Články / Offtopic / / Komix

Strohý úsměv plný bolesti dospívání

Strohý úsměv plný bolesti dospívání

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 17.09.2016

Autobiografické komiksy často bývají autorovým způsobem, jak se vyrovnat s křivdami, traumaty, minulostí. Někdy ustřelí do světa fantazie - jako třeba Vrána Jamese O'Barra, jindy se relativně věrně drží faktů. Úsměv od Rainy Telgemeirové je tím druhým příkladem.

Na dnešních fotkách můžeme Telgemeirovou vidět se širokým a krásným úsměvem. Bez tohoto komiksu bychom však nejspíš nikdy nezjistili, kolik utrpení, dřiny a bolesti za ním stojí. Autorce se totiž zkraje puberty stala nepříjemná nehoda, kterou odnesly dva přední zuby. Následné měsíce byly často zhmotněním noční můry dospívající dívky, kdy klasická rovnátka vypadají jako vítězství na olympiádě. Přerod z dítěte do dospělosti je sám o sobě těžký a plný tragikomických a trapných situací. To je v tomto případě pouze základní hmotou, kterou opracovávají neuvěřitelné (a běžnému člověku neznámé) obory zubního lékařství, dentistické techniky a pomůcky.

Telgemeirová naštěstí popisuje veškeré příhody, historky a větší či menší křivdy s nadhledem, lehkostí a humorem. Hlavní hrdinka polyká jednu hořkou pilulku za druhou, ale pořád si drží optimistický pohled na svět. Tento styl vyprávění skvěle souzní s výtvarným pojetím. To se soustředí na postavy, jejich pocity a nálady. Pozadí je jednoduché a druhý plán hraje minimálně. Celkově je u kresby patrná klasická „škola“ výrazné zkratky a karikatury občas přecházející v groteskní hyperbolu ve výrazech (Tu například razí už od roku 1939 nesmrtelný Archie, kterého Úsměv místy připomíná.). Stejně tak je střídmé i rozvržení panelů na stránce. Čar, které narušují rámeček, se nedočkáme a i barvy působí na čtenáře klidně a jsou prosty divokých excesů. Ostatně strohý je i titul knihy a jeho obálka. Vše se soustředí na příběh a postavy, jakékoliv rušivé momenty jsou pryč. Výsledek je velmi vydařený.

Komiks Úsměv vyšel v roce 2010 (česky pak 2015) a způsobil malou senzaci. The New York Times napsaly pozitivní recenzi, knížka začala sbírat různé ceny. Vrcholným momentem pak byla v roce 2011 Eisner Award v kategorii Nejlepší dílo pro mládež (Best Publication for Teens).

Kvalitních komiksů pro věkovou kategorii „young adult“ je opravdu málo. Většinou jde o plytký, křiklavý a falešný kýč, jehož jediným úkolem je dolovat z rodičů mladých čtenářů peníze. Úsměv je naštěstí jiný a společně s Pohádkou o zlobivé kryse (Brian Talbot), Padoucnicí (David B.) nebo Pod dekou (Craig Thompson) je tím nejlepším, co u nás můžete najít.

Info

Raina Telgemeierová – Úsměv (Paseka, 2015, překlad Michala Marková, 224 stran)
www.paseka.cz/telgemeierova-raina-usmev/produkt-4223

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace