Články / Offtopic / / Movie/dox

Svatý Bill (Miluj souseda svého)

Svatý Bill (Miluj souseda svého)

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 08.02.2015

„Lady of the Night“, už jste slyšeli vznešenější eufemismus pro šlapku? Nenechte se zmást zavádějícím názvem, střapatou Annie Clark byste v Melfiho celovečerním debutu (v originále St. Vincent) hledali marně. Zato Bill Murray téměř nesleze z plátna. Jeho zapšklý veterán z Vietnamu je prototypem ambivalentního (anti)hrdiny. Je vtipný, je svůj, je to osobnost, jen byste mu občas nejraději dali pěstí. Miluje Boba Dylana a Jefferson Airplane, s gustem holduje chlastu, baví ho dostihy a sázky. Takže dluží, kam se podívá, a když už se mu v prkenici uhnízdí pár babek, prohýří je samorostlý morous s post-sovětskou kurtizánou. Když se pak v těsném sousedství jeho zanedbaného příbytku jednoho dne objeví rázná matka samoživitelka s malým školákem, začne z nich nevrlý důchodce namísto pozdravu tahat prachy za rozbitý plot, který si minulou noc v opilosti sám omylem zboural.

Tím všechno teprve začíná. Zoufalá máma potřebuje hlídání pro syna a její neuvážená volba padne právě na výstředního podivína odvedle. Ten vidí ve školou povinném děcku zprvu jen pohodlný zdroj příjmů, jenže časem si asociálního hocha neplánovaně oblíbí a jak už to bývá, stanou se z nich parťáci. Oliver ve Vincentovi vidí víc než jen stárnoucího mizantropa, přes jeho nedostatky jej mimoděk vnímá jako náhradního otce i nejlepšího kamaráda a pod hroší kůží životem unaveného dědka nachází prepubertální dítko správného chlapa s dobrým srdcem. Klišé, říkáte si. Jistě, příběhů postavených na nepravděpodobném souznění dvou outsiderů už tu pár bylo (vzpomeňte na Eastwoodův Dokonalý svět). Jenže vágusácký šarm Billa Murreyho si nelze neoblíbit, pojem „nedbalá elegance“ povyšuje smutný komik na životní filozofii.

Navíc jej Melfi, který je pod filmem zároveň podepsán coby scenárista, vybavil odzbrojující upřímností a svojským smyslem pro ironii, za některé scény by se nemusel stydět ani Allan Ball, autor scénáře k Americké kráse. Murrayho kouzlo tkví v přirozenosti, nikdy není pouhou legrační figurkou a za všech okolností zůstává nad věcí. Jeho talent odlehčovat civilní dramata nenuceným humorem poprvé naplno zužitkovala před více než deseti lety Sofia Coppola v nestandardní tokijské romanci Ztraceno v překladu, později se totéž povedlo Jimu Jarmuschovi ve Zlomených květinách. Miluj souseda svého je tak pomyslným dovršením velmi volné trilogie o životem znaveném melancholikovi s psíma očima a slabostí pro (ne)taktní hlášky.

Hlavní hrdina na sebe strhává pozornost zcela zaslouženě, bylo by však nemístné pominout sehraný ansámbl jeho sparingpartnerů. Malý Jaeden Lieberher se na první dobrou jeví stejně slibně jako před lety Freddie Highmore nebo Haley Joel Osment, snad jej hollywoodský establishment nenechá ustrnout ve škatulce dětské hvězdy. Krom něj Murraymu zdatně sekundují bezprostřední Melissa McCarthy a s ruským přízvukem bojující Naomi Watts. Její tanec u tyče v pokročilém stádiu těhotenství je z bizárů, na které se nezapomíná. S přeslazeným finále se dalo počítat, happyend je zasloužený. Zklamáním je ale řeč čísel, film se v nabídce našich biografů ohřál sotva týden. O důvod víc udělat z něj adepta pro domácí kino.

Info

Miluj souseda svého / St. Vincent
Režie: Theodore Melfi, 2014
www.stvincentfilm.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Malý veľký film (Chicagský tribunál)

Bibiána Hajdanyová 06.11.2020

Politicky zameraná dráma Chicagský tribunál vyčnieva medzi podobne žanrovými filmami tempom, sugestívnymi hereckými výkonmi, ale aj celkovým spracovaním.

Zatancujem ti z lásky na hrobe (Leto 85)

Bibiána Hajdanyová 30.10.2020

Scenár pracuje s námetom lásky a dospievania. Formujú sa v ňom pocity šťastia a radosti ako aj samoty, bezmocnosti či depresie vedúcej až k myšlienkam na smrť.

Mladistvá smršť v rytme reggeatonu (Ema)

Bibiána Hajdanyová 16.10.2020

Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.

Barabáš kráľom dokumentu (Salto je kráľ)

Bibiána Hajdanyová 12.09.2020

Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.

Pohoda nekonečného ničnerobenia (Palm Springs)

Jonáš Sudakov 30.08.2020

Iba v posledných piatich rokoch vyšlo šestnásť filmov o ľuďoch zaseknutých v časovej slučke. Síce je to vďačná téma, ale len málokedy sa tieto filmy...

Nolanova časová smršť (Tenet)

Lukáš Masner 27.08.2020

Nově se totiž Nolanovi podařilo zakomponovat prvek časových paradoxů, kdy se v rámci jednoho záběru setkává hned několik proti sobě plynoucích časů, ale i pohybů.

Disharmonická mexická výprava (Frida Viva La Vida)

Bibiána Hajdanyová 23.08.2020

Je možné sledovať atmosférické pohľady na krajinu, zrnité spomienkové zábery zo života umelkyne či megalomanské prostredie Ameriky, ktoré pripomína, ako veľmi ju Kahlo neznášala.

Pre milovníkov cyklistiky (Raoul Taburin)

Bibiána Hajdanyová 02.08.2020

Raoul Taburin osciluje medzi komédiou a rodinným filmom, ktorý podrobne rozpracuváva strach z vlastnej slabosti.

Smelý začiatok (Než skončí léto)

Bibiána Hajdanyová 19.07.2020

Film rozpracuváva tínedžerskú lásku, hovorí o nezvratnom osude a rieši morálne zásady. Z festivalu v Benátkach si odniesol niekoľko cien a nemal by uniknúť ani širšej verejnosti.

Nesmierne vydýchnutie bolesti (Bludné kruhy)

Jonáš Sudakov 10.07.2020

V každom z období sú iné emocionálne vyčerpávajúce momenty, ktoré skúmajú smrť, násilie, náboženstvo a rasizmus voči pôvodnému obyvateľstvu.