Články / Offtopic / / Komix

Strigiformes (Batman: Soví město)

Strigiformes (Batman: Soví město)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 27.01.2015

V minulých dílech jste viděli: Sovy hřadující na svém oblíbeném trámku se brání přestavbě Gothamu. Vášnivý renovátor Bruce Wayne musí být odstraněn. Batman, bude-li se jim plést do cesty, rovněž… a nyní pokračování:

Poměrně otevřený konec Sovího tribunálu je završen famózním útokem na sídlo Wayneových až v tomto pokračování z dobrého důvodu. Tím je měřítko, se kterým můžou tvůrci pracovat. Poslední konfrontace, s jedním zabijákem tribunálu, přivedla Batmana až na práh smrti a nyní musí Bruce Wayne (jen v pyžamu) čelit stovkám nemrtvých nepřátel, reanimovaných speciálně pro jeho potěchu. A to je teprve začátek.

Scott Snyder a Greg Capullo nabízí v akčních sekvencích nádherný, gradující balet, kde má vše své místo a každý kop i úder je dopředu promyšlen. Exkurze Waynovým sídlem, zakončená v jeskyni pod ním, využívá i ty nejméně očekávané propriety a artefakty. Mince, T-Rex i staré dobré auto. Všechny využívané jako smrtící nástroje, protože díky (ne)mrtvolnosti útočících Pařátů se Batman konečně nemusí držet zpátky. Snyderovo pojetí pro sérii New 52 velice silně připomíná Batmana z Návratu Temného rytíře Franka Millera. Z někoho takového mohl zestárnout v toho psychopata, který si to na stará kolena rozdal v bitce jeden na jednoho se Supermanem. Úplně do puntíku nesedí reálie, ale jde jen o detaily. Tohle uvažování dává smysl a na rozdíl od techno-psychedelických tripů Granta Morrisona, realistické prostředí gothamskému ochránci sedí přece jen více.

Celkový dojem malinko narušuje nekonzistentnost příběhu, kdy jednu jeho část najdeme v jiné knize (Batman Detective Comics 2: Zastrašovací taktiky, vydal BB/Art, 2013) a vadou na kráse je i vedlejší linie představující pana Freeze, v níž za pomoci flashbacků vidíme formující momenty života doktora Victora Friese. Příběh by sám o sobě byl poměrně kvalitní, ale v konečném důsledku pouze zdržuje od dlouho očekávané konfrontace se Sovím tribunálem. Mysteriózní atmosféru si sovy drží velmi dlouho, ale (nutně) akční závěr ji lehce shazuje na druhou kolej a soustředí se na nově objevenou otázku z minulosti.

Závěrečná jednohubka Duch ve stroji osvětluje vztah mezi Harperovou a Temným rytířem - to ona jej zachránila v závěru Sovího tribunálu. Je tak trochu s podivem, že kapitola nebyla zařazena už do minulého svazku, tady slouží jako dovysvětlovací berlička. Hostující kreslíř Rafael Albuquerque (má na svědomí i část bitvy v jeskyni, na začátku knihy) propůjčuje vloženému příběhu o Alfredově otci pohlcující, téměř hororovou atmosféru. Hlavní výtvarník Greg Capullo se vyžívá v akčních scénách a ikonických obrazech (před komiksy mimochodem navrhoval obaly k deskám KoRn: Follow the Leader nebo Disturbed: Ten Thousand Fists), tohle ale tak dokonale neumí a spíše než psychologický teror zvýrazňuje ten fyzický.

Strhující detektivní příběh od začátku až do konce, když jedinými vadami jsou zbytečná drobná zdržení v jinak perfektně fungující nosné linii o sovích pánech města. Překlad Štěpána Kopřivy je stále vynikající. Vydalo nakladatelství CREW, roku 2014, jak v brožované tak i v pevné vazbě. Příběh dále pokračuje dlouho očekávaným návratem Jokera a Smrtí rodiny (recenze ve FullMoonu # 45)!

Info

Scott Snyder / Greg Capullo - Batman: Soví město (Crew, 2014)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=577

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace