Články / Reporty

Tell me it’s love, tell me it’s real (Cigarettes After Sex)

Tell me it’s love, tell me it’s real (Cigarettes After Sex)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 22.11.2019

„Vždycky sem si myslel, že to zpívá ženská,“ baví se ve frontě před klubem Roxy mladý pár, jeden z mnoha toho večera. Není divu, na dreampopové ploužáky se single nechodí a dnes tomu jinak nebude. Cigarettes After Sex (CAS) mají vyprodáno a hrají sólo. Fronta se táhne přes přechod ulice Rybná a pomalu se stáčí doprostřed Dlouhé.

Kolem osmé začíná půlhodinové promítaní filmu. Mnoho volných míst nezbývá. Balkón i parket jsou plné a zbývající místa kolem mixážního pultu zvukaře a z obou stran baru rychle mizí. Několik projektorů osvětlujících plátno za pódiem vykresluje noireovou scenérii. Sépiový pohled z dlouhé balkónové terasy na moře skrze kamenné sloupovité zábradlí. Zřejmě záznam z Mallorky, na které byla nahrána většina písní nového alba Cry. Neustálý déšť na pozadí statického obrazu působí jako ASMR, vtahující návštěvníky do nostalgického snu CAS. „Love Is always strange when it just starts. Everything is wrong but it’s all right,“ střídá se na plátně text singlu You’re The Only Good Thing in My Life. S poslední slokou a za silného vřeštění ženského osazenstva přichází frontman Greg Gonzalez se zbytkem kapely.

Z pódia se zvedá hustý dým, ve kterém září siluety čtveřice hudebníků z texaského El Pasa. Bezbarvá světla věrně následují intimní éterický zvuk slowcorového uskupení, v němž se mísí jemné delayové plochy elektrické kytary a takřka neměnný rytmus bubeníka Jacoba Tomského. Něžný hlas Grega Gonzaleze a jeho romantické texty jsou středobodem vystavěné atmosféry. „No one else could have the love we share,“ zpívá ve skladbě Don’t Let Me Go, zatímco se na plátně za ním střídají zamilované pohledy žen. Při skladbě Nothing’s Gonna Hurt You Baby si slečna v davu suverénně zapaluje cigaretu. Věří tomu.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Očarované publikum reaguje nadmíru vřele. Aplausy překvapí hlasitostí a na moment vytrhnou z hřejivého opojení hudbou. Gonzalez ví, co dělá. V proslovech je střídmý a pokorný, v písních zas autentický a přesný. Souhra hudby a světel je dotažená. Ať už se jedná o siluety na postranních zdech Roxy při skladbě Cry, šestici paprsků kolem Gonzaleze při písni Hentai nebo točící se odrazy diskokoulí při závěrečné Apocalypse.

Dvojitý přídavek v podobě singlu Heavenly uzavírá shoegazová Dreaming of You, která hlukovou stěnou probouzí klub z hodinového ambientního setu. Cigarettes After Sex je nenáročná hudba, která funguje díky věrným emocím, jež dokáže vyvolat. Silné antidepresivum pro zamilované a příjemný koncert pro kluka, kterému nepodepsali vinyl. Za pokus to stálo.

Info

Cigarettes After Sex (us)
21. 11. 2019, Roxy, Praha

foto © Marek Kolařík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.

Nejen pro krajany - Altın Gün

Akana 09.02.2020

Nizozemsko-turecký sextet Altın Gün zaplnil Akropoli takříkajíc až po bidýlko především zásluhou místní turecké komunity.