Články / Seriály

Tak daleko, tak blízko: Eliška Jakubíčková

Tak daleko, tak blízko: Eliška Jakubíčková

redakce | Články / Seriály | 05.08.2023

Jedna z nejvýraznějších představitelek současné tuzemské expresivní malby Eliška Jakubíčková bude vystavovat v jižních Čechách. Její vernisáž bude součástí našeho oblíbeného minifestivalu Dobršská brána, odehrávajícího se ve vesničce, kde normálně bydlí pouhá stovka lidí. „I tichá, i silná, jako v hudbě. Exprese,“ tak uvádějí organizátoři výstavu tří současných umělců, když vedle Jakubíčkové zde budou uvedeni i Jakub Stretti a Josefina Dušková. Dobršská brána se věnuje přesahům do výtvarného umění dlouhodobě, my jsme se na přesahy do života optali Elišky Jakubíčkové.

Co vidíš z okna?
Z okna ateliéru oblohu, která se proměňuje podle počasí, šikmo v dolíku pod sebou centrum Prahy jako miniaturní zmenšeninu, včetně Hradu, a především velké panelové sídliště kolem. Z druhého okna vidím velký žlutý dům ze zástavby posledních let a současně velkou ruinu asi bývalé technické budovy, naštěstí je to na obzoru lemované zelení.

Kam na snídani?
Snídám časně ráno černou kávu a něco k tomu.

Oblíbená vycházková trasa?
Ráda chodím pěšky, měla jsem řadu let ateliér na Zbraslavi, často jsem chodila na Havlín a nahoru na Žabovřesky. Pěšky přírodou, ale i městem, v centru Prahy nebo na Smíchově.

Kde na kávu?
Během dne už většinou kávu nemusím. Do kaváren chodím, jen když je příležitost k setkání. Nedávno jsem navštívila bufet v budově ateliérů UMPRUM v Mikulandské ulici. Zdařilá rekonstrukce bývalé školy, rozsáhlý vestibul, byl to zážitek.

A na večeři?
Většinou nevečeřím.

Na něco ostřejšího?
Podobně jako s večeří.

Oblíbený klub, kino, divadlo nebo kulturní podnik obecně?
Chodím občas do galerií nebo na vernisáže. V Galerii Benedikta Rejta v Lounech nyní probíhá výstava s názvem Krása se zajímavým programem. V červnu jsem byla už podruhé na jazzovém Nádvoří na AMU. Doporučuji návštěvu výstavy nedávno zesnulé malířky Jitky Svobodové v Městské knihovně GHMP. Určitě chci pozvat na výstavu v Galerii COCO v Dobrši, kde budeme vystavovat s kolegy od poloviny srpna, zahájení bude v rámci hudebního festivalu Dobršská brána. Kurátorka výstavy Lucie Šiklová zde chce vystavit mimo jiné moje květinové obrazy.

Kam se chodíš zašít?
Pracuji sama v ateliéru, pokud možno i více dní soustavně, potřebuji se soustředit, takže už nemám potřebu vyhledávat další zvláštní samotu.

Kdyby ses měla přestěhovat, kde by to bylo?
Na místo s velkým světlým ateliérem v přízemí s okny na sever, tak aby se tam vešly všechny mé velké i malé malby a bylo tam hodně místa na práci. A v okolí aby byli lidé, ale aby jich nebylo moc, a bylo to alespoň trochu v zeleni.

Ideální dopravní prostředek?
Moc ráda chodím pěšky. Když potřebuji, jezdím všemi dopravními prostředky.

Info

Dobršská brána
18.–19. 8. 2023
Dobrš
web festivalu

foto © se souhlasem Elišky Jakubíčkové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 20.11.2023

Z bohatého programu vybíráme desítku jmen, stejnou měrou jako na hudbu se ale těšíme na rušné ulice andaluského města, tapas i pomerančovníky, které tam najdete skoro všude.

Kam na rajz s Ondrou Kubíčkem (NOC6)

redakce 19.11.2023

Jedním z hlavních organizátorů je Ondřej Kubíček, který má v dejvické Klubovně na starost booking, produkci i dramaturgii a který nás pozve i na další bohulibé akce nejrůznějšího charakteru.

Le Guess Who? 2023: To nejlepší

redakce 14.11.2023

Pravidelná dávka nejlepších kapel i koncertů na světě nezklamala ani tentokrát.

Pořadatelská: Tomáš Slunský (Ostrava Kamera Oko)

redakce 13.11.2023

"Pokud máte čas, určitě přijďte, ta akce si na pět dní zaslouží celé vaše srdce."

Pořadatelská: Mikuláš Hamerla

redakce 07.11.2023

Co vyznává Mikuláš Hamerla nejen v souvislosti s koncertováním dalších umělců v rámci série Softspot?

Tak daleko, tak blízko: Benedicte Maurseth

redakce 31.10.2023

Krátký rozhovor nasáklý atmosférou severských hor. Fjordy, spisovná norština a zase fjordy. A koncert v Divadle X10.

Kam na rajz s týmem Kina Brasil

redakce 25.10.2023

Událost, která kromě filmů přináší i prolínání milovníků brazilské kultury s diváky vyhledávajícími méně obvyklé a dostupné filmy.

Vstupní prohlídka: daniel b

redakce 24.10.2023

Slibný písničkář vydal před pár dny druhý singl a my už vyhlížíme debutové album, které by mělo vyjít na podzim.

Kam na rajz s Honzou Gregarem

redakce 22.10.2023

V industriálním areálu Holešovické tržnice se můžete mimo jiné těšit na unikátní scénografii a světelný design, neotřelá mezinárodní hudební jména jako Alfa Mist a další.

Vstupní prohlídka: The Valentines

redakce 15.10.2023

Indiepopová formace The Valentines vyráží na turné se slovenskou kapelou Papyllon. Jak se díváte na lavičky před pódiem?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace