Články / Offtopic / / Komix

Strohý úsměv plný bolesti dospívání

Strohý úsměv plný bolesti dospívání

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 17.09.2016

Autobiografické komiksy často bývají autorovým způsobem, jak se vyrovnat s křivdami, traumaty, minulostí. Někdy ustřelí do světa fantazie - jako třeba Vrána Jamese O'Barra, jindy se relativně věrně drží faktů. Úsměv od Rainy Telgemeirové je tím druhým příkladem.

Na dnešních fotkách můžeme Telgemeirovou vidět se širokým a krásným úsměvem. Bez tohoto komiksu bychom však nejspíš nikdy nezjistili, kolik utrpení, dřiny a bolesti za ním stojí. Autorce se totiž zkraje puberty stala nepříjemná nehoda, kterou odnesly dva přední zuby. Následné měsíce byly často zhmotněním noční můry dospívající dívky, kdy klasická rovnátka vypadají jako vítězství na olympiádě. Přerod z dítěte do dospělosti je sám o sobě těžký a plný tragikomických a trapných situací. To je v tomto případě pouze základní hmotou, kterou opracovávají neuvěřitelné (a běžnému člověku neznámé) obory zubního lékařství, dentistické techniky a pomůcky.

Telgemeirová naštěstí popisuje veškeré příhody, historky a větší či menší křivdy s nadhledem, lehkostí a humorem. Hlavní hrdinka polyká jednu hořkou pilulku za druhou, ale pořád si drží optimistický pohled na svět. Tento styl vyprávění skvěle souzní s výtvarným pojetím. To se soustředí na postavy, jejich pocity a nálady. Pozadí je jednoduché a druhý plán hraje minimálně. Celkově je u kresby patrná klasická „škola“ výrazné zkratky a karikatury občas přecházející v groteskní hyperbolu ve výrazech (Tu například razí už od roku 1939 nesmrtelný Archie, kterého Úsměv místy připomíná.). Stejně tak je střídmé i rozvržení panelů na stránce. Čar, které narušují rámeček, se nedočkáme a i barvy působí na čtenáře klidně a jsou prosty divokých excesů. Ostatně strohý je i titul knihy a jeho obálka. Vše se soustředí na příběh a postavy, jakékoliv rušivé momenty jsou pryč. Výsledek je velmi vydařený.

Komiks Úsměv vyšel v roce 2010 (česky pak 2015) a způsobil malou senzaci. The New York Times napsaly pozitivní recenzi, knížka začala sbírat různé ceny. Vrcholným momentem pak byla v roce 2011 Eisner Award v kategorii Nejlepší dílo pro mládež (Best Publication for Teens).

Kvalitních komiksů pro věkovou kategorii „young adult“ je opravdu málo. Většinou jde o plytký, křiklavý a falešný kýč, jehož jediným úkolem je dolovat z rodičů mladých čtenářů peníze. Úsměv je naštěstí jiný a společně s Pohádkou o zlobivé kryse (Brian Talbot), Padoucnicí (David B.) nebo Pod dekou (Craig Thompson) je tím nejlepším, co u nás můžete najít.

Info

Raina Telgemeierová – Úsměv (Paseka, 2015, překlad Michala Marková, 224 stran)
www.paseka.cz/telgemeierova-raina-usmev/produkt-4223

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace