Články / Recenze

Tera Melos X’ed Out aneb nová cesta matematiky

Tera Melos X’ed Out aneb nová cesta matematiky

gaga | Články / Recenze | 02.08.2013

Tera Melos na novém albu sice nepřekročili svůj stín, ale ani nezklamali. X’ed Out je podle mnoha fanoušků nejhorší, podle dalších se vyrovná obecně nejoblíbenější nahrávce Tera Melos Drugs to the Dear Youth a podle mého stojí právě někde mezi touhle a předchozí Patagonian Rats. Srovnávat se moc nedají, protože každá se vydává trochu jinou cestou. Zatímco na Drugs to the Dear Youth šlo ještě o math-blázinec, Patagonia Rats naznačila cestu, jejíž směřování se začíná vybarvovat právě na X’ed Out. Někdo tu cestu nazývá „craft-pop“, ale já bych tam rozhodně nezapomněla přidat ještě to „math“, protože matematika na X’ed Out nechybí.

Od prvních songů je patrné, na co Tera Melos navazují a že předchozí album nebylo jen bláznivý experiment šílených muzikantů s potřebou oddychu, ale legitimní vykročení novým směrem. Zdá se, že první čtyři skladby se snaží vyvolat to nejlepší z Patagonian Rats a zároveň přimíchat něco málo nových přísad, aby posluchač nebyl v šoku. Nelze jim nic upřít, všechny jsou nářez od začátku do konce, ale podbízivost je přeci jen stále znatelnější. Snad se projevila i ve skladbách Snake Lake a No Phase, které se jeví jako důsledek návštěvy jiných dimenzí. Ale dvě slabší místa hned neudělají desku špatnou. Kolem těchto dvou skladeb stojí prvotřídní songy nepostrádající náboj. Se Sunburn přichází pořádný rokenrol a následující Melody Nine je navázáním na jejich s/t album, které se skládalo pouze z „melodies“ a čítalo osm položek. Skladba by se koncepčně k ostatním melodiím hodila, nebýt Nickova rádoby nenápadného vokálu.

Tropic Lame je krásnou ukázkou toho, jak libozvučnou hitovku umí Tera Melos složit, která i přes svou „popovou“ fazónku nepůsobí uměle a pojímá a následně vyzařuje dostatek energie na to, aby jí nepohrdl ani zapřísáhlý alternativec. A i kdyby se Tropic Lame někomu opravdu znelíbila, následující Slimed, Until Lufthansa a Surf Nazis mu rozhodně spraví chuť. Nejedná se o Drugs to the Dear Youth, ale rozhodně pomůžou zapomenout na (případná) předchozí zklamání a desce prokazují ohromnou službu v podobě kytarových, méně líbivých pecek, které si ponechávají klíčovou melodičnost a podmanivost a které trochu nešťastně ústí do poslední X’ed Out and Tired. Ta, ačkoli zní meditativně a na jejím konci přichází jakási změť experimentálních zvuků, mě přivedla spíš do rozpaků, než aby mi poskytla případné rozhřešení.

A to i přesto, že si tady zpěvomilci, se mnou v první linii, mohou naplno užívat hlas Nicka Reinharta, který na X’ed Out zpívá sice ještě o něco ukňouraněji, ale je stejně jedinečný a odzbrojující jako kdykoli předtím.

Info

Tera Melos – X’ed Out (Sargent House, 2013)
www.teramelos.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace