Články / Reporty

Stanice: Jak najít svou vnitřní Ameriku

Stanice: Jak najít svou vnitřní Ameriku

Dominika Danieliková | Články / Reporty | 20.04.2016

Je jedno, jestli jste se tam jenom zatoulali, skočili si pročistit hlavu od týdenního pekla, nebo přišli jen proto, že je to zadarmo. Ve Stanici jsou vítány všechny "zplodiny". A je už na čase, koncerty se pomalu přesouvají do ulic a prostory bývalé brněnské železniční stanice znova na chvíli dýchají životem. Nenucená přátelská atmosféra, uklidňující západ slunce, to vše dělá prostor Malé Ameriky v ten večer jedinečným.

Z dálky ke mě doplouvá zvuk postpunkové kapely 52 Hertz Whale. Klouzavý vokál je lákavý, nicméně zatím se po svém teritoriu jenom rozhlížím a připravuju se na taháky večera jako Please The Trees nebo domácí kapelu Narcotic Fields. Myslíte, že se mýlíte, když slyšíte nádech Portishead? Vůbec ne. Zpěv Terezy Kopecké si omotává lidi kolem prstu, houpavá psychedelie se snoubí s brutálním náporem. Vnitřní zdi praskají, krev v žilách tepe, emoce získávají na intenzitě a derou se na povrch.... dychtivé po každém tónu... aneb pocit hlubší než pocit nezastavíš.

Masožravým přátelům nevysvětlíš, že dnes je jiná doba. Na časy, kdy naše babičky byly posedlé Babicou a podobnými kuchařskými šarlatány, nevzpomínáme s radostí. Soja, čočka, burgry byly pro nás zlo, teď si za to i rádi připlatíme a věříme, že jíst něco podobného je správné. Zatímco masožravci vyráží na "lov", já pomalu proplouvám mezi kapkami dešte a vstřebávám lechce pulzující postrock poslední venkovní kapely Sky to Speak.

Další zastávka, stanice Please The Trees. Ze zpěvu Václava Havelky mám husí kůži přesně jak poprvé před dvěma lety na koncertu v Uherském Hradišti. Naivní iluze o neznámé české alternativní kytarovce, která si občas skočí nahrát nějaké to album do Ameriky, vám skončí v momentu, kdy si uvědomíte existenci Please The Trees. Syrové minimalistické tóny, prostá kytarovka plná vazeb útočí s příchodem Missing Feeling Nothing a Havelkova charizmatického hlasu. Zastávka v psychedelické Suite F rezonuje v každém póru těla, i proto asi přimhouřím oči, když se na scénu prodere elektronika. Jako by ji potřebovali...

Ostravští Schwarzprior se do nás rvou s patřičnou syrovostí. Tvrdé beaty, pekelně ostrý slovník. Kašlou na moderní trendy, malé audiovizuální peklo, které ne každému sedne. Svojí Malou Ameriku jsem dobyla díky Narcotic Fields.

Info

Stanice:
Please the Trees, Schwarzprior, Sky to Speak, Narcotic Fields, Wild Tides, 52 Hertz Whale (sk)
16. 4. 2016, Malá Amerika, Brno

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace