Články / Reporty

Storm, Štorm a Mortal Cabinet

Storm, Štorm a Mortal Cabinet

Marek Blažíček | Články / Reporty | 05.06.2016

V sobotu 4. 6. 2016 pražský klub Storm hostil koncert projektu Mortal Cabinet. Během večera se také křtila nová deska skupiny jednoho ze tří představitelů uskupení: Františka Štorma. Posvěcení alba jeho Master´s Hammer nebo support kapely Stíny plamenů nebyly jedinými chuťovkami večera. Těch se nakonec naskytlo tolik, že se mlsné krky mohly zalknout.

Večer otevírají Stíny plamenů a na závěr svého setu zahrají jednu skladbu právě se Štormem. Nejen ta rozvíří publikum. Vydatný předkrm, ale od začátku je jasné, na koho se čeká. Mortal Cabinet nastupují se skladbou Crowley před chtivé diváky, „začíná cirkus mrtvých“, lidé tleskají. Už od první skladby se rozproudí dekadentní show. Člověk, který zná tvůrce pouze z bulváru, sarkasticky namítá, že od těch tří (Štorma doplňují raper Řezník a frontman Vanessy Samir Hauser) se kromě ní dá očekávat pramálo… Ono ale nejde o prvoplánovou podívanou. Jistě, publikum i účinkující se chtějí především bavit, ale v celé show je víc než jen „první dobrá“. Ať už se jedná o vizuální projekce umělce Fishe ze Ztohoven, klec, která diváka obklopuje, nNebo o liliputa v kostýmu Hitlera. Na pódium jej vynese obnažená, osvalená a vůbec i jinak obdařená slečna. Pánové (a vlastně nejen ti) se během skladby téměř hystericky tlačí jeden přes druhého. Najednou každý musí vidět a hajlující liliput, který jim brání v lepším výhledu, se stává Hitlerem večera… Divák obětí vlastního voyeurství.

Mortal Cabinet nastavují zrcadlo skutečnosti. Někdy ji přibarví, někdy humorně nadsadí, ale většinou nemusí ani jedno. Těžko říct, jestli z důvodu živého vystoupení po dlouhé době, zvuku v klubu, nebo kvůli něčemu úplně odlišnému, ale mix živé hudby a elektroniky se občas nesejde. Ale nad tím člověk rád mávne rukou. Už kvůli jinak parádní show, charismatu muzikantů nebo kvůli tomu, že na detaily by se v cirkuse hledět nemělo.

Na vrcholu koncertu se křtí nová deska Master´s Hammer, kmotrem je básník J. H. Krchovský. Po „klipové“ písni Černý myslivec odchází všichni účinkující z pódia, publikum žádá přídavek. A dostane jej. Klauni vrhnou poslední zrůdné grimasy, sálem doznívá jejich šílený smích, diváci chtějí ještě jedno číslo… Ne, cirkus mrtvých končí.

Mortal Cabinet o sobě prohlašovali, že nabídnou, co tu ještě nebylo. Spojení frontmanů tří extrémních žánrů (tvrdé elektroniky, black metalu a horrorcore rapu), které přinese podívanou za hranicemi myslitelného. Už na desce ovšem naznačili, že přinesou víc. A naživo Mortal Cabinet dokázali, že kromě pokrytectví a zabedněnosti žádné hranice neexistují.

Info

Mortal Cabinet
4. 6. 2016 Storm, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 13.11.2021

Jako by nestačila snížená kapacita sálu, kontroly u vchodů, zábradlí před pódiem zaručující potřebný odstup od vystupujících… Teď ještě změny v programu... No a co!

Hádanky z Utrechtu #2: The Rest Is Silence

Michal Pařízek 12.11.2021

Pár metrů od nás rozjíždějí na chodníku Irreversible Entanglements improvizovanou jam session a Camae Ayewa při recitaci stíhá ještě vesele podepisovat vinyly...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace