Články / Recenze

Sunn O))) & Ulver: Pozemní anebo přízemní?

Sunn O))) & Ulver: Pozemní anebo přízemní?

Anna Libánská | Články / Recenze | 03.02.2014

Koncert Ulver je doslova za dveřmi, ale ještě před tím tu máme dlouho očekávané album Terrestrials, na němž pracovali společně se Sunn O))). Někdy jsou očekávání příliš veliká na to, aby mohla být naplněna.

Nápad na spolupráci Američanů Sunn O))) a norských Ulver vznikl už v roce 2008 bezprostředně po jejich vystoupení na Øya festivalu v Oslu. Sunn O))), okouzleni plodnou atmosférou skandinávské noci, si dali dostaveníčko s Ulver ve studiu a namísto groupies a alkoholu vytáhli nástroje. Celou noc improvizovali, nahrávali a podařilo se jim vytvořit syrovou podobu alba, které čekalo jen na doladění – ovšem to trvalo téměř šest let. Takže vzhledem k času a očekávání by to měl být hotový masterpiece.

Úvodní Let There Be Light Ulver trefně přirovnali k vycházejícímu slunci. Krajina, na níž paprsky dopadají, je však prostá veselých zvířátek, barevných květin a rozradostnělých lidí. Namísto toho se za zvuku naléhavých a táhlých tónů vyjeví jen čiročiré utrpení a zmar. Konec skladby zní natolik epicky, že byste byli čekali nějaký vrchol nebo něco, co alespoň naváže tam, kde vycházející slunce na obloze zastavilo. Místo toho následuje, naprosto nelogicky, drone-doomová Western Horn. Ta vás, na rozdíl od kusu předešlého, nenechá na pochybách, kdo se na ní více podílel. Ulver tu necítím v podstatě vůbec.

Závěrečná, lehce psychedelická Eternal Return vyčnívá, a to nejen díky magickému zvuku houslí v pozadí. Pokud lze o Western Horn říci, že je v ní vliv Ulver k nenalezení, o Eternal Return platí pravý opak. Je ovšem škoda, že byl Ryggův hlas využitý jen tu, jde o promarněný potenciál. Eternal Return má evokovat biblická místa, staré Řecko a Egypt, v některých polohách je skladba takřka meditativní, navíc obsahuje orientální vlivy, patrné na celé nahrávce.

Terrestrials je dobré album, ale takový přívlastek je po šesti letech práce sotva komplimentem. Ničím vyloženě nepřekvapí ani neurazí, hudební extáze se nekoná a do žádných rozsáhlejších hudebních experimentů se zúčastnění taky nepouštěli. Na masterpiece si holt musíme počkat, jen doufejme, že to nebude dalších šest let.

Info

Sunn O))) & Ulver – Terrestrials (Southern Lord, 2014)

http://www.sunn.southernlord.com

http://www.jester-records.com/ulver/ulver.html

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace