Články / Reporty

Studentská oslava alternativní kultury (Budějovický Majáles 2017)

Studentská oslava alternativní kultury (Budějovický Majáles 2017)

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 01.06.2017

Budějovický Majáles dlouhodobě ukazuje, že studentské oslavy jara nemusí nutně probíhat pod dohledem okoukaných hudebních hvězd a řady otravných partnerů. Zábava samozřejmě zůstává na prvním místě, ale v Českých Budějovicích nezapomínají ani na vzdělávání svých návštěvníků a aktuální společenské problémy. Ostatně vlastní názor není sprosté slovo a kdo jiný než studenti by měl být hlavní hybnou silou společnosti.

Úvodní festivalové dny byly zasvěceny nejrůznějším přednáškám, workshopům a výstavám, které byly rozesety po zajímavých podnicích v centru Českých Budějovic. Občasné krytí programových bodů jistě zamrzelo, na druhou stranu se téměř všechny lokace nacházely v docházkové vzdálenosti. Moderní divadlo se představilo v letištním hangáru za městem, současnou vlnu falešných zpráv odhalila beseda Dezinformace a hoaxy. Návštěvníci mohli taky nahlédnout do mysli lidí s psychickou chorobou. Nechyběl ani prostor pro kýžené odlehčení, bývalí pořadatelé majálesu na sebe práskli největší průsery, postarší seriózně vyhlížející vyučující z Jihočeské univerzity vedl rychlokurz historie tetování a došlo i na nefalšované americké autokino, byť zážitek mírně kazil déšť.

Pořadatelský tým se skládá především ze studentů místních středních škol, přičemž mnozí z nich jsou teprve čerstvými držiteli občanského průkazu, přesto za pomoci starších kolegů zvládají organizovat jeden z nejlepších festivalů u nás. Drobným chybám se samozřejmě nevyhnou, ale s radostí jim odpustíte hrstku prodejců na design marketu, krátké zpoždění koncertu nebo zařazení rádoby rebelské partičky Stay Zmrd do programu. Kéž by jiné festivaly probíhaly natolik bezproblémově.

Vyvrcholením Budějovického Majálesu byl dle očekávání páteční program na Sokolském ostrově, kde vyrostla hlavní festivalová scéna. Vše v poledne odstartoval obrovský průvod studentů s alegorickými vozy, který neměl v historii majálesu obdoby. Centrum města ovládli studenti a veselá rozpustilá atmosféra byla přímo nakažlivá. Volba krále byla víc než pouhou formalitou, zástupci jednotlivých škol nejprve dobývali části města v soutěži Budkobraní, kdy museli ve správný čas a na správném místě přijmout telefonní hovor, aby se následně utkali tváří v tvář a předvedli své dovednosti.

Po vyhlášení krále majálesu začala přehlídka mladých hudebních objevů, které na mainstreamových tuzemských festivalech pravděpodobně nikdy neuvidíte. Návštěvníci se objevování nových jmen znovu nezalekli, po prvotním oťukávání vytvořili skvělou atmosféru a koncerty pravidelně končily davovou extází. Brněnská kytarovka Acute Dose naživo ukázala, že čas generického indie rocku dávno skončil a budoucnost přeje nespoutaným žánrovým experimentům. Jednočlenný projekt The Micronaut zatím nepatří mezi nejzářivější jména na německé elektronické scéně, ale do nejmenších detailů dotažené vystoupení nasvědčuje tomu, že se jeho postavení brzy změní. Postupně gradované atmosférické pasáže střídaly chytlavé melodie doplněné o samplované vokály, vše podbarvovaly decentní projekce a nadšený ohlas publika nebral konce. Skvělý dojem zanechalo také elektronické duo 1flfsoap, které servírovalo zběsilý koktejl syntezátorů, živých bicích a kytary. Shodou okolností se všechna zmíněná vystoupení odehrávala v útulné majálesové kavárně, která spolehlivě bourala bariéry mezi vystupujícími a publikem.

fotogalerie z festivalu tady

Celý festival se prakticky obešel bez slavných jmen, přesto nabídl i několik taháků pro širší veřejnost, kvalitativní laťka však ani na moment nezakolísala. Vystoupení Hentai Corporation možná působilo jako prvoplánová záležitost, ale divokou show a sprosté průpovídky frontmana Radka Škarohodlída vyvažovaly propracované kompozice, ochota jít až na dřeň a potřebná dávka nadhledu. Návštěvníkům Budějovického Majálesu stačila úvodní skladba, kdy se zpěvák neohroženě vrhnul do davu, a poté mu už všichni zobali přímo z ruky. Svérázný elektro-pop brněnské formace Midi Lidi nemohl svou živelností konkurovat Hentai Corporation, proto kapela raději vsadila na přiléhavou parodii megakoncertu, kde nebyla nouze o epická sóla jednotlivých hudebníků a děkovačky hvězdám pop music. Teplé letní počasí doslova vyzývalo k ponocování a program v podobně nadšené atmosféře probíhal až do brzkých ranních hodin.

Budějovický Majáles ani letos nezklamal a nabídl bohatý kulturní program, který na jeden týden pohltil celé město a promyšlenou dramaturgií zdaleka přesáhl komerční festivaly skrývající se pod nálepkou studentských oslav.

Info

Budějovický Majáles 2017
22. - 26. 5. 2017
České Budějovice

foto © Karolína Tomečková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Show me your inner IKEA (Luki Essender, Galerie OFF/FORMAT)

Minka Dočkalová 15.11.2022

Víc pozornosti tentokrát strhávají návštěvníci než výstava. Musím se dívat na to, jak se lidé dívají. A přes to dívání zkoumám vystavená díla.

Hádanky z Utrechtu #3: Mít co říct

Michal Pařízek 13.11.2022

Může být nejlepším koncertem festivalu ten, ze kterého jste odešli? Snadno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace