Články / Rozhovory

The Fruitcakes: Dnešní muzika je přeprodukovaná

The Fruitcakes: Dnešní muzika je přeprodukovaná

Veronika Mrázková | Články / Rozhovory | 05.09.2017

To právě jim patřila otvíračka na hlavní scéně, a přitom zapadali do konceptu OFF Festivalu zdaleka nejméně. Vděčný rádiový retro-rock’n’roll a dream pop oscilující na hraně padesátých a šedesátých let taky dostal na pódiu jen půlhodiny, ale tu kapela zvládla mistrně využít. A hned na to navazoval náš rozhovor, kde mi zásadně odpovídali všichni najednou. The Fruitcakes.

Jaké to je dostat koncert do třiceti minut?
Kuba Zwolan: Uteče to strašně rychle, a tak taky rychle hraješ. A jasně, je to divné. Playlist musíš poskládat tak, aby zaznělo všechno, co je pro kapelu charakteristické, a program nutně zkomprimuješ.

Tomek Ziętek: A to jsme těsně před koncertem vyškrtli další dva songy, na které jsme se těšili. Říkali jsme si, že by bylo dobré promluvit na publikum, taky sem tam praskne struna… Nakonec jsme se vešli jen tak tak.

Luki Tymański: Ale taky se to dá brát tak, že jsme absolvovali dlouhé přípravy, dlouhou cestu sem, dlouhou zkoušku a pak bleskurychlé vystoupení, což je stejné jako s pečením. Celý den se můžeš piplat s nějakým chystáním a těstem a pak ho prostě za pár minut sníš.

Který z vašich koncertů považujete za památný?
Luki: Všechny!
(Celá kapela se směje.)

Przemek Bartos: Ano, Luki po každém vystoupení tvrdí, že zrovna tohle bylo to nejlepší vůbec.
(Pořád se celá kapela směje.)

Luki: Pokud na nás nikdo nebučí, je to božské!

Nenašla jsem jasnou informaci o tom, jak dlouho spolu hrajete.
Przemek: Těžko říct, asi milionkrát jsme změnili složení. Název a nějaký nápad vznikl už v roce 2011 nebo ještě dřív. Možná v paleolitu. A jo, začínali jsme s covery, protože to byla ta nejlepší škola v oboru skladby. David Bowie, Joy Divison, Beach Boys, The Beatles - právě to nás posunulo.


No a stejně jako vy se teď spousta lidí s nostalgií vrací k hudbě minulých dekád a je z toho taková malá retrománie, nezdá se vám?
Przemek: Ale my se nesnažíme zavděčit nějakému trendu. Co děláme, děláme proto, že nás to extrémně baví, na škatulky nehrajeme.

Luki: Dá se to taky interpretovat tak, že tím jdeme spíše vpřed, než vzad.

Tomek: Jasně, taky jsme si všimli posedlosti vintage zvukem. Ale když jsme o tom přemýšleli, přišlo nám, že je to normální reakce na naši dobu. Technologie tak pokročila, že všechno je digitální, datifikované, měřitelné a taky příliš dokonalé. Vyrostli jsme na špinavém zvuku, šumech a poškrábaných deskách a teď nám všichni cpou jen HD.

Kuba: Na jednom hudebním fóru vyhlásili anketu, kde se ptali, co lidem v současné muzice chybí. A víš, co tam psali nejčastěji? Chyby.

Tomek: Ale pokud se oprostíš od perfekcionismu a vrátíš se k přirozenému procesu nahrávání, nedokonalosti jsou přesně tím, co může tvou muziku odlišovat. Uvěřitelnost a opravdovost je to, co jí vrátí atmosféru. Proto se dojímáme nad starými nahrávkami.

Takže bojujete za chyby.
Przemek: Náš producent Maciek Cieślak říkal přesně to, o čem se tu teď bavíme. Pokud všechno dokonale zapadalo a fungovala tam chemie, často se mu to poslouchalo mnohem lépe než stopa dokonale zvukově a rytmicky provedená. Protože s každým dalším pokusem jsme se soustředili na přesnost a provedení a mizelo kouzlo společné radosti. Na našem albu se proto nakonec objevuje první „take“, o retuše nestojíme.


O co stojíte nejvíc?
Tomek: Proces vydání desky se příšerně protáhl, takže teď chceme konečně pořádně hrát.

Przemek: Já už bych se možná i vrátil do studia. Protože než jsme vydali předchozí desku, už jsme stihli napsat hromadu nového materiálu.

Tomek: A taky samozřejmě chceme hrát za hranicemi, pokud se ptáš na tohle. Protože deska The Fruitcakes 2 vyšla díky labelu PIAS v patnácti evropských zemích a třeba na podzim hrajeme v Budapešti. To by mohl být dobrý začátek.

Kuba: Taky bychom mohli zahrát v Praze, ne?

Mohli. Nebo v Ostravě, to máte jen hodinu a půl autem.
A jo, tak to jedeme!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Petr Vrba (Minimaraton elektronické hudby - Ostravské dny): Stačí jen trocha otevřenosti a zápalu

redakce 18.08.2019

Jedna z nejvýraznějších postav tuzemské improvizační scény, která ji zároveň velkým krokem překračuje. Petr Vrba a jeho role v rámci Ostravských dnů. A nejen tam. Rozhovor.

Protokol: Aparde

redakce 16.08.2019

Na čem Aparde vyrostl, co ho formovalo jako dítě, jako teenagera? A kdy zamíří k nám, aby nebyl jako cool v plotě?

Anna Maria Friman Henriksen (Trio Mediaeval): Jednohlasý zpěv byl základ

redakce 12.08.2019

Jádro repertoáru představuje středověká hudba, současné skladby i tradiční skandinávské balady. Rozhovor před vystoupením Tria Mediaeval na Dobršské bráně.

Douška vydavatelská: Stoned to Death

redakce 07.08.2019

Umělci různého věku, z různých subkultur i koutů světa, blázni i rozmanité kooperace se tu dějí takřka neustále. Stoned to Death. Jak výmluvné.

Kač Janotová (Beseda u Bigbítu): Lidi se musí občas pohádat, aby se něco dělo

redakce 31.07.2019

... tudíž jsme oslovili dramaturgyni festivalu, aby nám řekla, jak snadno se tvoří lajnap, jak se ocitla v centru pořadatelského týmu a jak je možné dělat booking z Kanady. Rozhovor.

Ivo Kraml (Dobršská brána): Jsme si vědomi, že náš lineup je poněkud náročnější

redakce 30.07.2019

Hudební festival, který se vymyká? Vlastní výjimečností se zaklíná kdekdo, ale Dobršská brána si svoje obhájí poměrně snadno. Rozhovor s ředitelem festivalu.

Dan Boeckner (Operators): Energie z pádu socialismu se proměnila v cynismus

redakce 09.07.2019

Jen co se znovu dala dohromady jeho domovská skupina Wolf Parade, Boeckner se znovu vrací na koncertní podia s Operators i Handsome Furs. Co nám k tomu řekl?

Ólafur Arnalds: Nejhorší tvůrčí blok

redakce 08.07.2019

Za hudbu k seriálu Broadchurch obdržel Ólafur Arnalds prestižní ocenění Britské filmové a televizní akademie. V létě představí na Colours of Ostrava skladby z posledního alba re:member, se kterým se…

Tokimonsta: Je to krásná doba

redakce 03.07.2019

Tokimonsta se letos v létě představí na Colours of Ostrava, ale i na Pohodě. Její sety jsou ekletické, plné hiphopových beatů, R&B i tanečních pasáží. Rozhovor.

Bob Hardy (Franz Ferdinand): Je to skvělý

redakce 27.06.2019

Dělat rozhovor se skotskými indie rockery Franz Ferdinand, když tušíte, že to pro každého z nich bude xtá dvanáctiminutovka v řadě, to je svého druhu řehole.