Články / Sloupky/Blogy

V New Yorku #2: Sundejte si trička!

V New Yorku #2: Sundejte si trička!

Jakub Hudák | Články / Sloupky/Blogy | 19.07.2013

Open mic večery jsou v New Yorku celkem běžné, jako víceméně všude v USA. Řada známých muzikantů na „otevřených mikrofonech“ začínala a ještě delší řada stále čeká. Říká se, že je to pro hudebníka dobrá průprava, že si vyzkouší svůj materiál před publikem, nemusí si předem domlouvat žádné oficiální vystoupení a třeba si ho všimne někdo důležitý, protože legenda přesyceného světa umění praví, že open mic večery obráží producenti, manažeři a všemožní hledači talentů. V průvodcích pro ne-turisty a na všemožných diskuzních fórech je běžný konsensus, že open mic večer nemusí nutně znamenat zlo. Jít na open mic je jedna z nejčastějších odpovědí na otázku, co dělat v New Yorku (skoro) zadarmo. Je to ovšem rada s několika výhradami a ta nejběžnější bývá, že nikdo by neměl být tak troufalý, aby si myslel, že má rád stand-up komedii (která je na open mic taky běžně přítomná). Vážně – my, hloupí Evropani, zblblí videi zahraničních profesionálů vtipu, nemáme ani ponětí, co je to amatérská stand-up komedie.

Poučeni moudrými slovy a s naivním odhodláním turisty jsme se rozhodli open mic zažít. Vymyslel jsem si vnitřní motivaci hledače hudebních talentů s touhou nalézt mainstreamem přehlíženého umělce, abych byl u jeho zrodu a abych tomu jeho zrodu zatleskal. Proto jsme vyrazili do podniku jménem Pete’s Candy Store na Lorimer Street ve Williamsburgu, kde měla být striktní pravidla kolem vystupování, což se mi líbilo: například měli mít omezené vystupování komiků, muzikanti směli přednést jen dvě skladby a obě měly být původní. To mě potěšilo, protože jsem nechtěl celý večer poslouchat covery Wonderwall.

Pete’s Candy Store je pohádkově stereotypní podnik. Za barem pracují dva lidé – jeden nic neví a druhý nemá na nic čas, ale čepují pivo za tři dolary a jsou milí. Kolem baru sedí barmanovi kamarádi; ti, co by měli ten večer pracovat, a malý kluk s brooklynskou verzí Monopolů. Open mic probíhá v salonku za toaletami, večerem provází slabě šilhající mladík v žabkách se sklonem k sebeironii a citacím z Heideggera.

Vystupujících bylo nakonec něco přes dvacet. Většinou hráli na kytaru a zpívali omšelé, neoriginální písničky o lásce a o počasí a o lásce jak o počasí, ale několik výjimek ukázalo skutečný talent. Kupodivu to byli lidé, kteří mi už na první pohled připadali zajímaví. Například britský mladík, který těsně po Dni nezávislosti trpěl svým přízvukem – možná nebyl tak dobrý, ale měl v oku jiskru jako kdysi Pete Doherty, takže vyčníval. Smutným zjevem večera byl starší pán, který ještě před vystoupením rozdával svá cédéčka a potom zpíval vysokým zakřiknutým hláskem o kovbojích a o tatínkovi. Celkem se ukázalo asi pět komiků, což nebylo tak hrozné. Od dob Seinfelda se naštěstí něco změnilo a už nestačí vtipy o jídle v letadle; cokoliv s genitáliemi mělo úspěch.

Po mikrofonu jsme měli namířeno na údajně ojedinělou taneční párty Tiki Disco. Probíhala v bývalém továrním komplexu kdesi v Bushwicku, což je ještě kousek na východ od Williamsburgu. Tiki Disco pořádá několik DJů (Andy Pry, Eli Escobar a Lloydski), kteří se svou podivnou taneční párty cestují po zajímavých a málo známých místech od města k městu. Flushing Avenue, kde akce probíhala, připomíná, že i v Brooklynu jsou ještě místa nenapadnutá bio-organickou free-range new-age horečkou, která pronásleduje vlnu gentrifikace šířící se z Manhattanu. Skladiště, benzínky, graffiti, lidi dohadujou obchody s hašišem v čínském bistru a poblíž pulzuje tovární hala s obrovskou opuštěnou disco koulí. DJ chtěl, aby si všichni sundali tričko. Nikdo si tričko nesundal.

Info

Open Mic
7. 7. 2013, Pete’s Candy Store, New York (usa)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace