Články / Rozhovory

The Japanese House: Moje jméno je Amber

The Japanese House: Moje jméno je Amber

Jakub Béreš | Články / Rozhovory | 27.06.2017

Za indiepopovým projektem The Japanese House stojí pouze jednadvacetiletá Amber Brain. Matoucí může být i fakt, že na živých koncertech má za sebou plnohodnotnou kapelu a svůj hlas pravidelně ohýbá efekty, kvůli kterým je obtížně rozeznat její pohlaví. Za své objevení vděčí letitému příteli Georgi Danielovi z The 1975, který ji vzal na jejich australskou tour a stojí i za koprodukcí vyšlých singlů. Zajímavého talentu si kromě něho všiml i rozhlasový moderátor Zane Lowe, který její skladbu Still označil za jeho vůbec poslední „hottest record“ u BBC, předtím, než odešel do Apple Music.

Tohle je tvůj první koncert v Praze. Byla jsi tu někdy dříve?
Ano, když jsem cestovala s kamarády po Evropě. Bylo to na jeden den, takže jsem toho moc neviděla.

A měla jsi dneska více času na prozkoumání města?
Ani moc ne. Stihla jsem tady jenom oběd, protože pak byl domluvený rozhovor v rádiu. Nejím maso, takže jsme si dávali vegetariánské jídlo, což bylo fajn, i když můj wrap nebyl nic moc. Kamarádi ale měli větší štěstí při výběru, tak jsem ujídala od nich.

Proč The Japanese House?
Když mi bylo asi šest, tak jsem se nějakou dobu oblékala jako kluk a říkala si Denny. Byli jsme zrovna na dovolené s rodiči v Devonu a holka od vedle, co byla asi ve stejném věku jako já, se do mě zamilovala a posílala mi milostné dopisy. Když jsem jí po týdnu řekla, že jsem taky holka a moje jméno je Amber, zlomila jsem jí srdce. Dům, ve kterém jsme těch pár dnů bydleli, byl v japonském stylu. V paměti je to ucelená vzpomínka.

Viděla ses s tou dívkou ještě někdy?
Ani nevím, co bych jí k tomu řekla, bylo jsme malé.

The Japanese House zní jako název pro kapelu.
Nechtěla jsem používat vlastní jméno, ale pseudonym. Nešlo mi o to, aby si lidi spojovali s mojí hudbou přímo mě.


Není to pro tvoje fanoušky matoucí? Když jsem tě slyšel poprvé, pod všemi těmi efekty jsem váhal, jestli slyším ženský nebo mužský hlas.
Tohle je mi povědomé… Spoustu lidí používá pseudonymy, ty jejich ale na rozdíl od mého zní více jako pravé jméno. Nevím, proč se to tolik řeší. Komu se líbím, ať si mě vygooglí, a bude po problému.

Se jménem se často pojí otázka genderu. Myslíš, že je v hudebním světe tohle téma nadužívané? Nebo podceňované?
Nechtěla jsem na sebe upozornit touhle diskuzí. Lidi si většinou myslí, že když žena nepoužívá své jméno, tak to dělá, aby ji nepovažovali za ženu, ale za muže. Obráceně to ovšem takhle nefunguje - když má muž pseudonym, nikdo netvrdí, že se chce vydávat za ženu. Je Drakeovo jméno vážně Drake? Nebo mluví někdo o Aphex Twinovi s tím, že se snaží být ženou?

Jsou tyhle debaty pro muzikanty dobré?
Je důležité mluvit o genderu v jakémkoliv prostředí. Ale nechci vynášet žádné silné výroky. Netoužím po tom, aby si mě lidi zaškatulkovali.

Máš za sebou tři kratší nahrávky, desku jsi zatím nevydala. Má to ještě smysl v roce 2017?
No jasně, určitě co nejdříve vydám plnohodnotné album. Jsem ale zastánce toho názoru, že by taková věc měla mít větší smysl a nebýt pouhou kompilací písniček, od toho tady jsou singly a streamovací služby. Album by mělo být velkou senzací. Já jsem s ním ale zatím nepřišla, protože jsem na předešlých EPs teprve zjišťovala, kým chci být a jakou hudbu chci dělat. Proto pro mě bylo lepší vydávat kratší celky a s nimi pak dva roky objíždět koncerty. Je to začarovaný kruh, protože kvůli neustálému koncertování jsem na přípravu alba ani neměla čas. Začínající umělci by se neměli nikam hrnout.

V jakém je stádiu je tedy deska?
Už jí nahráváme, ale na datum je zatím brzo. Pracuju s  jinými náladami než u předešlých songů, ale nebude zase natolik jiné, aby se ztratilo v tom, co jsem dělala doposud.

Producentkou sama sobě?
Všechno dělám sama s pomocí mého kamaráda George. Já něco napíšu a udělám pár produkčních kroků, pak s tím přijdu za Georgem a společně to doladíme.


Myslíš George Daniela z The 1975. Jak tě změnila spolupráce s ním a jejich zpěvákem Mattem Healym?
Asi nijak. S Georgem máme podobný hudební vkus, navíc on je oproti mně zkušený producent, takže můžu být vděčná za to, že si rozumíme a společně tvoříme.

Jak jste na sebe narazili?
Známe se už hodně dlouho a nějakou dobu jsme přátelé. Bylo od nich hezké, že když jsem začala vydávat muziku, tak o mě tweetovali a vzali mě na tour. Já tolik followerů asi jen tak mít nebudu, takže to pro mě bylo velké.

Jaká nejlepší věc se může začínajícímu umělci přihodit?
Základ je mít dobrou píseň, která lidem uvízne v hlavě. Mě se tohle naštěstí podařilo. Pak nevím, jestli je důležitější být aktivní online, hrát hodně koncertů nebo se ukazovat na cool akcích... To je otázka na hudební manažery. Pro mě je nejdůležitější mít co a o čem zpívat. Všechno ostatní se časem poddá.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Sherlocks: Arctic Monkeys jsou moderní Beatles, my chceme hrát na Měsíci

Ondřej Čížek 16.11.2019

První album Live for the Moment si ukradlo šestou pozici v britském prodejním žebříčku, pokračování Under Your Sky se masivnějším kytarovým zvukem rozeznělo letos v říjnu. Rozhovor.

Douška vydavatelská: Nona Records

redakce 13.11.2019

Matěj Kotouček z labelu Nona Records po třech letech fungování v symbióze podpory klubových akcí a vydávání experimentálního elektra migruje do Prahy.

Pojď ven s Dominikem Zezulou

redakce 06.11.2019

Na co se teď nejvíc těší textař, zpěvák, polovina post-hudby a zakladatel projektu Děti mezi reprákama Dominik Zezula?

Kevin Morby: Udělat víc lidí šťastných než nešťastných

Jakub Peřina 31.10.2019

Smutný pohodář Kevin Morby míří poprvé do Prahy a v rozhovoru prozrazuje, s jakými pocity psal svou novou desku Oh My God. Tedy mimo jiné.

Jana Bitterová: Obrazovka působí jako magnet

Anna Mašátová 24.10.2019

Jeden večer, dvě města, dva divadelní prostory propojené současným tancem, hudbou a technologiemi. Proč? To nám řekla autorka projektu.

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

Petr Ferenc 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

Michal Pařízek 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

Maria Pyatkina 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

Jarmo Diehl 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?