Články / Recenze

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková | Články / Recenze | 08.09.2022

Gleb Veselov, raper původem z Ruska, je na scéně od roku 2009 a do povědomí posluchačů se dostal hlavně díky albu Lavička Pimpin‘ (2017). Staví na žánrech jako grime nebo drum’n’bass a právě jeho beaty a flow mu pomáhají odlišit se od rapových kolegů. Na novince Big Boy FM najdeme jak věci, na které jsme u Gleba zvyklí – typické d’n’b beaty, rychlý rap a texty o vlastním životě, tak i nové prvky, jako třeba více melodických podkresů, což je příjemné osvěžení.

Gleb rap v tracku Homie Rap personifikuje, je to jeho „největší parťák“: „S tým chorym bastardom som videl všetky festy a kluby/ kvôli nemu som sa bavil s pofidérnymi ľuďmi/ striedali sme spolu skupiny a divné bandy…“ Hudební minulosti se věnuje i v tracku Big Boy FM, i tady rapuje o tvůrčí krizi, o momentu, kdy si uvědomil, že se musí odlišit od ostatních a najít svůj vlastní styl.

Na desce najdeme pouze jeden featuring, a to v tracku MC Erik & Barbara. Tu si pozval zpěvačku Nataliu Hulejovou, která se po jeho boku v minulosti už objevila, na albu Anarchia od rapera Sameye. Hulejová je zpestřením, podobně jako zakomponování slovenské klasické hudby - v tracku Na skalách remix byla použita skladba Krásne je v Tatrách od Dušana Pálky, Glebův rap tu doplňuje beat od VibeChiefa. Tato kombinace album ozvláštňuje a přidává mu na zajímavosti.

Album se textově příliš neliší od předchozích, opět se objevují hlavně témata týkající se jeho osobního i profesního života, tvorby a jeho antihype postoje. Beaty, které už tradičně produkoval Komander, rovněž nepřekvapí, tedy až na melodičtější momenty. Gleb si uchovává svůj rukopis i nápaditost, ale svůj stín nepřekračuje. Může to být dost, nemusí to být málo. Do příště.

Info

Gleb – Big Boy FM (2022)
odkaz na album

foto © se svolením Universal Music s.r.o.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace