Články / Offtopic / / Komix

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 28.03.2021

Gatlingův kulomet, sestrojený roku 1862 lékařem R. J. Gatlingem, byl obdivován pro svou kadenci 200 výstřelů za minutu, se kterou se mohl rovnat palebné síle jednoho celého pluku (asi 1500 vojáků). Díky jeho hrozivé síle a horlivé propagaci jeho vynálezce překročil věhlas Gatlingova kulometu hranice Spojených států amerických. Zbraň byla vyvážena i do dalších zemí světa, například do Velké Británie, Ruska, Španělska a Japonska.

Město New York, ostrov Manhattan. Rok 1865. Dva sirotci se vypořádali se smrtí své matky každý po svém. Ten mladší (Luke) prostě zapomněl a začal tvrdě pracovat, z druhého (Brad) se stal nájemný vrah, přezdívaný Smrťák, který přísahal pomstu vrahovi své matky - Edwardu Kingovi, svému otci. Ten se právě vrací do města zavzpomínat na staré časy a prodat něco, co může ukončit válku gangů jednou provždy. Za rozumný peníz nabízí Gatlingův kulomet, čistě pro tu radost z prodeje. Dokáže Smrťák přežít 200 výstřelů za minutu?

Třetí pokračování krvavé westernové ságy japonského umělce Masasumiho Kakizakiho se soustředí na to, jak Luke Burns přijímá skutečnost, že jeho bratr je masový vrah, odpovídá na otázky z minulosti a posunuje všechny důležité charaktery na šachovnici směrem kupředu. Edward King je vyobrazený jako penězuchtivý hajzl, pro kterého Amerika znamenala splněný sen, a do popředí se tlačí vedlejší postavy, nadto osvěžující cesta do St. Louis ukazuje i jinou krajinu než manhattanský slum.

Vizuální stránka je stále bezchybná, jen Kakizaki už nemá čím překvapit. Do děje tak tahá destrukci rotačním kulometem a nové lokality. Šokující záběry na bod zvratu v životě bratrů Burnsů - vraždy jejich matky - pojal brutálně, přesto klidně. Překvapivě pomáhá i absence barev, černobílá kresba podtrhuje naléhavost celé situace. A nádherné dvojstránky z putování Divokým západem patří k vrcholům knihy.

Kakizaki přidává postavy, hustí zápletku a posouvá příběh zase trochu jinam. Některé pasáže jsou až legračně naivní – ale pořád v rozumné manga míře –, některé nečekaně brutální. Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, ovšem stále působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy. A jelikož je příběh přesně v polovině, konečně se začíná lámat chleba.


Recenzi na Zelenou krev 2 čtěte zde.

Info

Masasumi Kakizaki – Zelená krev 3 (Crew, 2020)
web nakladatelství

foto © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

redakce, 3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace