Články / Sloupky/Blogy

#TBT: Roni Size formuje

#TBT: Roni Size formuje

Vadim Petrov | Články / Sloupky/Blogy | 26.02.2018

Co nabídnou dnešnímu posluchači New Forms dvacet let od svého vzniku, když po roce už je jakýkoliv singl téměř nehratelný a pět let stará deska vykopávka? Posaďte se, milé děti, připalte brko prapradědečkovi, jehla na vinylu vypráví.

New Forms zjeví minulost těsně před devastujícím dopadem neurofunkového meteoritu. Ne že by tehdy neexistovaly temné dramy, k současné agresivitě ale měly daleko. Celých pět let před prvním Let It Roll předvádí Roni Size blízkost drum and bassu příbuzným žánrům. Jazzovou nespoutanost vyjadřují hravé basy, lehké, ale čisté junglové breakbeaty a občasné zatroubení prehistorických žesťů. Podobnou atmosféru se o devět let později pokusí do d'n'b vrátit DJ Fresh s deskou Escape from Planet Monday, je ale natolik úspěšný, že se raději pustí do produkce EDM.

Když tracky zpomalíte, dostanete hip hop. To sice tvrdím o d'n'b obecně, ale pochopitelně nejde o plošnou superpravdu. New Forms lze ověřit i experimentálně – poloviční tempo a už chybí jen MC.

Oproti současným dramům je atmosféra relaxační a nabízí pocity, jaké bychom dnes jen těžko hledali. Jde o jisté bezčasí, nepřítomnost, ale spíše spirituální a příjemnou než o taneční nostalgii moderních liquidů nebo zpupnou ostrakizaci soudobého neura. O jumpupovém záchvatu nemluvě. Nasnadě je otázka, jak takovou atmosféru přenese Roni Size do klubu? Je aktivní jako dj a má to vůbec smysl? Není už dávno za zenitem?

Není. Ne že by byla nouze o djs, kteří prostě znějí staře, ale Roni Size tiskne desky z roztaveného kamene mudrců a naživo je roztáčí ostřeji než dj z Bulánků. Jungle v Praze není slyšet tak často jako v Bristolu a je to škoda – člověk pochopí, z čeho pramení úspěch dramů, a ráno si vybaví leda smíchané šmouhy a záblesky světel.

Info

Roni Size / Reprazent – New Forms (Talkin' Loud, 1997)
album na Spotify

Živě: Roni Size pres. New Forms Live
9. 3. 2018 Roxy, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace