svého druhu.

ESNS 2023 – To nejlepší

redakce 23.01.2023

První dojmy od zástupců redakce a dalších kolegů či přátel najdete níže, podrobnější report čekejte v březnovém čísle Full Moonu.

Řešit skrze sebe víc to venku než se cyklit uvnitř (Galerie Průchod / Off Format)

Minka Dočkalová 14.01.2023

Dvě originální brněnské galerie si na stejný čas připravily otevření výstav, přičemž obě měly jednoznačně co nabídnout.

Když hodíš plechovku s rajskou polévkou na plátno (Ways of Freedom)

Jiří Přivřel 13.12.2022

Vídeňská Albertina Modern vystavuje abstraktní expresionismus. Od Jacksona Pollocka k Marii Lassnig.

Až do masa (Porridge Radio)

David Stoklas 12.12.2022

Vzhledem k úpěnlivosti, s jakou Porridge Radio podávali emotivně náročné písně, v nás museli něco zanechat – třeba otevřené rány.

Laskavý úsměv satanisty (Zeal & Ardor)

Václav Valtr 10.12.2022

Když se vepředu utvořil kotel, utrousil: „Pamatujte si, když někdo spadne, tak mu pomozte vstát, když to neuděláte, jste pěkný hovada.“

Člověk na rozcestí světla a temnoty (PAF Olomouc 2022)

Aneta Kohoutová, Šimon Macek 07.12.2022

Ty čtyři dny pod střechou Konviktu ve mně vyvolaly hluboký pocit mentální závratě. Stav, ve kterém se podpisu na smlouvě s ďáblem rovná náš tichý souhlas se stavem věcí současných.

Pod tíhou strun (Michael Gira & Kristof Hahn)

Jiří Procházka 07.12.2022

Swans mají rozpracovaný nový materiál, který začátkem roku vyšel ve strohých demoverzích na fundraisingovém albu Is There Really a Mind? Co z něj Gira zahrál?

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace