Články / Offtopic / / Komix

Strohý úsměv plný bolesti dospívání

Strohý úsměv plný bolesti dospívání

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 17.09.2016

Autobiografické komiksy často bývají autorovým způsobem, jak se vyrovnat s křivdami, traumaty, minulostí. Někdy ustřelí do světa fantazie - jako třeba Vrána Jamese O'Barra, jindy se relativně věrně drží faktů. Úsměv od Rainy Telgemeirové je tím druhým příkladem.

Na dnešních fotkách můžeme Telgemeirovou vidět se širokým a krásným úsměvem. Bez tohoto komiksu bychom však nejspíš nikdy nezjistili, kolik utrpení, dřiny a bolesti za ním stojí. Autorce se totiž zkraje puberty stala nepříjemná nehoda, kterou odnesly dva přední zuby. Následné měsíce byly často zhmotněním noční můry dospívající dívky, kdy klasická rovnátka vypadají jako vítězství na olympiádě. Přerod z dítěte do dospělosti je sám o sobě těžký a plný tragikomických a trapných situací. To je v tomto případě pouze základní hmotou, kterou opracovávají neuvěřitelné (a běžnému člověku neznámé) obory zubního lékařství, dentistické techniky a pomůcky.

Telgemeirová naštěstí popisuje veškeré příhody, historky a větší či menší křivdy s nadhledem, lehkostí a humorem. Hlavní hrdinka polyká jednu hořkou pilulku za druhou, ale pořád si drží optimistický pohled na svět. Tento styl vyprávění skvěle souzní s výtvarným pojetím. To se soustředí na postavy, jejich pocity a nálady. Pozadí je jednoduché a druhý plán hraje minimálně. Celkově je u kresby patrná klasická „škola“ výrazné zkratky a karikatury občas přecházející v groteskní hyperbolu ve výrazech (Tu například razí už od roku 1939 nesmrtelný Archie, kterého Úsměv místy připomíná.). Stejně tak je střídmé i rozvržení panelů na stránce. Čar, které narušují rámeček, se nedočkáme a i barvy působí na čtenáře klidně a jsou prosty divokých excesů. Ostatně strohý je i titul knihy a jeho obálka. Vše se soustředí na příběh a postavy, jakékoliv rušivé momenty jsou pryč. Výsledek je velmi vydařený.

Komiks Úsměv vyšel v roce 2010 (česky pak 2015) a způsobil malou senzaci. The New York Times napsaly pozitivní recenzi, knížka začala sbírat různé ceny. Vrcholným momentem pak byla v roce 2011 Eisner Award v kategorii Nejlepší dílo pro mládež (Best Publication for Teens).

Kvalitních komiksů pro věkovou kategorii „young adult“ je opravdu málo. Většinou jde o plytký, křiklavý a falešný kýč, jehož jediným úkolem je dolovat z rodičů mladých čtenářů peníze. Úsměv je naštěstí jiný a společně s Pohádkou o zlobivé kryse (Brian Talbot), Padoucnicí (David B.) nebo Pod dekou (Craig Thompson) je tím nejlepším, co u nás můžete najít.

Info

Raina Telgemeierová – Úsměv (Paseka, 2015, překlad Michala Marková, 224 stran)
www.paseka.cz/telgemeierova-raina-usmev/produkt-4223

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace