Články / Recenze

Třetí pod peřinu aneb čaj, knížka a Alt-J

Třetí pod peřinu aneb čaj, knížka a Alt-J

Adam Vrána | Články / Recenze | 21.10.2014

Představte si snoubení tribální muziky, dubstepu, kytar, smyčců a synťáků. Spletenec na první pohled nesourodých prvků vytváří až podivuhodně návykovou symfonii This Is All Yours, dirigovanou britským zázrakem Alt-J.

Na ansámbl, který za necelých sedm let existence dosáhl na metu nejedné ostrovní garážovky Mercury Prize, sedí slovo zázrak stejně poslušně jako dobře vychovaný a disciplinovaný pes. Už s první deskou An Awesome Wave bylo zřejmé, že Alt-J nebudou nijak ambiciózní projekt, který se pokusí prorazit potřebou ukázat světu, nakolik je novátorský. Popularitu si naopak začal získávat spontánností a nepřeháněnou citovostí. Právě proto je jím prezentovaná fúze klidného tempa a úderných beatů důvodem, proč se jindy (pro mnohé z nás) meditativní záležitost mění v posluchačský zážitek, který zanechává potřebu pídit se, zajímat, žasnout a především se bavit. Nic si nenalhávejme – u pomalejších věcí nemusí být něco takového vždycky úplně jednoduché. S Alt-J to ale kupodivu šlape.

Už teskný singl Hunger for the Pine charakter výsledného alba předznamenával výstižně. První vteřiny se zdá, že z toho nic nebude, když mu ale dáte čas, dostane vás. Ať už díky sexy aranžmá, dubstepovému tempu, který funguje v milenecké trojsymbióze s elektro pady a tamburínami, nebo snad kvůli Miley Cyrus, jejíž umění sedukce, prezentované veršem „I´m a female rebel“, dotahuje song k slastné dokonalosti. Bez ohledu na to, jak podezřele a nepatřičně by za normálních okolností párování takhle odlišných jmen mohlo působit, zejména v případě tohohle songu udeřili Alt-J přímo na bod G. V podobném duchu se odehrávají i songy Pusher nebo Blood II., zbytek má charakter buďto sexisticky laděných zpovědí („... obrátim tě vzhůru nohama a vylížu jak prázdnej balíček od chipsů...“), relaxačních věcí s feelingem intimity anebo meziher, jejichž význam pochopíte a budete respektovat teprve v momentě, kdy si uvědomíte, že máte co dočinění s koncepční deskou.

Pokud patříte mezi náročnější posluchače, trpící podzimními depresemi, přičemž do nich upadáte se zvrácenou směsicí nechuti a potěšení, This Is All Yours se vám na nějaký ten večer stane milenkou. A kdyby ne, vzít si pod peřinu k čaji a ke knížce tuhle příjemnou a optimistickou alternativu Foals rozhodně neznamená prohloupit. Mimo to, babí léto prý ještě nějakou dobu bude, tak proč z něj nevyždímat maximum i jiným způsobem, že jo…

Info

Alt-J - This Is All Yours (Infectious, 2014)
www.altjband.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po krvavých stopách velkého nivelizátora

prof. Neutrino 10.04.2021

Walter Scheidel kromě detailní analýzy nabízí i některé pokojnější recepty na splasknutí „bubliny nerovnosti“.

Another Michael a ďalšia oáza pokoja

Michal Mikuláš 30.03.2021

New Music and Big Pop je jeden krásny výtvor plynúci v intenciách najlepších indiepopových tradícií.

Nikdo nemládneme (The National)

Jiří Přivřel 21.03.2021

Zremasterovaný debut The National přináší syrovou jednoduchost nezatíženou očekáváním.

Společnost mrtvých básníků (a Milan Děžinský)

Valentýna Žišková 20.03.2021

Hotel po sezóně, sedmá kniha laureáta Magnesie litery za rok 2017, Milana Děžínského představuje na poli současné české poezie...

Pestrá místa podle Places

Filip Rabenseifner 19.03.2021

Působí velice přirozeně, nenuceně, energicky, místy až jako improvizace, čemuž napomáhá způsob, jakým byla nahrávka pořízena, což podtrhuje její živý feeling.

Drunk Tank Pink (Shame)

Veronika Jastrzembská 18.03.2021

Shame zpívají o světě dospělých, kde lidé poslušně zapadají do systému a kde je každý den stereotypní nuda, bez vyhlídky konce.

Více než důstojné sbohem (Janis Joplin)

Akana 13.03.2021

Stejně bych ale řekl, že ty skutečně zázračné chvilky na albu přicházejí tehdy, když se Janis v písních angažuje víc než „jen“ jako zpěvačka.

Kokakola stokar (Frayer Flexking)

Kristína Valachová 13.03.2021

Z reakcií je zjavné, že väčšina chápe ako žart nielen hudobný počin, ale i samotný Flexkingov zjav na poli odfarbených vlasov a vždyprítomnej zimnej bundy.

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace