Články / Recenze

Třetí pod peřinu aneb čaj, knížka a Alt-J

Třetí pod peřinu aneb čaj, knížka a Alt-J

Adam Vrána | Články / Recenze | 21.10.2014

Představte si snoubení tribální muziky, dubstepu, kytar, smyčců a synťáků. Spletenec na první pohled nesourodých prvků vytváří až podivuhodně návykovou symfonii This Is All Yours, dirigovanou britským zázrakem Alt-J.

Na ansámbl, který za necelých sedm let existence dosáhl na metu nejedné ostrovní garážovky Mercury Prize, sedí slovo zázrak stejně poslušně jako dobře vychovaný a disciplinovaný pes. Už s první deskou An Awesome Wave bylo zřejmé, že Alt-J nebudou nijak ambiciózní projekt, který se pokusí prorazit potřebou ukázat světu, nakolik je novátorský. Popularitu si naopak začal získávat spontánností a nepřeháněnou citovostí. Právě proto je jím prezentovaná fúze klidného tempa a úderných beatů důvodem, proč se jindy (pro mnohé z nás) meditativní záležitost mění v posluchačský zážitek, který zanechává potřebu pídit se, zajímat, žasnout a především se bavit. Nic si nenalhávejme – u pomalejších věcí nemusí být něco takového vždycky úplně jednoduché. S Alt-J to ale kupodivu šlape.

Už teskný singl Hunger for the Pine charakter výsledného alba předznamenával výstižně. První vteřiny se zdá, že z toho nic nebude, když mu ale dáte čas, dostane vás. Ať už díky sexy aranžmá, dubstepovému tempu, který funguje v milenecké trojsymbióze s elektro pady a tamburínami, nebo snad kvůli Miley Cyrus, jejíž umění sedukce, prezentované veršem „I´m a female rebel“, dotahuje song k slastné dokonalosti. Bez ohledu na to, jak podezřele a nepatřičně by za normálních okolností párování takhle odlišných jmen mohlo působit, zejména v případě tohohle songu udeřili Alt-J přímo na bod G. V podobném duchu se odehrávají i songy Pusher nebo Blood II., zbytek má charakter buďto sexisticky laděných zpovědí („... obrátim tě vzhůru nohama a vylížu jak prázdnej balíček od chipsů...“), relaxačních věcí s feelingem intimity anebo meziher, jejichž význam pochopíte a budete respektovat teprve v momentě, kdy si uvědomíte, že máte co dočinění s koncepční deskou.

Pokud patříte mezi náročnější posluchače, trpící podzimními depresemi, přičemž do nich upadáte se zvrácenou směsicí nechuti a potěšení, This Is All Yours se vám na nějaký ten večer stane milenkou. A kdyby ne, vzít si pod peřinu k čaji a ke knížce tuhle příjemnou a optimistickou alternativu Foals rozhodně neznamená prohloupit. Mimo to, babí léto prý ještě nějakou dobu bude, tak proč z něj nevyždímat maximum i jiným způsobem, že jo…

Info

Alt-J - This Is All Yours (Infectious, 2014)
www.altjband.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Feministický pop-protest Pussy Riot

prof. Neutrino 08.12.2022

Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace