Články / Reporty

Sun Kil Moon a Kozelkův slovník

Sun Kil Moon a Kozelkův slovník

Jakub Koumar | Články / Reporty | 21.06.2016

Mark Kozelek se ještě donedávna dostával do pozornosti hudebních médií především uměleckými počiny. Díky tomu se kolem něj vytvořila jakási aura citlivého chlapíka s kytarou, jehož písně vyvolávají pocity bezbřehé melancholie. Dokud si nepustil pusu na špacír a nebál se pustit do slovních potyček s fanoušky nebo s kapelou War on Drugs. Dalším podstatným momentem byla a je touha po nalézání nových zvukových cest, takže do jeho bohaté diskografie přibývají progresivní spolupráce - Jimmy Lavalle a Justin Broadrick budiž toho zdárným příkladem.

Napětí před vystoupením nahrával i fakt, že koncertních záznamů a fotek nekoluje po internetu zrovna mnoho, za čímž nehledejme žádné mystérium. Prosby o nepoužívání fotoaparátů i mobilů zdobily každý kout Lucerna Music Baru a kdo si přišel Kozelkovu pražskou premiéru zvěčnit, hořce zaplakal.

Mýtus, že Kozelek je primárně písničkář, co se půl koncertu baví změnou ladění kytary, padá hned na začátku. Frontman někdejších, na kytaře postavených Red House Painters okázale ignoruje svůj nízkolub na kraji stage, aby ho brzy ověnčil slůvkem fuck. To padne ještě mockrát. Aktér několika koncertních kontroverzí je kontaktní a naprosto nad věcí, reaguje na vtipy, je příjemně drzý a vedle obsáhlých textů písní se dokáže pěkně rozkecat i mezi nimi, zatímco muzikantským kumpánům dopřává oddych. Ledově klidní Nick Zubek, Chris Connolly a Steve Shelley přihlížejí poznámkám, které jsou někdy vtipné, jindy jízlivé, ale nikdy nejdou přes čáru.

Kdo Kozelkův hudební život zná, ví, že se ke starším věcem takřka nevrací, přesto absence alespoň nějakého kousku od Red House Painters nebo z prvních alb Sun Kil Moon či dávných sólovek zamrzí. Playlist je složen výhradně z posledních alb Benji, Mark Kozelek Sings Favourites a kooperací s Jesu a Jimmym Lavallem. Nová Kozelkova poloha je textově velice obsáhlá, přičemž hudebník odmítá tuto koncepci narušovat údernějšími skladbami. Přesto publikum s každou písní propadá jeho přezíravému kouzlu, jemnocitný tón písní proráží každé další fuck jako ledoborec. Konstantní modré nasvícení neruší budovanou atmosféru, vždyť před námi stojí TEN Mark Kozelek, autor písní pro modrou kytaru. Svou si ale vezme až krátce před půlkou při Baby in Death, Can I Rest Next to Your Grave. Jako by cítil tenhle prohřešek, rozbalí to v následující Richard Ramirez Died Today for Natural Causes ve velkém, ostře zkreslený zvuk dá vzpomenout na staré vály z Lord Kill the Pain a dostane se cti i láhvi od Birellu, která zaskočí za nepřítomný bottleneck.

Dvě hodiny utíkají rychle. Přidá poněkud rozpačitý přídavek se zpěvem z publika I Got You Babe, Exodus - a konec. Konec koncertu, na němž nezazněly ty nejlepší písně, ale ty, co zazněly, byly překvapivé, nečekané a nezatížené předpojatostí. Jako slavný korejský boxer, jehož jméno Kozelek používá pro tuto formaci, zarazil veškerá očekávání a představil osobitou, nekompromisní show. Přes podvečerní náladu skladeb slunce knockoutovalo měsíc v prvním kole. Parádní zápas.

Info

Sun Kil Moon (us)
17. 6. 2016 Lucerna Music Bar, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pocity podzimní i paranoidní (Xiu Xiu + BREN)

Kryštof Kočtář 25.09.2023

Teze, antiteze, syntéza? I tak by se dalo nahlížet na koncert Xiu Xiu na brněnské Flédě, na který nebyli sami.

Šejkr #114: Analogija

Michal Pařízek 22.09.2023

O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“

Come On! (The Hives)

Eva Karpilovská 20.09.2023

Do setu přimíchali i starší hity a svou fantastickou, přitom ne nabubřelou show potvrdili, že patří mezi nejlepší živé kapely současnosti.

Něco na tom Fredovi je.. (Fred Again..)

Kristina Kratochvilová 20.09.2023

Dokážu si představit, že podobné přípravy na nákup lístků pravidelně probíhá u fanoušků Taylor Swift nebo Harryho Stylese. Já ji ale zažívám poprvé.

Synapse Again: Neotřelá dramaturgie, nenápadný marketing

Jan Starý 19.09.2023

Dramaturgicky a organizačně perfektní akce si zaslouží jedinou výtku – takovou sestavu by mělo vidět víc lidí.

Velkolepá slavnost života (Lodžie Worldfest 2023)

Kristýna Břeská, Ondřej Vraštil 19.09.2023

Ve barokní Valdštejnské lodžii jsme tři dny putovali mezi kostelem, čestným dvorem památky Lodžie, maringotkami v majestátním parku Libosadu, šapitó a divadelními sály...

Jedno eso za druhým (Ship Festival 2023)

Michal Pařízek 18.09.2023

Pořadatelé chorvatského Shipu na to šli podobně. Naplno, s emocemi. Navíc mají v ruce hned několik tutových trumfů, včetně esa v podobě skutečně okouzlujícího místa konání.

Objektívne nádherné (Björk)

Lucia Banáková 17.09.2023

Kráľovná avantgardného popu sa vrátila po dvadsiatich piatich rokoch. A hoci by fungovali aj superlatívy, Björk existuje kdesi mimo pozemského toku informácií.

Vytržení z halucinace (Blues for the Redsun + Year of the Cobra)

Kryštof Kočtář 13.09.2023

Patetická moudra slyší jen málokdo rád, nicméně výrok „méně je někdy více“ přesně vystihuje sety kapel, které zahrály v brněnském Kabinetu Múz.

Generátor audiovizuálního jinotaje (Inota Festival)

Dominik Polívka 10.09.2023

První ročník a ambice velikosti 22,5 hektarů elektrizují na hony daleko. Zlatá hodinka hladí železobetonové stěny rezonující prvními zvukovkami, Nils Frahm si staví aparát.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace