Články / Rozhovory

The Fruitcakes: Dnešní muzika je přeprodukovaná

The Fruitcakes: Dnešní muzika je přeprodukovaná

Veronika Mrázková | Články / Rozhovory | 05.09.2017

To právě jim patřila otvíračka na hlavní scéně, a přitom zapadali do konceptu OFF Festivalu zdaleka nejméně. Vděčný rádiový retro-rock’n’roll a dream pop oscilující na hraně padesátých a šedesátých let taky dostal na pódiu jen půlhodiny, ale tu kapela zvládla mistrně využít. A hned na to navazoval náš rozhovor, kde mi zásadně odpovídali všichni najednou. The Fruitcakes.

Jaké to je dostat koncert do třiceti minut?
Kuba Zwolan: Uteče to strašně rychle, a tak taky rychle hraješ. A jasně, je to divné. Playlist musíš poskládat tak, aby zaznělo všechno, co je pro kapelu charakteristické, a program nutně zkomprimuješ.

Tomek Ziętek: A to jsme těsně před koncertem vyškrtli další dva songy, na které jsme se těšili. Říkali jsme si, že by bylo dobré promluvit na publikum, taky sem tam praskne struna… Nakonec jsme se vešli jen tak tak.

Luki Tymański: Ale taky se to dá brát tak, že jsme absolvovali dlouhé přípravy, dlouhou cestu sem, dlouhou zkoušku a pak bleskurychlé vystoupení, což je stejné jako s pečením. Celý den se můžeš piplat s nějakým chystáním a těstem a pak ho prostě za pár minut sníš.

Který z vašich koncertů považujete za památný?
Luki: Všechny!
(Celá kapela se směje.)

Przemek Bartos: Ano, Luki po každém vystoupení tvrdí, že zrovna tohle bylo to nejlepší vůbec.
(Pořád se celá kapela směje.)

Luki: Pokud na nás nikdo nebučí, je to božské!

Nenašla jsem jasnou informaci o tom, jak dlouho spolu hrajete.
Przemek: Těžko říct, asi milionkrát jsme změnili složení. Název a nějaký nápad vznikl už v roce 2011 nebo ještě dřív. Možná v paleolitu. A jo, začínali jsme s covery, protože to byla ta nejlepší škola v oboru skladby. David Bowie, Joy Divison, Beach Boys, The Beatles - právě to nás posunulo.


No a stejně jako vy se teď spousta lidí s nostalgií vrací k hudbě minulých dekád a je z toho taková malá retrománie, nezdá se vám?
Przemek: Ale my se nesnažíme zavděčit nějakému trendu. Co děláme, děláme proto, že nás to extrémně baví, na škatulky nehrajeme.

Luki: Dá se to taky interpretovat tak, že tím jdeme spíše vpřed, než vzad.

Tomek: Jasně, taky jsme si všimli posedlosti vintage zvukem. Ale když jsme o tom přemýšleli, přišlo nám, že je to normální reakce na naši dobu. Technologie tak pokročila, že všechno je digitální, datifikované, měřitelné a taky příliš dokonalé. Vyrostli jsme na špinavém zvuku, šumech a poškrábaných deskách a teď nám všichni cpou jen HD.

Kuba: Na jednom hudebním fóru vyhlásili anketu, kde se ptali, co lidem v současné muzice chybí. A víš, co tam psali nejčastěji? Chyby.

Tomek: Ale pokud se oprostíš od perfekcionismu a vrátíš se k přirozenému procesu nahrávání, nedokonalosti jsou přesně tím, co může tvou muziku odlišovat. Uvěřitelnost a opravdovost je to, co jí vrátí atmosféru. Proto se dojímáme nad starými nahrávkami.

Takže bojujete za chyby.
Przemek: Náš producent Maciek Cieślak říkal přesně to, o čem se tu teď bavíme. Pokud všechno dokonale zapadalo a fungovala tam chemie, často se mu to poslouchalo mnohem lépe než stopa dokonale zvukově a rytmicky provedená. Protože s každým dalším pokusem jsme se soustředili na přesnost a provedení a mizelo kouzlo společné radosti. Na našem albu se proto nakonec objevuje první „take“, o retuše nestojíme.


O co stojíte nejvíc?
Tomek: Proces vydání desky se příšerně protáhl, takže teď chceme konečně pořádně hrát.

Przemek: Já už bych se možná i vrátil do studia. Protože než jsme vydali předchozí desku, už jsme stihli napsat hromadu nového materiálu.

Tomek: A taky samozřejmě chceme hrát za hranicemi, pokud se ptáš na tohle. Protože deska The Fruitcakes 2 vyšla díky labelu PIAS v patnácti evropských zemích a třeba na podzim hrajeme v Budapešti. To by mohl být dobrý začátek.

Kuba: Taky bychom mohli zahrát v Praze, ne?

Mohli. Nebo v Ostravě, to máte jen hodinu a půl autem.
A jo, tak to jedeme!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

redakce 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

redakce 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

redakce 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?

Vstupní prohlídka: Stolen (chn)

redakce 26.09.2019

Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order.

Roman Odjinud, Petr Vrba (Alternativa Festival): Máme ruce od sazí

redakce 23.09.2019

Když už se zdálo, že „alternativní“ dramaturgie se poněkud unavila, obměnil se organizační tým. Z něj promlouvají dva z členů festivalu. Marx, klišé i osypky. Rozhovor.

Steffi: Nepotřebujeme pořád sedět jedna vedle druhé

redakce 20.09.2019

Steffi a Virginia, rezidentky berlínského Berghain/Panorama Baru o nadcházející desce Work a Change, která vychází na labelu Ostgun Ton.

Zdeňka Morávková (V centru | Im Zentrum): Centrum je tam, kde si ho uděláš

redakce 18.09.2019

Jesenický umělecký festival svou dramaturgií poukazuje na česko-německou spolupráci, která v regionu po léta přirozeně probíhala. Rozhovor.

Radim Zbránek (Story): Jen vnímat, nechat mobil v kapse

redakce 16.09.2019

Večírku s názvem Story se po několik let dařilo odvážným propojením dvou zdánlivě neslučitelných světů vyvolat atmosféru, jakou široko daleko zažil málokdo... Rozhovor.

Wrekmeister Harmonies: Všetko má expiráciu, krása aj utrpenie

redakce 15.09.2019

Predo mnou zrazu sedeli dve vyrovnané a veľmi príjemné bytosti, hovoril najmä JR. A pokojným hlasom ma dôkladne vyškolil o kráse a šťastí, ktoré je všade okolo nás.