Články / Sloupky/Blogy

The Knife jedou své poslední turné...

The Knife jedou své poslední turné...

Jolana Humpálová | Články / Sloupky/Blogy | 28.08.2014

Na oko kontroverze s trochou pozlátka a hudební show působící jako pořádná dávka hypnotik. Takový byl koncert The Knife na Colours of Ostrava v roce 2013. Nyní turné Shaking the Habitual pomalu končí a spolu s ním mizí i možnost vidět jejich představení naživo.

Švédská dvojice totiž po patnácti letech zavírá krám. U příležitosti vydání remixového alba Shaken Up bylo jako by mimochodem zmíněno, že žádné další album už nebude. Pravdou je, že to není nijak šokující zpráva. Od The Knife se (vzhledem k dalším projektům obou aktérů) vlastně nic nečekalo, byli však pozoruhodným přínosem do hudebních a performančních vod.

Do celosvětového povědomí se dostali díky coveru Heartbeats, původně kytarovky od Josého Gonzáleze, který rozhodně stojí za to. V rodném Švédsku vyhráli mnoho hudebních cen, osobně si pro ně ale (na protest, samozřejmě) nepřišli. Tajemný pel okolo tělesa udržuje i jejich nulová komunikace s médii – a když už náhodou k nějaké dojde, je to například kvůli tomu, aby oznámili, že končí. Tak to má být.

Jak bylo řečeno, sourozenci Karin Dreijer Andersson a Olaf Dreijer mají kromě projektu The Knife plné ruce práce i jinde. Karin vystupuje pod pseudonymem Fever Ray, vydala sólové album a rozhodně byste měli dát šanci alespoň songům Keep the Streets Empty a Concrete Walls. Její bratr vydal několik EPs pod jménem Oni Ayhun. Ať spolu či sólově, jejich rukopis plný tajemna je stále znát – ostatně se není čemu divit, mezi své vlivy uvádějí režiséra Davida Lynche, film Doom anebo korejskou scénu.

Nezbývá než doufat, že dvojice bude tvořit alespoň sólově a že neztratí nic ze své „atmosféry“. Třeba se jednou k nálepce The Knife zase vrátí...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace