Články / Profily

Tech N9ne: example of hard work

Tech N9ne: example of hard work

Jakub Šíma | Články / Profily | 20.11.2012

Je aktuálně nejprodávanějším umělcem na nezávislé rapové scéně. Začal na major labelu, ale brzy si uvědomil, že tudy cesta nevede. A že se nerozhodl špatně, ukazuje například úspěch jeho kolaboračního alba All 6's and 7's, které se dostalo na čtvrté místo Billboard Top 200, tedy v konkurenci všech nahrávek nehledě na žánry. Jak se mu podařilo dosáhnout takových prodejů mi bylo z počátku záhadou. Jeho hudba je nepochybně originální, ale kolik takových zapadlo, víme. (Ne že by počet prodaných alb nebyl problematickým ukazatelem kvality, ale na nezávislé scéně přeci jen o něčem svědčí.)

Aron Dontez Yates se narodil roku 1971 v Kansas City. A na začátek každého správného příběhu Jak černoch ke slávě přišel, patří interpretovo těžké dětství. Vyrůstal bez otce a s nemocnou matkou, která se tudíž o něj nemohla příliš starat. A tak byl rap jeho oporou už od útlého věku. Prošel několika různými kapelami, ale žádná z nich neměla dlouhého trvání. Nicméně sám už dokázal vzbudit rozruch a mezi lety 1999 až 2001 vydal tři alba na třech různých labelech. Nedostatkem zájmu rozhodně netrpěl, nicméně to hlavní mělo teprve přijít. Vlastní label Strange Music sice založil už roku 1999, ale první desku na něm vydal až o 3 roky později. A hned to byla trefa do černého. Čtvrtá sólovka znamenala průlom. Odstartovala řadu pěti nosičů, které se dostaly na první místo žebříčku nezávislých alb.

Tři desky na majoru mu připravily dobrou půdu, ale hlavním zdrojem úspěchu je jeho nezvyklá hudebně-podnikatelská filosofie (kterou vnímá jako návrat ke kořenům): "You have to go place to place, even if people don't know you, and make your presence felt. Obama's not gonna win sitting at home with his wife. McCain ain't gonna win on the golf course. You gotta go from town to town, state to state, city to city, and let people know who you are. ... That's a prime example of hard work."

Tech má poslání udělat ze sebe nejznámějšího hudebníka na světě, koncertování je jeho hlavní zbraní. A tour nejlepší cesta, jak se ukázat co největšímu počtu fanoušků. Že to myslí vážně, dokazují čísla: standardní porci dvou set vystoupení ročně vyšperkoval Hostile Takeover Tour, na níž odehrál 96 show během 105 dní. V Americe objel každý zapadákov a kde nepřisli lidi poprvé, tam přijel podruhé. A s touto nezdolností slaví úspěch. Dostal se do situace, že vyprodá sál, kamkoli přijede. V roce 2008 dosáhl, na nezávislé scéně nevídaného, milionu prodaných desek. A že úspěch je pro něj motorem, dokazuje i to, že za poslední tři roky vydal tři LP a dalších pět EP. Navíc čile rozšiřuje roster Strange Music o další blázny ve zbrani (parťák Krizz Kaliko, veterán Brotha Lynch Hung, Kutt Calhoun, Prozak a další).

Aby toho nebylo málo, tak na evropskou šňůru připravil speciální vstupenky: za 85 dolarů dostanete hodinové setkání přímo s Tech N9ne a nějaký ten limitovaný merchandise. Lístky se dají koupit pouze skrze distribuci Strange Music a v nejedné evropské lokaci jsou již beznadějně vyprodané. Tomu se říká cesta, jak být fanouškům co nejblíž. Nedosti na tom, příznivci po něm šílí a dovádí své nadšení až na hranici fanatismu. Jeden z příběhů vypráví, jak fanynka trvala na tom, že autogram chce jedině na „vnitřní stranu vagíny“.

Způsob propagace a nasazení je hlavním faktorem úspěchu. A hudba jde s energií ruku v ruce. Nasazení je cítit z každého slova, v místech, kde by běžný smrtelník plival krev, začne Tech řvát ještě víc než předtím. Jeho flow je jak parní válec: srovná vše, co jí stojí v cestě. Až neuvěřitelná kadence slov z něj činí jednoho z nejrychlejších MC's na scéně, ale rychlost zároveň není cíl, nýbrž prostředek k rezonanci prožitků, které takto získávají na naléhavosti. Textově vychází z vlastních zážitků (intenzivní drogová minulost, osobní problémy), neučesaná syrovost světa jeho i světa obecně jsou Techovi tematicky vlastní. „I make beautiful things happen with my fuck-ups because I write them. That’s how I made my fans,“ charakterizoval sám sebe. A právě autentičnost vyprávěných příběhů je hodnota, kvůli které mu lze odpustit i jistou lopatovitost projevu. Jeho slabší stránkou jsou beaty. Střídá neznámé i málo známé (nejspíše lokální) producenty, proto beaty fungují jen jako materiál, na kterém řádí Techův vokální projev, aniž by některý z nich utkvěl v paměti.

Nicméně výkony na pódiu je nezapomenutelné. Ohromné nasazení Arona Yatese je přidanou hodnotou, která jej dokázala vyzvednout k současné popularitě a šíři fanouškovské základny. I proto je první vystoupení Tech N9ne u nás jedinečnou příležitostí, jak okusit šílenství vedoucí k americkému snu.

Info

Tech N9nen (usa)
www.therealtechn9ne.ning.com

Tech N9nen live, 20.11.2012, Lucerna Music Bar, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace