Články / Recenze

#ThatsNotMe. Skepta na vrcholu.

#ThatsNotMe. Skepta na vrcholu.

redakce | Články / Recenze | 08.08.2016

Dlouho přehlížený britský grime, jenž bez předsudků reflektuje situaci vyloučených černošských lokalit, se na konci nulté dekády dostal do slepé uličky, když se probojoval na vrchol britských hitparád. Z textů se vytratilo sociální sdělení a z předních představitelů se staly figurky vyměňující autenticitu za rádiovou jednoduchost. Bledě to ještě na přelomu dekád vypadalo s rapperem a producentem Skeptou - jeho třetí deska Doin‘ It Again (2011) sice zaznamenala jakýs takýs úspěch, nicméně se zcela míjela s původním účelem žánru.

Před dvěma lety proto přišel s prohlášením, že už nebude dělat hloupou podlézavou hudbu a dostane grime do středu dění tou správnou cestou. Gesto pak podpořil i singlem #ThatsNotMe, kde se svým bratrem JME ze sebe smyli rádio friendly nálepku, když oprášili explicitní projev a původní miléniové klubové beaty inspirované zvukem digiher. V textu pak Skepta započal svou proměnu, když se navezl do ostrovních popových poměrů.


Grimeovou korunu však definitivně dostal až s loňským vydáním singlu Shutdown. Ten byl reakcí na negativní odezvu lidí, které vystrašila skupina agresivně vyhlížejících černošských MCs po boku Kanye Westa během jeho vystoupení na Grammy. Singl byl magazínem NME vyhodnocen nejlepší skladbou roku a přehlížená rekonstrukce subkultury získala mediální prostor. Shutdown se stejně jako zbytek desky vypořádává s odcizením. Skepta se jako alfa samec vrací zpět do ulic a nejde o prázdné machrování, ale o sjednocení komunity, která se pak o to silněji staví proti rasové nebo genderové diskriminaci, postihující menšinová etnika v globální metropoli.


Na pomoc mu přichází ostřílený MC Wiley nebo reprezentant nové generace Novelist. S ním spolupracoval na jednom z nejsilnějších kousků Lyrics, jenž je sebejistou výpovědí dvou mužů, kteří si vybojovali plnou pozornost posluchačů i médií. Skeptovu originální explicitní produkci přeruší v půlce desky dvojice slabších singlů, které vznikly se zaoceánskými interprety a završují tak pronikání grimeu do amerického kontextu. Melodická Ladies Hit Squat zní jako obstojný rapový mainstream letmo reflektující jak tamní acidovou vlnu, tak tu britskou klubovou, zato Numbers feat. Pharell Williems zaspal dobu a na desce působí strojeně a zbytečně.

Konnichiwa je pozdrav ze znovu dobytého vrcholu, který nespočívá ve válcování primetimů, ani evropských či amerických hitparád, ale v uznání a koexistenci s ostatními subkulturami.

Info

Skepta – Konnichiwa (Boy Better Know, 2016)
www.helloskepta.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace