Články / Rozhovory

The Japanese House: Moje jméno je Amber

The Japanese House: Moje jméno je Amber

Jakub Béreš | Články / Rozhovory | 27.06.2017

Za indiepopovým projektem The Japanese House stojí pouze jednadvacetiletá Amber Brain. Matoucí může být i fakt, že na živých koncertech má za sebou plnohodnotnou kapelu a svůj hlas pravidelně ohýbá efekty, kvůli kterým je obtížně rozeznat její pohlaví. Za své objevení vděčí letitému příteli Georgi Danielovi z The 1975, který ji vzal na jejich australskou tour a stojí i za koprodukcí vyšlých singlů. Zajímavého talentu si kromě něho všiml i rozhlasový moderátor Zane Lowe, který její skladbu Still označil za jeho vůbec poslední „hottest record“ u BBC, předtím, než odešel do Apple Music.

Tohle je tvůj první koncert v Praze. Byla jsi tu někdy dříve?
Ano, když jsem cestovala s kamarády po Evropě. Bylo to na jeden den, takže jsem toho moc neviděla.

A měla jsi dneska více času na prozkoumání města?
Ani moc ne. Stihla jsem tady jenom oběd, protože pak byl domluvený rozhovor v rádiu. Nejím maso, takže jsme si dávali vegetariánské jídlo, což bylo fajn, i když můj wrap nebyl nic moc. Kamarádi ale měli větší štěstí při výběru, tak jsem ujídala od nich.

Proč The Japanese House?
Když mi bylo asi šest, tak jsem se nějakou dobu oblékala jako kluk a říkala si Denny. Byli jsme zrovna na dovolené s rodiči v Devonu a holka od vedle, co byla asi ve stejném věku jako já, se do mě zamilovala a posílala mi milostné dopisy. Když jsem jí po týdnu řekla, že jsem taky holka a moje jméno je Amber, zlomila jsem jí srdce. Dům, ve kterém jsme těch pár dnů bydleli, byl v japonském stylu. V paměti je to ucelená vzpomínka.

Viděla ses s tou dívkou ještě někdy?
Ani nevím, co bych jí k tomu řekla, bylo jsme malé.

The Japanese House zní jako název pro kapelu.
Nechtěla jsem používat vlastní jméno, ale pseudonym. Nešlo mi o to, aby si lidi spojovali s mojí hudbou přímo mě.


Není to pro tvoje fanoušky matoucí? Když jsem tě slyšel poprvé, pod všemi těmi efekty jsem váhal, jestli slyším ženský nebo mužský hlas.
Tohle je mi povědomé… Spoustu lidí používá pseudonymy, ty jejich ale na rozdíl od mého zní více jako pravé jméno. Nevím, proč se to tolik řeší. Komu se líbím, ať si mě vygooglí, a bude po problému.

Se jménem se často pojí otázka genderu. Myslíš, že je v hudebním světe tohle téma nadužívané? Nebo podceňované?
Nechtěla jsem na sebe upozornit touhle diskuzí. Lidi si většinou myslí, že když žena nepoužívá své jméno, tak to dělá, aby ji nepovažovali za ženu, ale za muže. Obráceně to ovšem takhle nefunguje - když má muž pseudonym, nikdo netvrdí, že se chce vydávat za ženu. Je Drakeovo jméno vážně Drake? Nebo mluví někdo o Aphex Twinovi s tím, že se snaží být ženou?

Jsou tyhle debaty pro muzikanty dobré?
Je důležité mluvit o genderu v jakémkoliv prostředí. Ale nechci vynášet žádné silné výroky. Netoužím po tom, aby si mě lidi zaškatulkovali.

Máš za sebou tři kratší nahrávky, desku jsi zatím nevydala. Má to ještě smysl v roce 2017?
No jasně, určitě co nejdříve vydám plnohodnotné album. Jsem ale zastánce toho názoru, že by taková věc měla mít větší smysl a nebýt pouhou kompilací písniček, od toho tady jsou singly a streamovací služby. Album by mělo být velkou senzací. Já jsem s ním ale zatím nepřišla, protože jsem na předešlých EPs teprve zjišťovala, kým chci být a jakou hudbu chci dělat. Proto pro mě bylo lepší vydávat kratší celky a s nimi pak dva roky objíždět koncerty. Je to začarovaný kruh, protože kvůli neustálému koncertování jsem na přípravu alba ani neměla čas. Začínající umělci by se neměli nikam hrnout.

V jakém je stádiu je tedy deska?
Už jí nahráváme, ale na datum je zatím brzo. Pracuju s  jinými náladami než u předešlých songů, ale nebude zase natolik jiné, aby se ztratilo v tom, co jsem dělala doposud.

Producentkou sama sobě?
Všechno dělám sama s pomocí mého kamaráda George. Já něco napíšu a udělám pár produkčních kroků, pak s tím přijdu za Georgem a společně to doladíme.


Myslíš George Daniela z The 1975. Jak tě změnila spolupráce s ním a jejich zpěvákem Mattem Healym?
Asi nijak. S Georgem máme podobný hudební vkus, navíc on je oproti mně zkušený producent, takže můžu být vděčná za to, že si rozumíme a společně tvoříme.

Jak jste na sebe narazili?
Známe se už hodně dlouho a nějakou dobu jsme přátelé. Bylo od nich hezké, že když jsem začala vydávat muziku, tak o mě tweetovali a vzali mě na tour. Já tolik followerů asi jen tak mít nebudu, takže to pro mě bylo velké.

Jaká nejlepší věc se může začínajícímu umělci přihodit?
Základ je mít dobrou píseň, která lidem uvízne v hlavě. Mě se tohle naštěstí podařilo. Pak nevím, jestli je důležitější být aktivní online, hrát hodně koncertů nebo se ukazovat na cool akcích... To je otázka na hudební manažery. Pro mě je nejdůležitější mít co a o čem zpívat. Všechno ostatní se časem poddá.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Ai Fen

redakce 26.02.2020

Ai fen je nový sólový projekt polsko-čínské hudebnice a producentky Eweliny Vlcek-Chiu, známé z witchwave dua Ba:zel.

Vstupní prohlídka: Fred Madison

redakce 20.02.2020

V březnu Fred Madison pokřtí novou desku ve Valmezu, ale i jinde. Co si nechají donést do backstage, co je vyprudí?

Chelsea Wolfe: Budujem si svoju definíciu ženskosti

Lucia Banáková 19.02.2020

Byť na javisku sama a hrať prostý akustický song je náročné, ale je to pre mňa osobný rituál, príležitosť k rastu ako umelkyne i duchovnej bytosti, hovorí Chelsea.

Martin Mažári (Edison Filmhub): Tahle oscarová sezona byla perfektní

Jarmo Diehl 18.02.2020

Povídání s Martinem Mažárim o současné kinematografii, vnímání filmu jako takového i o tom, co ho dovedlo zrovna do filmhubu.

Pořadatelská: Kristýna Procházková (Spratek production)

redakce 17.02.2020

Dělat koncerty pro kamarády v sobě obnáší velkou dávku romantiky, ale taky spoustu práce. Kristýna Procházková vypráví o své Spratek Production.

Protokol: Scott Hansen (Tycho)

redakce 14.02.2020

Scott Hansen neboli Tycho si prošel cestu od tvrdých kytar až k snové elektronice a audiovizuálním světům, které dokáže vytvořit člověk doma s laptopem.

Tono Guth (La3nos): Hudba je rečou a rytmus jej kostrou

Daniel Hevier ml. 14.02.2020

Aký vplyv má hra na perkusie na vedomie, stres, úzkosť? Rytmus je pre Tóna Gutha prirodzeným vyjadrením tela aj mysle.

Vstupní prohlídka: Brains for Sale

redakce 13.02.2020

Brains for Sale nabízí citové výpovědi, hymny loserů i úvahy o současnosti a podobně vyznívají i jeho odpovědi níže v rámci vstupní prohlídky.

Protokol: Isaac Symonds (Half Moon Run)

redakce 11.02.2020

Kde se bere inspirace k éterické tvorbě Half Moon Run? Když vyrůstáte na heavy metalu, jde to samo.

Douška vydavatelská: Dominik Suchý (Weltschmerzen)

redakce 08.02.2020

Label Weltschmerzen se chce věnovat zajímavým a koncepčně zaměřeným nahrávkám současné hudby s dekadentním nádechem.