Články / Reporty

Tanečky Darwina Deeze

Tanečky Darwina Deeze

Anna Pleslová | Články / Reporty | 08.11.2015

Když se v roce 2009 klučina s bídnou postavou, obratlem navíc a vlasy jako oškubaná panenka vynořil z amerických hudebních vod, málokdo tušil, že vidíme archetyp hipstra. Tohle slovo k nám tenkrát ještě ani nedorazilo. Darwin Deez ale už v té době jel se svým knírkem na vlně ironie, pastelových barev a úzkých džínů, jeho extrémně jednoduchá hudba vždy dokázala pobavit, a přitom jen tak neomrzela. Jdete ráno běhat do Central Parku, slunce vás hřeje do zad, stavíte se pro koblihu ve vašem oblíbeném obchodě s deskami, k tomu potkáte přátele a společně se zasmějete. Přesně taková je hudba brooklynského rodáka - pozitivní, chytlavá, i s vážnějšími texty o nepovedené lásce.

Jeho pražský koncert byl umístěn do Chapeau Rouge, což je ideální místo pro face to face zážitek. Jako předkapela zahrály Peluché. Holčičí trio z Londýna, směsice Tame Impala, Florence & The Machine a Sex Pistols. Docela jim to šlapalo a rozhodně nenudily, vidět za bubny a s kytarou ženské stvoření je osvěžující změna. A bubenice si sem tam pískla do klarinetu.

Poloprázdné Chapeau se pomalu, ale nenápadně plnilo, Darwin Deez s kapelou přišel do narvaného klubu. Jediný, kdo neměl knír, byla basačka. Začali nacvičeným synchronizovaným tanečkem a diváky naladili, v průběhu večera předvedli ještě tři taková vystoupení a vždy se to setkala s nadšeným potleskem. Začali jednou z nejznámějších pecek Constellations, všechno bylo dobře, jen Darwinův hlas trochu zanikal. V průběhu koncertu se to zlepšilo, a tak se publikum mohlo chytat v refrénech. A taky se chytalo. První řady plné cizinců a hlavně afroamerických dvojčat s obrovským afrem tančilo jako kartáče v automyčce, „you are a radar detector“ už zpívalo celé podzemí. Darwin v přestávkách bavil publikum příběhem o „mysterious couple in front row“, klučina se svou slečnou to vzali s humorem.

Darwin Deez zahrál většinu z nejpovedenějšího debutového alba, ale i pár songů z druhého a singly ze současného Double Down. Skvělý zážitek zaskákat si na takové „odrhovačky“ v době plné intelektuálně překombinované hudby. Víc takových kapel, které se neberou vážně, prosím!

Info

Darwin Deez (usa) + Peluché (uk)
6. 11. 2015, Chapeau Rouge, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace