Články / Seriály

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

redakce | Články / Seriály | 22.12.2020

Rubrika Tak daleko, tak blízko zkoumá oblíbená zákoutí rozličných osobností. V předchozích dílech jsme se toulali po centru Prahy a Pardubicích, nyní zamíříme na venkov a do přírody za Janem Ficem. Bluesový hudebník nedávno vydal desku Potom, a co o něm nezjistíte v jeho textech, dočtete se níže. Oblíbené pochutiny, nápoje, dopravní prostředky, brněnské kavárny, panoramata, trasy a místa... A také, že na kytary nejen hraje, ale dovede je i vyrábět.

Co vidíš z okna?
Když pootočím hlavu, dívám se skrz balkonový dveře shora na malou náves s kostelem a socialistickou kostkou obchodu Coop Jednota a dál vesnický domečky, plazící se z kopce dolů až k řece. Jsem ve svým domě ve vesnici Rybníky na Jižní Moravě, takže když zvednu hlavu od návsi a podívám se na obzor, cítím celou tu obrovskou rovinatou plochu až k hranicím s Rakouskem.

Kam na snídani?
O patro níž, do kuchyně. Nikdy, ani v Brně, jsem nebyl příliš velkej fanda chození na snídani do nějakých podniků. Když je člověk orvanej z děcek a nikdy nekončící práce a vzbudí se rozlámanej a všechno ho bolí, je kafe a toust, a pokud možno co nejmíň chození a vůbec takový pozvolný vracení se k sobě ideální volba.

Oblíbená vycházková trasa?
Z Priessnitzových lázní Muzikantskou stezkou dolů do Jeseníku v létě v noci za roje světlušek, ale není snadný tohle zažít.


Kde na kávu?
V Brně v Černých polích, kavárna Monro. Kávoví hipsteři jistě podotknou, že to není nejlepší kafe v Brně, ale mám rád celkovej dojem. Kavárna je na rohu klidný prvorepublikový čtvrti, pár baráků od vily Tugendhat, v romanticky nepříliš udržovaným domě s obrovským geniem loci. Na zahrádce stín od vzrostlejch stromů, uvnitř hrozně zvláštní atmosféra. Chodil jsem tam s kamarády ještě dřív, než jsem měl ponětí, kde to vlastně jsem a co je vůbec káva. Jo a taky ke každýmu kafi dostanete panáka griotky.

A na večeři?
Když večeřím venku, většinou je to tak, že jdu s někým na pivo a v deset večer do sebe láduju nějakej burgr, tatarák a podobný parády. Podle toho, co kde mají. Rád střídám místa a za večer obejdu třeba tři čtyři hospody. Nebo v horším případě o půlnoci kebab v parku.

Něco tvrdšího?
Rád, děkuju.

Oblíbený klub, kino, divadlo nebo kulturní podnik obecně?
Kinokavárna na náměstí SNP v Brně. Sedíte u stolu ve velkým sále, objednáte si jídlo a pití, dostanete ho, zhasne se a na velkým plátně běží film. Nekecá se u toho, ale servírka vám v pohodě donese další drink. Škoda, že tam chodím tak strašně málo.

Kam se chodíš zašít?
Do dílny nebo do Jeseníků. Dílna je moje podivný království, kde můžu nosit roztrhaný, špinavý hadry, pít studený kafe plný pilin a srkat u toho, ukusovat z celý tabulky čokolády, klidně si pořádně zanadávat a něčím fláknout o zem, a když mi dojdou síly, tak si prostě sednu a nedělám vůbec nic. A vůbec nikomu to nevadí. V dílně se často odehrává i část mých domácích večírků, mám ji fakt rád, ať je sebevíc zaprášená a omšelá. No a když potřebuju vypnout úplně a chvilku prostě nebýt, zajedu do hor věčnýho podzimu.

Kdyby ses měl/a přestěhovat, kde by to bylo?
Myslím, že všechno má svý pro a proti a je pošetilý myslet si, že mi jiný místo k životu přinese víc štěstí. Asi nedokážu rozvinout nějakou romantickou představu bydlení třeba na břehu jezera mezi horama ve Slovinsku (takový bydlení jsme měli na pár dní, když jsme tam hráli kdysi s The Weathermakers na jednom festivalu. Bylo to úžasný, ale...), aniž bych hned neviděl fůru problémů s tím spojených. A to mě akorát háže do úzkosti.

Ideální dopravní prostředek?
Teď mě spousta lidí zodpovědných k planetě prokleje do desátýho kolene, ale nedovedu si představit život bez svýho auta. Rodinu mám rozstrkanou od Krkonoš až na Slovensko, mám tři děti v Brně a Uherským Hradišti a vzít je na výlet je pro mě nadlidskej výkon i s autem, natož bez něj. Pořád někam převážím kytary nebo dřevo na kytary (fošny, trámy, ale i celý kmeny), jezdím s kapelou nebo sám po koncertech. Jinak miluju vlaky, u nás mám nejradši soupravy Rail Jet (neplést s dopravcem Regio Jet) a strašně si ty cesty užívám. Ale vlakem uvezu maximálně tři kytary a nic dalšího, takže často ani na sólovej koncert se vlakem neuvezu. A s prázdnýma rukama jen tak pro radost téměř necestuju.

10+1 hudebních lásek Jana Fice si můžete poslechnout zde

Info

Jan Fic
Facebook umělce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Douška vydavatelská: Real Music House

redakce 15.09.2021

Vydavatelství Real Music House je na slovenské hudební scéně jedenáct let a za tu dobu vydalo více jak sto nahrávek.

Pod pultem Kabinetu #9

Jakub König 13.09.2021

Kittchen má rád kitchen v moravském velkoměstě, taky chvíle s kafem před klubem, anebo nákupy v místním vinylovém krámku. Co si nakoupil v Kabinetu múz?

10 + 1 = Irena Havlová

redakce 04.09.2021

Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Stejně jako do koncertů Havlových.

Kam na rajz s Ondřejem Bezrem

redakce 02.09.2021

Hudební publicista, portrétista, dramaturg a muž dlouhých uší se chystá nejen na vlastní festival.

Vstupní prohlídka: Waterbased

redakce 30.08.2021

Velká naděje ze Slovenska, toho času v Praze, to je slovenské dreampopové duo Waterbased. Co o nich víme?

Vstupní prohlídka: Lofn

redakce 29.08.2021

Zkraje září jim vychází první dlouhohrající nahrávka Post-Apo Romance, a to hned na výrazném zahraničním labelu Veyl.

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce 25.08.2021

A protože Josefína Dušková učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize. Jak se umělkyně dívá na svět kolem nás?

Kam na rajz s Demim Mortuusem

redakce 23.08.2021

Demi Mortuus, coby člen Sanctuary crew, která pořádá goth friendly koncerty, festival Prague Gothic Treffen a parties Batsave či Dark 80s, nás pozve nejen do Futura a nejen mezi gotiky.

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Jakub Blaho, Jiří Přivřel, Viktor Palák, 3DDI3, Lukáš Masner 18.08.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace