Články / Recenze

Sunn O))) & Ulver: Pozemní anebo přízemní?

Sunn O))) & Ulver: Pozemní anebo přízemní?

Anna Libánská | Články / Recenze | 03.02.2014

Koncert Ulver je doslova za dveřmi, ale ještě před tím tu máme dlouho očekávané album Terrestrials, na němž pracovali společně se Sunn O))). Někdy jsou očekávání příliš veliká na to, aby mohla být naplněna.

Nápad na spolupráci Američanů Sunn O))) a norských Ulver vznikl už v roce 2008 bezprostředně po jejich vystoupení na Øya festivalu v Oslu. Sunn O))), okouzleni plodnou atmosférou skandinávské noci, si dali dostaveníčko s Ulver ve studiu a namísto groupies a alkoholu vytáhli nástroje. Celou noc improvizovali, nahrávali a podařilo se jim vytvořit syrovou podobu alba, které čekalo jen na doladění – ovšem to trvalo téměř šest let. Takže vzhledem k času a očekávání by to měl být hotový masterpiece.

Úvodní Let There Be Light Ulver trefně přirovnali k vycházejícímu slunci. Krajina, na níž paprsky dopadají, je však prostá veselých zvířátek, barevných květin a rozradostnělých lidí. Namísto toho se za zvuku naléhavých a táhlých tónů vyjeví jen čiročiré utrpení a zmar. Konec skladby zní natolik epicky, že byste byli čekali nějaký vrchol nebo něco, co alespoň naváže tam, kde vycházející slunce na obloze zastavilo. Místo toho následuje, naprosto nelogicky, drone-doomová Western Horn. Ta vás, na rozdíl od kusu předešlého, nenechá na pochybách, kdo se na ní více podílel. Ulver tu necítím v podstatě vůbec.

Závěrečná, lehce psychedelická Eternal Return vyčnívá, a to nejen díky magickému zvuku houslí v pozadí. Pokud lze o Western Horn říci, že je v ní vliv Ulver k nenalezení, o Eternal Return platí pravý opak. Je ovšem škoda, že byl Ryggův hlas využitý jen tu, jde o promarněný potenciál. Eternal Return má evokovat biblická místa, staré Řecko a Egypt, v některých polohách je skladba takřka meditativní, navíc obsahuje orientální vlivy, patrné na celé nahrávce.

Terrestrials je dobré album, ale takový přívlastek je po šesti letech práce sotva komplimentem. Ničím vyloženě nepřekvapí ani neurazí, hudební extáze se nekoná a do žádných rozsáhlejších hudebních experimentů se zúčastnění taky nepouštěli. Na masterpiece si holt musíme počkat, jen doufejme, že to nebude dalších šest let.

Info

Sunn O))) & Ulver – Terrestrials (Southern Lord, 2014)

http://www.sunn.southernlord.com

http://www.jester-records.com/ulver/ulver.html

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz 23.10.2020

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“.

Malá zvuková evoluce (Pontiac Streator)

Jakub Koumar 21.10.2020

Pontiac Streator je i spousta experimentování, odkazů na současnou taneční scénu, a především přirozené přelétávání mezi různými styly.

Černá hudba v éře postnihilismu (Porenut)

Tomáš Kouřil 19.10.2020

Porenut se po textové a vizuální stránce naplno oprostili ode všech blackmetalových klišé a zároveň hudebně dozráli.

Hodnota rezonancie (White Place)

Matej Kráľ 17.10.2020

Čo znamená zaplniť biele miesto? Album Room od White Place je kompozičné nadýchaný slovenský projekt.

Alebo sú to len stromy (Jeseň)

Matej Kráľ 07.10.2020

Jeseň je najdivnejši slovenský pop. Prvoplánovou optikou môže človeku prísť dokonalé práve to, že svojím pôvodom napĺňa podstatu žánru bedroom pop.

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.