Články / Seriály

Tak daleko, tak blízko: Ivan Gajdoš

Tak daleko, tak blízko: Ivan Gajdoš

redakce | Články / Seriály | 03.05.2022

Po bezmála devíti letech od vydání alba Šero (2013), oceněného hudební cenou Anděl i Apollo, se Bratři Orffové zkraje roku připomněli dosud nevydanou skladbou Píseň pro Stefanii Sauer a taky ohlásili jarní a letní koncertní šňůru. Co přesně to bude znamenat a jak vážný bude příklon ke komorním aranžmá, na to si budeme muset počkat na konec dubna, kdy vystoupí v brněnském Kabinetu múz a budou pokračovat dále, ale z čeho vychází jejich poetika, to nám naznačí lajfstajlový dotazníček, jehož se ujal zakládající člen a frontman Bratří Orffových, zpěvák a kytarista Ivan Gajdoš.

Co vidíš z okna?
Bydlíme se ženou v paneláku. Z oken, které vedou na severní stranu, vidím v dálce Polsko a hradbu paneláků. Na jižní straně máme vnitroblok, kterému říkáme dvoreček, ale velikostí je to spíš malé náměstí. Je to přehled architektury 20. století. Jsou tu činžovní domy, postavené před válkou, domy postavené po válce a samozřejmě paneláky olepené polystyrénem a natřené různými barvami, jako ve všech městech naší země.

Kam na snídani?
Na tuhle otázku nemůžu odpovědět, protože nesnídám a dokonce ani neobědvám. Jsem totiž sova, takže vstávám v době, kdy většina normálních lidí obědvá. Ale vím, že moje žena má dobrou zkušenost s Penzionem Hermes na Ježníku, což je přilehlá část Krnova, obklopená lesy. Připravují tam prý moc chutné teplé i studené snídaně.

Oblíbená vycházková trasa?
Pravidelně každý pátek navečer chodíme se ženou na kopec Cvilín. Někdy až nahoru ke kostelu nebo k rozhledně s pravidelnou zastávkou v hospůdce Cvilínka, která je pod cvilínskými schody.

Kde na kávu?
Já piju pivo, takže kafe piju jenom doma po probuzení.

A na večeři?
Do hospůdky Cvilínka na oblíbená pečená žebra. Uvnitř je to takové domácí útulné prostředí, a když je teplo, sedíme venku uprostřed lesů a pozdě v noci se kolem nás pasou srny.

Něco tvrdšího?
Tvrdý alkohol moc nepiju, ale když už, tak domácí slivovici. A na mé oblíbené plzeňské pivo chodíme se ženou do hospody Pod Obrazem, která je v centru města v areálu krnovského zámku.

Oblíbený klub, kino, divadlo nebo kulturní podnik obecně?
V Krnově máme jeden z největších hudebních klubů v republice, jmenuje se Kofola music club. Hrál tam už v podstatě každý, kdo něco znamená. Ale chodím tam, jenom když tam hrajeme s Bratry Orffy nebo s Posledním výstřelem. To jsem ale nekulturní.

Kam se chodíš zašít?
Pravidelně se zašívám v naší lodžii. Sedím tam každou noc až do rána, bez ohledu na to, jaká je roční doba a počasí. Cucám pivo, kouřím, pozoruju dým.

Kdyby ses měl přestěhovat, kde by to bylo?
Líbí se mi historické centrum města Olomouc, ale před časem jsme hráli s Orffy v Táboře, a to mě dostalo. V noci po koncertě jsem několik hodin šmejdil historickým centrem Tábora a nechtělo se mi jít spát. Do Prahy bych nechtěl, tam bych se ztratil a byl bych tam asi nešťastný.

Ideální dopravní prostředek?
Stoprocentně kolo. Když to jde, tak se ženou jezdíme po okolí Krnova a do nedalekého Polska. Postupně se kolem Krnova tvoří síť různých cyklostezek, ale my někdy jezdíme „zkratkou“, takže třeba přes les, po kamení, po poli i v bahně.

Info

Bratři Orffové
web kapely

živě:
11.5. Plzeň / Anděl café
12.5. Praha / Café V lese
14.5. Kopřivnice / Katolický dům

foto © se svolením Ivan Gajdoše

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace