Články / Offtopic / / Komix

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.11.2021

Šílený titán = dobrý táta? Thanos zemřel a jeho dcera Gamora vzpomíná na dětství prožité převážně v útrobách jeho vlajkové lodi nazvané Svatyně nuly. Na dobu, kdy vyvraždil její rodinu a ji ušetřil. Na dobu, kdy se naučila zabíjet a kdy si uvědomila, že být dcerou vraždícího fanatika má i své výhody.

Svatyně nuly je do velké míry samostatný příběh, zkoumající zvláštní vztah otce a jeho nevlastní dcery. Naznačuje Thanosovy pocity a motivace. Také se věnuje období, kdy byl jeho největším sokem telepat Magus, který sbíral sílu konvertováním světů na víru, která ho poháněla. Světů, které Thanos ničil, aby si získal přízeň své milované Smrti.

Scenáristka Tiny Howardová předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru. Nebojácná, orientovaná na cíl. Thanosovy výchovné kroky dávají jistým zvráceným způsobem smysl. Rámec příběhu sice nabízí jakýsi hrdinský přerod, stále ale ukazuje Gamoru v mnohem temnějším světle než filmoví Strážci Galaxie, což je velice osvěžující. Díky konceptu paralelních realit (seriály Loki nebo What If?) to bude dávat smysl i začínajícím čtenářům, kteří mají zatím jen nakoukáno.

Vizuální stránka Svatyně nuly k příběhu výborně padne. Ariel Olivetti dokáže svou kresbou strhnout, když potřebuje, ale nepouští se do výrazných experimentů a spíše tiše podporuje scénář. Akce je úsporná a zemitá, žádné opulentní dvoustrany nebo velké bitvy. Thanos svou lásku Smrti prokazuje efektivně, ne okázale, a nejsilnější scény jsou ty, ve kterých se personifikovaná smrt vyskytuje. Našeptává, postrkuje, ukazuje směr. Velmi povedené jsou i výchovné, rodičovské pasáže, provázené náhradou nějaké končetiny malé Gamory. Učí ji zkušenostmi.

Svatyně nuly je příjemná jednohubka, která vrhá světlo na dosud nevyřčené skutečnosti o adopci Gamory a začátky Thanosova vzestupu k moci. Velkou výhodou je, že si v knize najdou to své jak kluci, tak holky, a díky své uzavřenosti může sloužit jako úvod do série o Thanosovi.

Info

Tini Howardová, Ariel Olivetti - Thanos: Svatyně nuly (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace