Články / Rozhovory

Stolen Kidneys: život je snadný, to lidi jsou pasivní

Stolen Kidneys: život je snadný, to lidi jsou pasivní

redakce | Články / Rozhovory | 21.05.2015

Brněnské srdce stoneru a doomu a příležitostný promotér Mika Koffin si vzal na slovíčko finskou noise-rockovou trojčlenku Stolen Kidneys, kterou můžete vidět již 2. června v oblíbeném prostoru Vegalité společně s Blues for the Red Sun. Severní Finsko, splitka s Boar i Arson under the Sea, underground. Dobrej feeling.

Zdar! Jak jste na tom?
Čau! Jsme tříčlenná hardcore / noise-rock kapela z Oulu v severním Finsku. Já (Heikki) hraju na basu a zpívám, Jari na kytaru a Antti na bicí. I když hrajeme temnou a agresivní hudbu, jsme docela v klidu, heh.

Jak dlouho fungujete, co jste vydali a proč právě Stolen Kidneys?
Začali jsme hrát kolem roku 2009 jako takový doom / postrock jam projekt. Časem začaly naše vály dostávat pevnější strukturu a začaly směřovat více k hardcore a noise rocku. V roce 2010 jsme nahráli první demo. Tehdy jsme vlastně hledali, co chceme hrát. Hudebně se nám představy lišily a stylově se pohybovaly od black metalu po stoner / doom. Poté jsme v roce 2011 vydali první „oficiální“ nahrávku (kazetu a / CD-ep), po které následovala split kazeta s kámošema Boar. V roce 2013 jsme vydali 7” EP a letos na jaře 12” s Arson under the Sea. Vše jsme si vydali sami.
Žijeme v různých městech, takže zkoušíme a hrajeme poměrně zřídka, čímž se vše tak protahuje. V současné době já a Jari žijeme v Oulu a Antti žije asi 600 kilometrů jižně v Helsinkách. Takže si dovedete představit, jak je těžké, aby se zkoušelo častěji než jeden víkend v měsíci.
Na název Stolen Kidneys jsme přišli, když jsme se potřebovali pojmenovat na první koncert v roce 2010, házeli jsme vtipy a tipy, včetně slova kidneys (ledviny), ke kterým jsme prostě přidali stolen (ukradené). Nic velkýho... Ale vážně, pokud si uvědomíte, že existují nelegální obchody s orgány, je něco, co ukazuje na nerovnost v našem světě. Jedni mají peníze na nákup, a druzí prodávají kvůli přežití.


Odkud přesně jste? Jak to tam žije?
Jsme z Oulu, což je „hlavní město severního Finska“. Je to jedno z největších měst ve Finsku. Oulu bylo docela ICT (inforační a komunikační technologie – pozn. ed.) orientované město a po NOKIA-boomu je tu teď hodně nezaměstnaných. Ale je také v blízkosti přírody a klidu severu, což je skvělé. V poslední době se v okolí rozmáhá dobrá a aktivní undergroundová kultura. Obecně je život ve Finsku snadný, lidi jsou ale pasivní a akorát si stěžují místo toho, aby sami něco zlepšili.

Jaké byly vaše předchozí hudební aktivity?
V současné době Jari hraje také ve stoner / doom kapele Boar a Visto, což je místní hardcore punková kapela. Hrával také v legendární instrumentální prog kapele Bjav. Já jsem hrál v hardcore punkových kapelách Arrestum a Moral Front a v grind core kapele Relativity. Antti hrával v Lumiuni, což je taková instrumentální psychedelie.

Jaká muzika vás ovlivňuje?
Posloucháme kde co. Těžko vyjmenovat všechny kapely nebo styly, které nás ovlivňují; obecně je to vše, co má dobrej feeling. Ale nejradši máme hudbu temnou a ponurou.

Proč jste vydali splitko zrovna s Arson under the Sea?
Jsou to naši přátelé a jeli jsme s nimi před rokem krátké pobaltské turné. Tenkrát jsme začali přemýšlet o splitu proto, že hrajeme a zkoušíme tak zřídka, že udělat celou desku by nám trvalo věčně. Během společného turné jsme se tedy domluvili a tak jsme to nakonec i udělali. Vzhledem k tomu, že i Arson under the Sea a je relativně nová kapela, tak nám to přišlo celý jako dobrej a jednoduchej nápad vydat to to takhle.

Info

Stolen Kidneys (fin) + Blues for the Red Sun (cz)
2. června 2015 20.00
Vegalité, Brno

www.facebook.com/events/825351790877172

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace