Články / Recenze

Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody - zní to postmoderně?

Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody - zní to postmoderně?

mexhouse | Články / Recenze | 02.01.2015

Mám za to, že psát o desce způsobem, že o každém songu utrousím jednu dvě věty, roztrhám knížečku na jednotlivé stránky, aniž bych ji složil zpátky, nemá valného smyslu. Jsou ale nahrávky, které si o to říkají, a EP s příznačně obskurním názvem Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody je ten případ. Šest skladeb na půdorysu dvaadvaceti minut dává dohromady... co? Záleží, jestli máte raději novelu/román, nebo povídkové sbírky. V prvním případě si neškrtnete (pokud se nebudeme bavit o románu-koláži), ve druhém budete mít tendenci hledat svorník, dramatický oblouk, myšlenkovou spojnici. Nezní to moc postmoderně? Stejně jako deska.

Jazykový mix, kdy vedle češtiny, ruštiny a angličtiny slyšíme například japonštinu, doplňuje mix žánrový. Táhlý zpívaný ambient (jako když necháte Leftfield rozpustit do přízračného ranního šera), i písničkářské lo-fi kousky, přecházející tu do pompézních orchestrací, tam do ukřičené halucinogenní agrese, nebo kakofonicky roztažené, tetelivé melodie s častým využitím klasických nástrojů. Sjednocuje je zvláštní, snivá atmosféra, dojem uceleného vesmíru, na první pohled nahodile vyzobávaného. A tak je nabíledni (sick!), že temný linorytový digipack vydávají brněnští X Production, u nichž si podávají dveře (sick!!) electro-blikací Midi Lidi i metalová Insania. Máme rádi sebevražedné tendence! Což platí pro umělce i label.

Info

Fat Old Donald - Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody (X Production, 2014)
www.fatolddonald.bandcamp.com

Text vyšel v magazínu Full Moon #43.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.