Články / Reporty

Tell me it’s love, tell me it’s real (Cigarettes After Sex)

Tell me it’s love, tell me it’s real (Cigarettes After Sex)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 22.11.2019

„Vždycky sem si myslel, že to zpívá ženská,“ baví se ve frontě před klubem Roxy mladý pár, jeden z mnoha toho večera. Není divu, na dreampopové ploužáky se single nechodí a dnes tomu jinak nebude. Cigarettes After Sex (CAS) mají vyprodáno a hrají sólo. Fronta se táhne přes přechod ulice Rybná a pomalu se stáčí doprostřed Dlouhé.

Kolem osmé začíná půlhodinové promítaní filmu. Mnoho volných míst nezbývá. Balkón i parket jsou plné a zbývající místa kolem mixážního pultu zvukaře a z obou stran baru rychle mizí. Několik projektorů osvětlujících plátno za pódiem vykresluje noireovou scenérii. Sépiový pohled z dlouhé balkónové terasy na moře skrze kamenné sloupovité zábradlí. Zřejmě záznam z Mallorky, na které byla nahrána většina písní nového alba Cry. Neustálý déšť na pozadí statického obrazu působí jako ASMR, vtahující návštěvníky do nostalgického snu CAS. „Love Is always strange when it just starts. Everything is wrong but it’s all right,“ střídá se na plátně text singlu You’re The Only Good Thing in My Life. S poslední slokou a za silného vřeštění ženského osazenstva přichází frontman Greg Gonzalez se zbytkem kapely.

Z pódia se zvedá hustý dým, ve kterém září siluety čtveřice hudebníků z texaského El Pasa. Bezbarvá světla věrně následují intimní éterický zvuk slowcorového uskupení, v němž se mísí jemné delayové plochy elektrické kytary a takřka neměnný rytmus bubeníka Jacoba Tomského. Něžný hlas Grega Gonzaleze a jeho romantické texty jsou středobodem vystavěné atmosféry. „No one else could have the love we share,“ zpívá ve skladbě Don’t Let Me Go, zatímco se na plátně za ním střídají zamilované pohledy žen. Při skladbě Nothing’s Gonna Hurt You Baby si slečna v davu suverénně zapaluje cigaretu. Věří tomu.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Očarované publikum reaguje nadmíru vřele. Aplausy překvapí hlasitostí a na moment vytrhnou z hřejivého opojení hudbou. Gonzalez ví, co dělá. V proslovech je střídmý a pokorný, v písních zas autentický a přesný. Souhra hudby a světel je dotažená. Ať už se jedná o siluety na postranních zdech Roxy při skladbě Cry, šestici paprsků kolem Gonzaleze při písni Hentai nebo točící se odrazy diskokoulí při závěrečné Apocalypse.

Dvojitý přídavek v podobě singlu Heavenly uzavírá shoegazová Dreaming of You, která hlukovou stěnou probouzí klub z hodinového ambientního setu. Cigarettes After Sex je nenáročná hudba, která funguje díky věrným emocím, jež dokáže vyvolat. Silné antidepresivum pro zamilované a příjemný koncert pro kluka, kterému nepodepsali vinyl. Za pokus to stálo.

Info

Cigarettes After Sex (us)
21. 11. 2019, Roxy, Praha

foto © Marek Kolařík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.

Více lidskosti (Holly Herndon)

Natálie Zehnalová 09.12.2019

Sedm lidí a jedna umělá inteligence zaplnili industriální budovu Kraftwerku odzbrojující dávkou energie, křehkosti a lidskosti.

Pestré farby neo-soulu (Jordan Mackampa)

Jonáš Sudakov 08.12.2019

V obyčajnom šedom svetri a s drobnou zimnou čiapkou sa podobá na Marvina Gayea nielen vizuálne, ale v jeho tvorbe je počuť aj dušu tejto legendy.

Dvakrát tři na Contempulsu (Trio Catch, Poing)

Jan Starý 03.12.2019

Během celého bloku fascinovalo nejen to, jak precizně jsou hráčky sehrané, ale i souznění, které se dá občas zachytit u jazzových nebo rockových kapel.

Méně světla (Boy Harsher)

Michal Smrčina 02.12.2019

Vidím trika Nitzer Ebb, gotiky z krypt mísící se s klasickým techno výkvětem v černém, vidím chlapce v béžových rolácích...

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Jiří Vladimír Matýsek 02.12.2019

Švédský fenomén Ghost hrál u nás už dvakrát, nikdy to ale nebylo pořádně. S plnohodnotnou show dorazili až nyní, do moderních, chladných prostor O2 Universa.

Chaos, který nikdy nenastal (Amnesia Scanner)

Natálie Zehnalová 02.12.2019

Stojíme kolem dokola nevelkého pódia, sestávajícího ze třech oddělených platforem situovaných tak, aby se na představení dalo dívat i z vrchních pater majestátní budovy Kraftwerku.