Články / Recenze

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 23.07.2022

Space opery i intimní lidské příběhy. To všechno umí science fiction. A obě roviny najdeme i v útlém románu, možná spíše novele, Muž, který spadl na Zemi od Waltera Tevise. V knize, kterou natolik zpopularizoval stejnojmenný film s Davidem Bowiem v hlavní roli, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

Každopádně titulní muž, který spadl na Zemi, mimozemšťan, si s sebou ze své rodné planety nese onen velký, epický příběh zániku velké civilizace a snahy o její záchranu. Je to misionář, který přišel, aby pomohl své rodné planetě – i lidstvu. Přináší technologie a zároveň zdroje na Zemi využívá pro svoje vlastní potřeby. A pozornosti úřadů neunikne.

Tou podstatnější rovinou, která nad spíše tušeným a fragmentárním příběhem převažuje, je intimní pohled do nitra cizince, který svou cílovou destinaci zná pouze z knih a televize. Thomas Newton (jako by se v jeho lidském jméně spojovali velcí vynálezci Edison a Newton) se z mimozemšťana, který chtěl – a měl – zůstat nad věcí, stává člověkem. Přichází na Zemi jako cizinec, ale vybaven lidskou vlastností: Snahou pomoci, jakousi vnitřně zakořeněnou filantropií, byť opřenou o „postranní“ úmysly. Může tedy za to nakonec lidstvo jako takové, že Newton propadne alkoholu a na konci jej jako starého, zlomeného muže nacházíme jako štamgasta v zaplivaném baru?

Muž, který spadl na Zemi je úvaha nad tím, co vlastně dělá člověka člověkem. V tomto ohledu je text nadčasový a platný dnes stejně jako v šedesátých letech, kdy byl napsán, nebo v osmdesátých, kdy se odehrává. Vyprávění se soustředí na tři postavy, mezi nimiž se vytváří klíčové pouto. Okolní svět je nám dobře známý, a přesto působí, transformován Newtonovým pohledem, cize a při čtení příjemně znejišťuje.

Walter Tevis to s lidstvem – a lidstvím – nevidí zrovna optimisticky. Nicméně v podobě profesora Nathana Bryce a jeho manželky, jediných lidí, ke kterým dokázal Newton tak nějak přilnout, nechává doutnat jiskřičky naděje. Rozsahem je Muž, který spadl na Zemi jednohubka, v myšlenkách zůstává dlouho.

Info

Walter Tevis – Muž, který spadl na Zemi (Argo, 2021)
web

foto © se souhlasem Arga

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Feministický pop-protest Pussy Riot

prof. Neutrino 08.12.2022

Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace