Články

Suede a udržení dobrého jména

Suede a udržení dobrého jména

Akana | Články | 01.06.2013

Mohlo to vypadat jako takový klasický comeback z nouze, když se k němu nepodařilo přilákat Bernarda Butlera, a obavy z vyžilého recyklování byly na místě. Ale studiový výsledek je nakonec docela uspokojivý. Doba, kdy Suede svými prvními singly smetli z povrchu britského dodělávající shoegazerskou scénu, je samozřejmě dávno pryč a o to víc se teď museli snažit. Albem Bloodsports žádnou další hudební vlnu nevyvolají. Postupy, které rozvinuli na prvních třech deskách, velkých změn nedoznaly, snad jen ta dobře známá afektovanost je jaksi dospělejší, což je zásadní předpoklad k tomu, aby se z kapely nestala vlastní karikatura.

Pokud tedy už Suede nemají šanci nikoho omráčit stylem, zbývají písničky samy o sobě. Ne všechny z deseti novinek se třpytí oslepujícím leskem, ale není tu ani vyložený přešlap. Škoda jen, že kapele nevydržel nápřah, jaký mají první tři skladby, efektní, melodicky obdařené, šťavnaté. Druhá polovina alba trpí nadměrnou kumulací pomalých čísel, která nejsou vždycky dostatečně výrazná. Suede nikdy nevyznávali závratná tempa a balady jsou pro ně stále vděčným polem působnosti, ale v tomto případě to chtělo aspoň trochu promíchat pořadí. Z řady nápadněji vyčnívá jen srdceryvná What Are You Not Telling Me?

Nemá smysl se dohadovat, jak by nahrávka zněla, kdyby se na ní podílel i zakládající kytarista, pro mnohé stále nenahraditelný spolutvůrce fluida prvních dvou desek. Suede už před lety dokázali, že obstojí i bez něho (i když ne věčně). S pomocí Bloodsports tento předpoklad se ctí obhájili a úspěšně zrestaurovali fasádu poničenou poslední předrozpadovou deskou a dlouholetou absencí. Uvidíme, jestli kapele obnovená energie vydrží když ne k nějakému vývojovému překvapení, tak alespoň k udržení dobrého jména.

Info

Suede – Bloodsports (Warner Music Group, 2013)
www.suede.co.uk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Ako vydržať sama so sebou“ (Tereza Nvotová)

Lucia Banáková 26.01.2023

Nvotová má veľký talent na vykreslenie zložitej, často traumatizovanej psychiky postáv a taktiež má nezvyčajný cit na provokatívne a originálne témy. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Domovy (Vivat Moody Moon Noize Vol. 3)

Kyril Bouda 26.01.2023

Cesta k víře není jednoduchá, devítihodinový trip napříč tuzemskými drahami i silnicemi je dobrodružstvím svého druhu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: V míru sám se sebou (Yzomandias)

Vojtěch Tkáč 25.01.2023

Neexistuje lepší způsob, jak zahájit interview s člověkem, který má v životě zdánlivě všechno než hláškou z jeho videoklipu Designer Flow.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Přece nebudu v Praze poslouchat Skrillexe (Claire Rousay)

Jiří Špičák 25.01.2023

Claire Rousay se do Prahy podívala v rámci svého evropského turné v dubnu poprvé, měla pár dní před vydáním desky Everything Perfect Is Already Here.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace