Články / Recenze

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka | Články / Recenze | 27.12.2021

Duo Ruut se vydává s druhou nahrávkou na další objevování možností, které skýtá hraní v tandemu na jeden nástroj. Kulla Kerguseks (Pro jemnost zlata) je delikátní dílko o pěti skladbách. Přebal je rovněž minimalistický a poměrně nenápadný, avšak kdo drží nosič v ruce, má šanci ocenit kvalitní papír, jemný reliéf grafiky a vkusné fotografie uvnitř. Umírněnost s důrazem na detaily, tak by se dalo EP charakterizovat obecně.

Katariina Kivi a Ann-Lisett Rebane jsou hudebnice s bohatou zkušeností, ale jak samy uvádí, styl společné hry na jednu citeru si vytváří samy. Nástrojová úspornost dává velký prostor jak vokálům, tak tichu. Nastínění příběhů, opakování a refrény, posluchač se s poslechem songy zároveň podvědomě učí. Hudebnice čerpají inspiraci v tradiční lidové tvorbě, nekopírují, vytváří si své nové, lehce baladické lidovky.

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů. Na EP se daří vytvářet s minimálními prostředky magickou atmosféru lidových rituálů. Staré v novém a učesaném hávu. Zvuk strun, ať už citery nebo kytar, se harmonicky prolíná s ženskou jemností. Celek působí uzavřeně, kruhovitě, téměř útulně, což možná podtrhuje fakt, že hudebnice sedí naproti sobě okolo citery, jako by hrály nějakou společenskou hru.

Exotičnost estonštiny zní jako zprávy z jiného světa, jako dětské říkanky. Z pocitu neznámosti vytrhne až skladba Nightingale, která je v angličtině: příběh o lásce připomíná pohádku, napovídá, že o podobných tématech by mohly být i ostatní skladby. Pocitově však nastolují spíše posmutnělou atmosféru, která nutí přemýšlet o tom, jestli jsou všechny konce špatné nebo je lepší se jednoduše smiřovat a splynout.

Nahrávka Kulla Kerguseks je nevtíravým pokusem o rozvoj estonských folklorních motivů s minimálními prostředky. Budování atmosféry pomocí vícehlasů a repetitivnosti funguje, dokáže si podmanit a pomáhá nastartovat fantazie o neznámých krajinách.

Info

Duo Ruut – Kulla Kerguseks (vlastní náklad, 2021)
Spotify

foto © Ergo Pajuväli

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá 15.03.2022

VDYD vydávají první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace