Články / Rozhovory

Stolen Kidneys: život je snadný, to lidi jsou pasivní

Stolen Kidneys: život je snadný, to lidi jsou pasivní

redakce | Články / Rozhovory | 21.05.2015

Brněnské srdce stoneru a doomu a příležitostný promotér Mika Koffin si vzal na slovíčko finskou noise-rockovou trojčlenku Stolen Kidneys, kterou můžete vidět již 2. června v oblíbeném prostoru Vegalité společně s Blues for the Red Sun. Severní Finsko, splitka s Boar i Arson under the Sea, underground. Dobrej feeling.

Zdar! Jak jste na tom?
Čau! Jsme tříčlenná hardcore / noise-rock kapela z Oulu v severním Finsku. Já (Heikki) hraju na basu a zpívám, Jari na kytaru a Antti na bicí. I když hrajeme temnou a agresivní hudbu, jsme docela v klidu, heh.

Jak dlouho fungujete, co jste vydali a proč právě Stolen Kidneys?
Začali jsme hrát kolem roku 2009 jako takový doom / postrock jam projekt. Časem začaly naše vály dostávat pevnější strukturu a začaly směřovat více k hardcore a noise rocku. V roce 2010 jsme nahráli první demo. Tehdy jsme vlastně hledali, co chceme hrát. Hudebně se nám představy lišily a stylově se pohybovaly od black metalu po stoner / doom. Poté jsme v roce 2011 vydali první „oficiální“ nahrávku (kazetu a / CD-ep), po které následovala split kazeta s kámošema Boar. V roce 2013 jsme vydali 7” EP a letos na jaře 12” s Arson under the Sea. Vše jsme si vydali sami.
Žijeme v různých městech, takže zkoušíme a hrajeme poměrně zřídka, čímž se vše tak protahuje. V současné době já a Jari žijeme v Oulu a Antti žije asi 600 kilometrů jižně v Helsinkách. Takže si dovedete představit, jak je těžké, aby se zkoušelo častěji než jeden víkend v měsíci.
Na název Stolen Kidneys jsme přišli, když jsme se potřebovali pojmenovat na první koncert v roce 2010, házeli jsme vtipy a tipy, včetně slova kidneys (ledviny), ke kterým jsme prostě přidali stolen (ukradené). Nic velkýho... Ale vážně, pokud si uvědomíte, že existují nelegální obchody s orgány, je něco, co ukazuje na nerovnost v našem světě. Jedni mají peníze na nákup, a druzí prodávají kvůli přežití.


Odkud přesně jste? Jak to tam žije?
Jsme z Oulu, což je „hlavní město severního Finska“. Je to jedno z největších měst ve Finsku. Oulu bylo docela ICT (inforační a komunikační technologie – pozn. ed.) orientované město a po NOKIA-boomu je tu teď hodně nezaměstnaných. Ale je také v blízkosti přírody a klidu severu, což je skvělé. V poslední době se v okolí rozmáhá dobrá a aktivní undergroundová kultura. Obecně je život ve Finsku snadný, lidi jsou ale pasivní a akorát si stěžují místo toho, aby sami něco zlepšili.

Jaké byly vaše předchozí hudební aktivity?
V současné době Jari hraje také ve stoner / doom kapele Boar a Visto, což je místní hardcore punková kapela. Hrával také v legendární instrumentální prog kapele Bjav. Já jsem hrál v hardcore punkových kapelách Arrestum a Moral Front a v grind core kapele Relativity. Antti hrával v Lumiuni, což je taková instrumentální psychedelie.

Jaká muzika vás ovlivňuje?
Posloucháme kde co. Těžko vyjmenovat všechny kapely nebo styly, které nás ovlivňují; obecně je to vše, co má dobrej feeling. Ale nejradši máme hudbu temnou a ponurou.

Proč jste vydali splitko zrovna s Arson under the Sea?
Jsou to naši přátelé a jeli jsme s nimi před rokem krátké pobaltské turné. Tenkrát jsme začali přemýšlet o splitu proto, že hrajeme a zkoušíme tak zřídka, že udělat celou desku by nám trvalo věčně. Během společného turné jsme se tedy domluvili a tak jsme to nakonec i udělali. Vzhledem k tomu, že i Arson under the Sea a je relativně nová kapela, tak nám to přišlo celý jako dobrej a jednoduchej nápad vydat to to takhle.

Info

Stolen Kidneys (fin) + Blues for the Red Sun (cz)
2. června 2015 20.00
Vegalité, Brno

www.facebook.com/events/825351790877172

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Daniel Prokop: České protestsongy omílají tisíckrát řečené věci

Aneta Martínková 17.01.2022

Daniel Prokop je oblíbený především proto, že nasvěcuje společné zájmy znesvářených společenských táborů. Nedávno jsem narazila na jeho deset let starý článek v magazínu Rock & Pop...

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Čavalenky: Ludé ščá od smíchu

Jakub Šíma 17.01.2022

Nakonec vše klaplo a byla z toho více než hodina přátelského hovoru, který neustále prozařovala Čavalenkyho upřímnost stejně jako čistota jeho charakteru.

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Jarmo Diehl 02.12.2021

Proč je v kultuře více žen, ale na vedoucích pozicích přibývá mužů? Nejen na tuto otázku jsme hledali odpovědi před online konferencí Moc žen a kultura.

Simon Reynolds: Zachycovat módu v pohybu

Karel Veselý 30.11.2021

Pokud jde o alternativní hudbu, těžko bychom v posledním čtvrtstoletí našli vlivnějšího publicistu, než je Simon Reynolds. Rozhovor.

Jacob Kirkegaard: Kremace, nebo rozklad, toť otázka

Václav Adam 09.11.2021

Dánský umělec Jacob Kirkegaard uvede dílo Opus Mors, zachycující v detailech zvuky, které člověk už sám běžně neuslyší, jelikož už je mrtvý... Rozhovor.

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace