Články / Recenze

Temná (a ještě temnější) melancholie Widowspeak

Temná (a ještě temnější) melancholie Widowspeak

Maria Pyatkina | Články / Recenze | 25.09.2017

OHODNOŤTE DESKU

Molly Hamilton se přebarvila na blond a najednou se podobá Stevie Nicks z osmdesátkového období Fleetwood Mac. Ta kdysi taky založila kapelu se svým partnerem (kytaristou Lindseym Buckinghamem) a psala osobité a osobní písničky. Stevie Nicks se přezdívalo Queen of Rock and Roll, ale Molly Hamilton, stejně jako její přítel Robert Earl Thomas, nosí ve společné skupině kožené bundy, kostkované košile a roztomile oldschoolové kozačky. Není královna pódií, je něžná a přímočará vypravěčka příběhů a přiznává, že z vystupování na veřejnosti je nesvá.

Na nové desce Widowspeak Expect the Best očekává Hamilton to nejlepší, ale chápe, že ne vždycky to tak vychází. Na rozdíl od starší tvorby, zejména před dvěma lety vydaného alba All Yours, je to nové proniknuté sotva zachytitelnou bolestí. Zasněná melancholie byla odjakživa vizitkou Widowspeak, ale teď je v jejich hudbě cítit nový smutek, nové starosti.


Říkají své hudbě „cowboy grunge“, i když vždycky byli onálepkováni dream popem a „zasněnou amerikanou“. Na Expect the Best dokazují, že s grungem mají opravdu něco společného: Right On je pomalá kytarovka s klasickou čtyřakordovou stavbou, jako třeba Polly a další evergreeny Nirvany, následující titulní song začíná pochmurným rachotem zkreslených kytar a že za okamžik zařve nebo zaskučí sám Cobain, je téměř hmatatelné. Hamilton v rozhovorech přiznává, že poslední deska je devadesátkami skutečně ovlivněná - přestěhovala se zpátky do Tacomy ve Washingtonu, kde vyrůstala, ponořila se do vzpomínek z dětství a vložila něco z té atmosféry do nových písniček.

Otvíračka The Dream se zdá být hořkosladkou, pro skupinu tak charakteristickou baladou, ale potom se v ní otevře mikrosvět plný kytarového delaye, smyčců a naděje. Následující When I Tried zase slibuje pohodovou atmosféru, ale pak vrcholí vzrušujícím, až bolestivým refrénem. Temné a prostorové Warmer a Let Me v sobě mají až něco postpunkového.

Deska Expect the Best znamená pro Widowspeak novou úroveň hudební produkce. Aranžmá jsou obohacené o smyčce a dechové nástroje, které se zajímavě prolínají s těžkými loudavými kytarami a jemným zpěvem Molly Hamilton. Každá píseň nového alba je vrstevnatá a unáší posluchače do nekonečna ponurého snění, co zůstává, to jsou upřímné příběhy a intimní atmosféra. Jak kdybyste poslouchali zpovědi kamaráda nebo povědomé, možná i vlastní myšlenkové proudy.

Info

Widowspeak - Expect the Best (Captured Tracks, 2017)
www.widowspeak.bandcamp.com/album/expect-the-best

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Emotivní žalořevy Esazlesa

redakce 18.09.2019

Azyl v jeskyni skončil. Na malé formáty už není čas. Dává to smysl?

Když prach z cesty skřípe v zubech... (Gravelroad)

redakce 17.09.2019

Crooked Nation už při pohledu na přebal postrádá psychedelickou barevnost předchozích desek, zdobí ji černobílý obraz kostlivce v obleku.

Příliš dlouhá cesta k příliš prchavé nostalgii (Deafheaven)

redakce 16.09.2019

Ordinary Corrupt Human Love je stejnou měrou tvůrčí svoboda jako okázalá vypočítavost.

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

redakce 13.09.2019

Bebeho skladby na albu Echoes nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který Bebeho řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Nelítostná dekompozice klubového elektra (Blanck Mass)

redakce 12.09.2019

Krutá atmosféra nelítostně tepající do posluchačových spánků je jasným testamentem doby. Reflexe environmentálního žalu, deprese, dekontrukce a kompozice naděje?

Improvizační dialog (Haco, Takako Minekawa, Dustin Wong, Tarnovski)

redakce 05.09.2019

Kannazuki je tradiční japonské pojmenování pro říjen v lunárním kalendáři. Nahrávka totiž vznikla právě 1. října loňského roku.

Uprostřed božského aroma (HTRK)

redakce 04.09.2019

Melancholické písně australského dua HTRK dýchají osamělostí. Platí to i pro novou nahrávku, kterou zítra představí v Praze?

Stopující chlápek u silnice (Bruce Springsteen)

redakce 04.09.2019

Springsteenův přímočarý autorský styl zůstal neobroušen a na Western Stars se mu po letech opět dostává adekvátní formy.

Vana plná extáze (Hot Chip)

redakce 03.09.2019

A Bath Full of Ecstasy je zatím tím nejpopovějším albem Hot Chip, ostatně dva roky nazpět psali Goddard a Taylor písně pro Katy Perry.

Tady není místo pro slabost (Bolehlav)

redakce 01.09.2019

Michal Milko poslal francouzskému labelu Audiotrauma písně s dotazem, zda by si nemohl zahrát na jejich každoročním pražském festivalu. Co se stalo?