Články / Recenze

Starý mistr DJ Shadow

Starý mistr DJ Shadow

prof. Neutrino | Články / Recenze | 02.09.2016

OHODNOŤTE DESKU

Staří mistři se po čase vracejí ze stínů a brouzdají se pangalaktickým prachem v záři nekonečna hyperprostoru. To by mohlo platit i pionýru sampledelické hudby Joshuovi Paulu Davisovi aka Dji Shadowovi, jehož nejlepší vizionářské chvíle, které pohnuly laťkou popmusic směrem k tehdy ještě neprobádaným vodám samplované hudby, už eliminovala neúprosná propast časoprostoru. Zásadní a přelomové album Introducing... je dnes dvacetileté a to poslední The Less You Know, The Better vyšlo před pěti lety.

Avšak i se současností se DJ Shadow dokázal vyrovnat s erudicí a přehledem ostříleného harcovníka hudebního spektáklu, který se nezalekne nikoho a ničeho. Není nutné kopírovat současnou hudbu, stačí se jen poučit a hrdě kráčet dál svou cestou, ztratit vlastní tvář by mohlo být osudné.


Klip k titulní skladbě alba nás zavádí do neprobádaných končin vesmíru, kde krajinu vytváří červí díry, hvězdný prach a temná hmota se rozlévá všude vůkol. Zdařilá 3D animace z dílny Territory Studio pod taktovkou režiséra Martina Romancese svou kosmickou vizí v kostce navazuje na tematiku pozoruhodných sci-fi filmů Interstellar či Gravitace.

Na albu The Mountain Will Fall nabízí DJ Shadow přehled svého letitého přístupu k hudbě, tedy neortodoxní eklektismus instrumentálního hip hopu a dalších elektronických směrů, včetně trapu, broken beat či wonky ingrediencí, jsou tu ozvuky nu jazzu, hardcore či repasované psychedelie. Přitom vše do sebe nenuceně zapadá jako kostky z lega uprostřed dětského pokojíčku. Za vším je přísně dávkovaná producentská práce, která odkazuje až k jeho japonskému protějšku DJi Krushovi nebo producentu Howiemu B, když ještě pařil s Bjork. Tito jedinci udělali ve své době pro žánr více než kdo jiný a dá se říct, že ze standardizovaných podkladových inster dokázali stvořit něco, čemu by se v dobrém slova smyslu mohlo říkat třeba umění; kdyby tento termín nebyl poněkud zavádějící.

Co je to vlastně to umění? To, na čem se shodnou kritici, nebo jen řemeslná zručnost? Nebo je to to, co posouvá hudbu v její evoluci zas o kus dál? Případně zdařilý konglomerát všech těchto předpokladů? A není na čase začít to už nazývat nějak jinak?

Info

DJ Shadow - The Mountain Will Fall (Mass Appeal Records, 2016)
www.djshadow.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace